بررسی کمپین طعمولوژی بایودنت: طعم اختصاصی شما در میان یک دنیا تنوع

شبکه‌های اجتماعی دیگر به بخشی جداناشدنی از زندگی ما تبدیل شده‌اند. فرصت‎های بی‎نظیری که امکانات دنیای دیجیتال و به طور خاص شبکه‌های اجتماعی مانند توئیتر، اینستاگرام و … در اختیار برندها قرار می‌دهد حضور در چنین بسترهایی را به یک ضرورت تبدیل کرده است. اما استفاده موثر از این فرصت‌ها هم راه‌ و رسمی دارد که معمولا برندهای هوشمند و پیشرو از آن بهره‌ می‌برند. در همین راستا این بار در کافه بازاریابی به سراغ برند بایودنت و کمپین طعمولوژی که این روزها در اینستاگرام در حال اجراست، رفته‌ایم.

چرا به سراغ کمپین طعمولوژی بایودنت رفته‌ایم؟

یکی از دلایل انتخاب بایودنت برای این یادداشت رویکرد متفاوت و استفاده خوب این برند از امکانات اینستاگرام است. امکاناتی که به برند فرصت داده تا ارتباط نزدیک‌تری با مخاطبانش برقرار کند و فضایی جذاب برای تعامل، گفتگو و بازی با آن‌ها خلق کند. همان‌طور که از اسم این برنامه ارتباطی یعنی “طعمولوژی” مشخص است، سروکار مخاطب در این کمپین با “طعم” آدامس‌های بایودنت است. از آنجا که نقطه آغاز هر کمپین با هدف و استراتژی ارتباطی است می‌توان گفت که بایودنت در این کمپین قصد دارد طعم‌های متنوع آدامس‌هایش را با شخصیت و روحیات متفاوت مخاطبانش گره بزند. به این ترتیب که هر فرد بتواند آدامس اختصاصی خودش را از میان طعم‌های مختلف بایودنت کشف کند. اما ببینیم که در مرحله برنامه‌ریزی و اجرا این اتفاق چگونه می‌افتد؟

بایودنت این کمپین را در قالب یک بازی یا همان گیمیفیکشن در صفحه اینستاگرام بایودنت اجرا کرده است. مخاطب در وهله اول به یک مسابقه با استفاده از فیلترهای اینستاگرام دعوت می‌شود. اگر تا امروز از این فیلترها برای ادیت یا جذاب‌ساختن عکس‌ها یا استوری‌هایتان استفاده کرده باشید، احتمالا با آن‌ها آشنا هستید. حالا بایودنت برای این مسابقه یک فیلتر اختصاصی طراحی کرده که از طریق آن مخاطبان می‌توانند با تکان‌دادن سرشان به چند سوال ساده درباره شخصیت و علاقه‌مندی‌هایشان پاسخ دهند و در نهایت طعم منحصربه‌فرد آدامس خودشان را کشف کنند.

از آنجا که یکی از شرایط مسابقه به اشتراک‌گذاشتن طعم‌های کشف‌شده در استوری است، این کمپین توانسته است از محتوای منتشرشده توسط مخاطب (UGC) هم برای دیده‌شدن و افزایش آگاهی از برند خود استفاده کند. شرکت‌کردن اینفلوئنسرهای اینستاگرامی در این کمپین و جایزه مصرف یک سال آدامس هم از دلایلی است که باعث شده این کمپین با استقبال بالایی مواجه شود.

نگاهی به فعالیت‌های پیشین بایودنت هم در فضای مجازی و  هم در فضای آفلاین نشان می‌دهد که پیشروبودن و استفاده موثر از فرصت‌ها یکی از ارزش‌ها و اصول اساسی این برند است. کمپین “طعمولوژی” را نمی‌توان تنها یک مسابقه دانست چرا که برند در این کمپین توانسته است به‌خوبی شخصیت پویا و پیشتاز خود در استفاده از ابزارهای نوین را نشان دهد و ویژگی “تنوع” را به یک مزیت جذاب برای مخاطب تبدیل کند. در حقیقت اگر بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را خلق محتوایی برای دورهم جمع‌کردن مخاطبان و ایجاد فضایی برای تعامل و درگیری با برند بدانیم به نظر می‌رسد که بایودنت در این کار موفق شده است.

مشتاق هستیم که در آینده باز هم اقدامات تازه برندها در بهره‌بردن از امکانات شبکه‌های اجتماعی را رصد کنیم و از آن‌ها بنویسیم، چرا که نوشتن راهی برای یادگیری از هم و ماندگارکردن ایده‌های ارزشمند است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *