کوته نوشته های دکتر محمدیان (۲) // تعییر رفتار مصرف کننده

(تکرار یک مقدمه) در گذشته بخشی در کافه با نام بازاریابی از هر دری وجود داشت که نوعا دکتر محمدیان در آن مطالب کوتاه می نوشت. بعدها این قسمت با تغییر نام به سایت کافه برندینگ منتقل شد و با نام کوته نوشته های دکتر محمدیان در آن جا منتشر می شد که عمدتا به بحث برندهای لوکس می پرداخت. از ایشان خواهش کردیم که این بخش را مجددا به کافه بازاریابی منتقل کنند و در اینجا با همان نام کوته نوشته های دکتر محمدیان ارایه کنند. آنچه در پی می آید کوته نوشته شماره یک از ایشان در دور جدید می باشد. (مجتبی محمدیان)

 ۲۰۱۶-۰۸-۳۱_۲۲-۲۸-۲۱

بعضی از کارفرماها و صاحبان برندها برای تغییر رفتار مصرف کننده ، اتکای زیادی به تبلیغات دارند این در حالی است که در دنیای واقعی تغییر رفتار مصرف کننده صرفا با تبلیغ اتفاق نمی افتد. تغییر رفتار مصرف کننده مکانیزم پیچیده ای است که برای تغییر آن علاوه بر تبلیغات از ابزارهای دیگری نیز باید بهره جست. تولید محتوای مرتبط می تواند در این زمینه بسیار موثر باشد و به شرکت کمک کند تا تغییر در رفتار مصرف کننده را شدت ببخشد.


8 thoughts on “کوته نوشته های دکتر محمدیان (۲) // تعییر رفتار مصرف کننده”

 1. با سلام خدمت استاد ارجمند
  رفتار مصرف کننده ، نقطه ای که اگر به آن خوب دقت کنیم و بتوانیم به خوبی آن را در مورد کالا و خدمت بشناسیم، در واقع مثل این است که نیمی از راه را رفته باشیم. بیشتر تبلیغاتی که فرمودید به نظرم بر اساس رفتارهای مصرف شخصی و یا بررسی شده در محدوده انسانی خاص انجام می شود و جالب اینکه اطاعت از رفتار موجود و حاکم بر جامعه است. گاها لازم است برای رشد جامعه و افزایش فروش، فرهنگ جامعه را تغییر دهیم که عامل اصلی تعیین کننده در رفتار مصرف کننده است. حال اینکه تغییر فرهنگ برای ما مسئولیت ایجاد می کند و کاری بسیار سخت و دشوار است. برای چنین نتیجه گیری ما نیاز به راهکارهایی در زمینه های ارتباطات فردی، ارتباطات گروهی و اجتماعی، وعده ها و انتظارات شخصی، افزایش سطح آگاهی و موارد دیگر داریم و تبلیغات تنها یک ابزار مناسب برای این کار می تواند باشد نه راه حل نهایی.
  جناب آقای دکتر محمدیان من از ریزبینی و اندیشمندی شما در بیان موضوعات واقعا سپاسگذارم و امید پایداری برای جنابعالی دارم.
  ایام بکام

 2. با سلام خدمت دکتر محمدیان عزیز
  به نظرم اگر شرکت هایی که باعث تغییر یا شکل دادن رفتار مصرف کننده هم نگاهی داشته باشیم بد نیست
  به نظرم شرکت سیلانه سبز - ماردین از جمله شرکت هایی هستند که باعث شکل دادن رفتار جدید شدند

 3. سلام و‌درود به همگی .
  تشکر بابت بخش کوتاه که به حق پر مفهوم و عمیق هستند ...به عنوان یه فرد عام چندی پیش دیدگاه یک نویسنده رو میخوندم که بر این باور بود تغییر در یک مخاطب حتی اگر با اغوای دنیوی اتفاق بیافته در نهایت پوچ شده و‌جای خودش رو به عواملی میده که رسالت پایدار تر و معنوی تر میده در نهایت اون تبلیغات رو عاملی میدونست که باعث بشه قشر خریدار به جای اینکه ارزش ایمان و‌اعتقاد خودشو بدونه غرق در اندوه نداشته هاش باشه و‌سعی در به دست آوردن آنها کنه و غافل از آخرت خودش ....در نهایت فکر میکنم اگرتبلیغات رسالت واضح تری از فروش محصول ترسیم کنه قطعا اتفاق بهتری میافته ...

 4. با درود و احترام،
  این نظرات، نتیجه بحث و گفتگوی تیمی من و همکارانم می باشد.
  طبق آمار ثبت شده از باشگاه های مشتریان، بهبود سیستم ارتباط با مشتری، باعث افزایش ۷۰ درصدی پیشنهاد مشتریان از آن محصول یا خدمات به دوستان یا آشنایان خود شده اند که به دنبال آن ۲۳% کاهش هزینه های تبلیغات را به همراه داشته است که مقدار قابل توجهی است.
  نمونه ای از سازمانی که با کم کردن مقدار تبلیغات خود، همچنان مشتری های خود را دارا می باشد، میتوان به "بیمه ایران" اشاره کرد.
  بر طبق آمار دلایل اصلی که مشتریان ارتباط خود را با یک سازمان ارائه دهنده خدمات یا محصول قطع میکنند به شرح زیر است: ۶۸% آن ها باور دارند که آن سازمان به نیاز و خواسته ی آن ها اهمیتی نمیدهد. ۱۴% آن ها از خدمات یا محصول ارائه شده ناراضی هستند، ۹% آن ها به رقیبان دیگر آن خدمت یا محصول گرایش پیدا میکنند بقیه آن ها به ترتیب، از سازمان ارائه دهنده ی سرویسی که دوستان و آشنایان آن ها پیشنهاد دادند استفاده میکنند، یا به طور کل مراودات خود را با آن سازمان قطع میکنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *