چگونه چرخه تولید محتوای مناسب در دیجیتال مارکتینگ داشته باشیم؟

مهدی بشیرپور: تولید محتوا در تبلیغات و به خصوص تبلیغات دیجیتال شاید سخت ترین و پرچالش ترین حوزه مربوط باشد، افراد تولید کننده محتوا معمولاً با چالش خلاقیت و نداشتن ایده، زمان بندی نامناسب و ... مواجه هستند، اما مهم ترین چالش در تولید محتوا نبودن یک ساختار مناسب و ساده در راستای جهت دهی به فعالیت های تیم تولید کننده محتوا می باشد. در این مطلب سعی کرده ایم ساختاری برای تولید محتوا ارائه دهیم.

نکته ای که در دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوای آن باید مورد توجه قرار گیرد این است برای کدام رسانه تولید محتوا می کنیم؟ به طور ساده در یک کمپین تبلیغاتی محتوایی برای رسانه های تبلیغاتی و محتوایی برای رسانه های شخصی تولید می کنیم، البته ممکن است محتوایی تولید کنیم که در هم در رسانه های تبلیغاتی و هم در رسانه های شخصی قابل استفاده باشد، اما تولید محتوا برای یکی از این دو دسته از رسانه ها صورت می گیرد، پس از انتخاب رسانه هدف باید استراتژی تولید محتوای خود را از جنبه تولید شخصی یا برون سپاری مشخص کنیم، پیش فرض ما در این تحلیل تولید شخصی و توانمندی تولید همه جانبه محتوا در شرکت است.

تولید محتوا برای کمپین دیجیتال از دو محور کلی تبعیت می کند که شامل موارد زیر است:

  1. محتوای روتین
  2. محتوای خلاقانه

محتوای روتین معمولاً به معرفی شرکت و معرفی مزایای آن می پردازد و جنبه های مختلف کسب و کار را بیان می کند و با هدف آشنایی و اقناع مشتریان و مخاطبان ساخته می شود. محتوای خلاقانه اما با استفاده از روش های مختلف اقدام به ارائه مطالبی می کند که برای مخاطبان جذاب است و آنها را متمایل به دنبال کردن فعالیت های شرکت می کند. برای هر کدام از این دسته ها چرخه های جداگانه ای ارائه می دهیم.

چرخه ارائه شده در شکل بالا مرتبط با تولید محتوای روتین می باشد، در این شکل از تولید محتوا فرد اطلاعات از قبیل آمار، دسته بندی محصولات و خدمات، تاریخچه، ضوابط، مسئولیت های اجتماعی و ... را جمع آوری و دسته بندی می کند، در مرحله بعدی این محتوای دسته بندی شده به شکل گزارشی جذاب(رپرتاژ) ساخته می شود که این رپرتاژ قابلیت ارائه به روزنامه ها، وب سایت ها و ... را دارد، در مرحله بعدی بخش های مختلف رپرتاژ مورد تحلیل قرار گرفته و از هر بخش محتوایی مناسب و در قالب هایی مانند اینفوگرافیک، آمارنامه، طرح برای عکس، سناریو برای آموزش و معرفی شرکت تحت قالب ویدئو و گزارش های کوتاه تر ارائه می شود، در مراحل بعدی این محتوا طبق برنامه زمانی در پلتفرم های مختلف دیجیتال شرکت و رسانه های تبلیغاتی ارائه می شوند که شامل صفحات اینستاگرام، وب سایت ها، روزنامه ها، بیلبوردهای تبلیغاتی، بازی های دیجیتال ، کانال های تلگرامی و ... می باشند.

اما شکل زیر چرخه محتوای خلاقانه را نشان می دهد.

محتواهای خلاقانه محور دوم تولید محتوا می باشند، این نوع از محتو طبق ساختار خاص نمی باشند و بر اساس خلاقیت افراد در شرکت تولید می شوند، لازم به ذکر است که محتواهای خلاقانه انواع بسیاری دارند که برخی از موارد مهم در شکل بالا ارائه شئه است، برای مثال شرکت می تواند قرعه کشی برگزار کند و از جایزه برای جذب مشتریان استفاده کند و یا اینکه از رویدادی مانند روز پدر استفاده کند و محتوایی خاص روز پدر طراحی کند و به نمایش بگذارد و حتی می تواند این دو قالب ترکسب شود و برای روز پدر قرعه کشی در نظر گرفته شود، حالت دیگر اتفاقات اجتماعی می باشند، برای مثال گران شدن ارز در کشور می تواند مضمون تولید محتوا باشد و شرکت بر روی موج این اتفاق سوار شده و تبلیغ کند، محتواهایی ماننند موشن گرافی، گیف ، عکس و ویدئو نیز محتواهایی هستند که از نظر قالب ارائه و قالب گرافیکی معمولاً جذاب می باشند.

 


12 thoughts on “چگونه چرخه تولید محتوای مناسب در دیجیتال مارکتینگ داشته باشیم؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *