وضعیت ناراحت کننده گارانتی در ایران // LENOVO و یک امتیاز منفی در کارنامه

مطلبی به قلم سعید راحمی: شاید خیلی از شما شرکت پارس مایکروتل را بشناسید. بزرگترین وارد کننده و خدمات دهنده گارانتی گوشی در ایران. این مطلب داستان تجربی من از خرید  و استفاده از ضمانت گوشی های این شرکت میباشد که خواندشی خالی از لطف نیست.

۳سال پیش یک گوشی صفحه لمسی سامسونگ خریداری کردم با گارانتی پارس مایکروتل بعد از چند روز صفحه نمایش گوشی خاموش شد و دیگر روشن نشد ، به شرکت پارس مایکروتل ( یا همان همراه سرویس خاورمیانه) مراجعه کردم شرکتی  بسیار شیک  و مجهز به دستگاه نوبت دهی به علت حجم زیاد مراجعه کنندگان ، همراه با کارمندانی خوش برخورد. بعد از رسیدن نوبت و مراحل پذیرش و گذشت چند روز شرکت با من تماس گرفت و گفتند صفحه نمایش گوشی جزو گارانتی نیست و اگر میخواهید گوشی تعمیر شود ۲۸۰ هزار تومان هزینه آن میباشد در صورتی که خود گوشی را با قیمت ۳۳۰ هزار تومان خریداری کرده بودم.  خلاصه عطایش را به لقایش بخشیدم و از خیر گارانتی گذشتم و گوشی را به تعمیرکاران (غیر مجاز) سپردم و با ۳۰ هزار تومان گوشی تعمیر شد و همه چیز به خوبی و خوشی تمام شد. سال پیش دوباره یک گوشی سامسونگ خریدم با گارانتی همراه سرویس یا همان پارس مایکروتل بعد از گذشت دو روز گوشی دائم هنگ میکرد. به شرکت محترم مراجعه کردم و خانم پذیرنده به محض دیدن گوشی من گفتند حتما گوشی شما وقتی میخواهید اس ام اس را فوروارد کنید ریست میشود گفتم دقیقا مشکلش همین است! گفتند تمامی این مدل از گوشی ها دارای این ایراد میباشد. گوشی نوی خود را تحویل دادم و بعد از گذشت یک هفته گوشی من به رایگان تعمیر شد و تحویل گرفتم. ولی یک سوال برایم پیش آمد که چرا من باید پول یک گوشی نو را بدهم ولی یک گوشی تعمیری به من تحویل بدهند!

امسال برای انجام پروژه خود به یک تبلت نیاز داشتم. به بازار مراجعه کردم و یک تبلت لنوو را پسندیدم. تبلت انقدر زیبا و از هر نظر عالی بود که یکراست به فروشنده گفتم لطفا فاکتور کنید. خلاصه بعد از اینکه خرید تمام شد و پول را پرداخت کردم به جعبه ی تبلت نگاهی انداختم و دیدم باز در دام همراه سرویس افتاده ام و یک دو دلی افتاد به جانم. ولی چون  پول را پرداخت کرده بودم گفتم اشکال ندارد. امدیم خانه و بعد از یک هفته سیمکارت خودم را پانچ کرده و به دستگاه انداختم. به محض روشن شدن متوجه شدم دستگاه سیمکارت را نمیخواند و دستگاه تقلبی میباشد و شماره سریال imei  هم ندارد . به شرکت گارانتی مراجعه کردم و دستگاه پذیرش شد. چند روز بعد تماس گرفته شد و گفتند این دستگاه مشکل دارد و باید تعویض شود لطفا تمام متعلقات را بیاورید و تحویل دهید و دستگاه ظرف مدت حداکثر ۲ هفته تعویض میشود. خلاصه بعد از ۳ ماه دوندگی و تعویض نکردن تبلت و وعده های یک دو هفته ی اینده و پرداخت وجه آن و هزار دلیل صد من یک غاز… خواستار دیدار مدیر فنی این شرکت شدم .  مدیر این شرکت با لحنی طلبکارانه گفتند اقای محترم دستگاه شما را نه تعویض میکنیم و نه وجه ان را پرداخت میکنیم و دستگاه باید انقدر بماند تا قطعه ی ان وارد و تعمیر شود و یا منصرف شوید و همین دستگاه را تحویل بگیرید و اگر هم شکایتی دارید به هر مرجعی که میتوانید بروید و شکایت کنید! خلاصه بعد از شکایت از شرکت و اتحادیه و … بعد از گذشت ۲ ماه و تشکیل کمیسیون ، اتحادیه این شرکت را ملزم کرد به پرداخت وجه دستگاه طی یک هفته و من بعد از ۵ ماه تازه رسیدم به اصل پول خود. بی آن که این شرکت نه جریمه ای شود و نه تعهدی بدهد!

و اما داستان اصلی اینجاست. با ۵ ماه دوندگی و هزینه های رفت و امد و …  هزینه های کمیسیون تشکیل شده در اتحادیه که مبلغ ۶۰ هزار تومان می بود را من که شاکی بودم باید پرداخت میکردم و متشاکی باید می آمد انجا و بعد از ۵ ماه با لحنی تعنه امیز میگفتند باشه حالا یک هفته ی دیگر بیایید شرکت و چک تبلت را بگیرید!

در این داستان هم متشاکی سود میکند و هم اتحادیه ، و بیچاره سر مصرف کننده باید کلاه برود!

سوال من این است چرا باید وضعیت گارانتی در کشور به این شکل باشد و شرکتهایی مثل پارس مایکروتل به چه علت گواهی رعایت حقوق مصرف کننده بگیرند و با این وضعیت خدمات دهی هیچ ترسی از به خطر افتادن برند خود نداشته باشند؟


23 thoughts on “وضعیت ناراحت کننده گارانتی در ایران // LENOVO و یک امتیاز منفی در کارنامه”

 1. من هم ماجرای مشابهی را با پارس مایکروتل و گوشی های سامسونگ داشتم .البته من بیشتر سامسونگ رو مقصر میدونم که کیفیت خوبی نداره و گرنه پارس مایکروتل خیلی با من بدرفتاری نکرد. بعد این کاجرا کلا نظر من نسبت به برند سامسونگ عوض شد و تا جایی که تونستم بقیه رو منصرف کردم از خریدش 🙂
  در حالیکه یادمه گوشی قبلی من که نوکیا بود با همین گارانتی پارس مایکروتل.یکبار خراب شد و به من یه گوشی نو دادن

  1. با سلام.
   آقای دکتر اگر بتوانید ترتیبی را اتخاذ کنید تا با شرکت محترم تماس هایی برقرار شود تا برای دفاع اگر بیانیه ای دارند بتوانند آن را در کافه منتشر کنند. فکر میکنم اقای سپنچ از کارشناسان مدافع حقوق شرکت باشند. تلفن: 84030

 2. تجربه شخصی بنده درباره شرکتهای ارائه دهنده خدمات گارانتی قطعات کامپیوتر خیلی مثبت هست و دوستان حرفه‌ای در زمینه بازار کامپیوتر هم اطمینان بالایی نسبت به شرکتهای گارانتی دارند. ولی متاسفانه بازار موبایل و تبلت جای مناسبی برای اهمال کاری های این چنین است. یک دلیل اصلی هم اطلاع رسانی ضعیف و آگاه نشدن مشتریان از تجربیات دیگران بوده و به مرور نقش Online Reviews می تواند مهمتر و اصلاح کننده باشد.

 3. با سلام خدمت اهالی محترم کافه

  چون در ایران ورود کالای دیجیتال تحت هیچگونه قاقون و اصولی صورت نمیگیرد و اکثرا به صورت قاچاق وارد میشود. برای همین شرکتی که برای گرقتن نمایندگی واقعی و انحصاری تلاشی نکرده و هزینه ای نداده است ترسی هم از خراب شدن نامش ندارد. اگر شرکت ایرانی نگران این بود که نارضایتی مشتری ممکن است سبب از دست دادن برند شود هیچگاه با ارباب رجوع اینگونه برخورد نمیکرد.

  من هم تجربه ای چنین درباره هارد اکسترنال آدیتا دارم. من هارد را با گارانتی خریدم اما پس از مدت کوتاهی دیگر هارد کار نمیکرد. من به گارانتی مراجعه کردم وشاهد این بودم که کسی که در دفتر پاسخ گو بود اصلا برایش رضایت مشتری مهم نیست و چون میداند که سیستم قضایی و اداری ما ناکارآمد است دیگر نگران هیچ چیز نیست. او به من گفت خراب شده و همین است که هست و برایش مهم نبود که تمام اطلاعات من از دست رفته است. در حالی که گارانتی ای که هارد داشت تعمیر را هم شامل میشد.

 4. یک راهش اینه که قانون گذار شرایط سخت تری بگذاره و مثلا در مورد شکایت شما غیر از ملزم کردن به انجام تعهد جریمه سنگینی هم برای شرکت در نظر بگیره .
  به خاطر همین اتفاقات شرکت های گارانتی دیگه اعتباری ندارن و مثلا تو بازار موبایل مشهد فروشنده ها بیشتر بدون گارانتی( با قیمت کمتر ) گوشی ها رو به فروش می رسونن و خریدارها هم طبق تجربیات خودشون و یا دوستانشون ترجیح میدن پولی بابت گارانتی پرداخت نکنن .

  1. متاسفانه قانون گذار که سازمان صنعت و معدن و تجارت میباشد تمامی مسائل را به اتحادیه واگذار کرده و اتحادیه هم برای اینکه متحدانش (همین شرکتهای وارد کننده) متضرر نشوند جریمه را از شاکی (مصرف کننده) دریافت میکند.

   البته من به این موضوع خندیدم و خواستار دیدار رئیس اتحادیه شدم. و ایشان فرمودند چون ما حق شما را از کلاه بردار گرفته ایم شما باید این مبلغ جریمه را پرداخت کنید نه آن شرکت محترم !

   1. سلام جناب راحمی بنده اهل شیراز هستم و در بازار کامپیوتر مشغول به کار هستم
    این مساله ای که شما عنوان نموده اید به شرکت گاراتنی کننده مربوط است نه برند لنوو
    سه شرکت گارانتی کننده ی معتبر در شیراز ارایه دهنده خدمات پس از فروش
    محصولات مختلف هستند که شامل لنوو هم میشود …
    هر سه تای این شرکت ها در صورت بروز چنین مشکلی بدون قید و شرط دستگاه را با دستگاه نو تعویض میکنند .
    بنده خودم شاهد تعویض لپ تاپ های چند میلیونی بوده ام تبلت که جای خود دارد .

 5. این داستان خاطرات بازاریابی بعد از خوندن مطلب شما باز هم ضوروت ادامه این ایده در کاقه را در ذهن من و دکتر محمدیان ایجاد کرد
  حتما از سال جدید این بخش را با انسجام بیشتر پی می گیریم

 6. با سلام.
  گارانتی در ایران مثل ابریه که زیاد رعد داره اما خبری از بارشش نیست!
  متاسفانه حتی بزرگترین شرکت ها هم از این قضیه خارج نیستند.چندی قبل که برای خرید یک خودرو پراید،
  همراه دوستم به نمایندگی مراجعه کردم،با استقبال بی نظیر و گرم متصدی و کارکنان روبرو شدم.
  اما درست یک ماه بعد از تحویل خودرو و مشکل ترمز،برای گارانتی به نمایندگی مراجعه کردیم و تازه
  متوجه عمق فاجعه شدم.یه جورایی قضیه گارانتی در ایران “بفروش فرار کن”به حساب میاد!

  1. البته هستند شرکتهایی که ضمانت نامه های معتبری عرضه مینمایند. مثلا خود بنده از گارانتی گلدیران (ال جی) بسیار رضایت دارم. در مورد یک دستگاه دی وی دی ال جی از شرکت چند بارجهت تعویض قسمتهای معیوب مراجعه کردند و در نهایت که مشکل حل نشد کل دستگاه را تعویض کردند و بعد از هربار مراجعه سرویس کار از گلدیران تماس میگرفتند و از نحوه ی برخورد و خدمات سوالاتی را میپرسیدند جهد بهبود عملکرد!
   همچنین در بعضی از صنایع مثل شیرآلات بهداشتی ساختمانی گارانتی و ضمانت به جهت رقابت سنگین شرکتهای مختلف با هم به نفع مشتری و حتی به ضرر شرکتها تمام میشود ولی شرکتها به علت رقابت به شدت بر تعهدات خود پایبند هستند به طوری که در حال حاضرشیرآلات بهداشتی با برندهای معتبر مثل قهرمان ، راسان و کاویان با 5 سال ضمانت تعویض در محل مشتری عرضه میگردد. در صورتی که تا همین چند سال پیش ضمانت شیرآلات بهداشتی اصلا وجود نداشت و یا فورمالیته بود.

 7. شرکت ها علاوه بر توجه به کیفیت محصول خود باید در راستای رضایتمندی مشتری گام مثبت بردارند که در واقع یکی از آنها همین گارانتی است. من شنیدم بعضی از شرکت های چند ملیتی اصلا داخل ایران نمایندگی ندارند مثلا اپل! هنوز هیچ نمایندگی از ایران داخل سایت اپل ثبت نشده ولی شرکت هایی در همین تهران وجود دارد که خودرا نمایندگی رسمی اپل در ایران می دانند. از طرف دیگه شرکت هایی در ایران هستن که نمایندگی دارند ولی کارت گارانتی آنها جعل میشه! یعنی یه سری برچسب هست که خود مغازه دارها به عنوان کارت گارانتی را میفروشند!!!
  در ایران گانتی فقط برای دلخوشی و جذب مشتری صورت میگیره و شوخی بیش نیس.

 8. دوستان محترم بخش نیسان آبی که جدیدا در کافه راه اندازی شده است برای پاسخگویی به این نیاز شما ایجاد شده است لطفا بنر آن را در کنار صفحه مشاهده کنید و تجارب و خاطرات خود را برای ما ارسال کنید اگر هم سوالی دارید با من تماس بگیرید ۰۹۱۲۳۲۱۴۹۲۲

 9. سلام دوستان حدود ۴۵ روز پیش یک لبتاب ایسوس حدود دومیلیونی از پاساز ایران برای یکی از آشناها خریدم که بعد از این که بردم خونه هر کاری کردم ویندوز نصب نشد خلاصه فرداش بردمش گارانتی آواژنگ که جرو معتبرترین گارانتی قظعات کامپیوتر و لبتاب و تبلت هست خلاصه لبتاب رو رسید کردند هفته بعد تماس گرفتم گفتند قابل تعمیر نیست باید تعویض بشه ۲ هفته دیگه تماس بگیرید دهفته بعد تماس گرفتم گفتند هفته بعد آماده است هفته بعد تماس گرفتم گفتند باید صبر کنید نگران نباشید تعویض می شه خلاصه الان ۴۵ روزه که ما منتظریم آواژنگ لبتابو تعویض کنه.

 10. سلام
  یازده آذر ماه تبلت سامسونگ خریدم که یکی از بروزترین و بهترین سری تبلت های ده اینچی موجود توی بازاره
  فرداش صفحه شروع کرد به پلک زدن و قاطی کردن تصاویر، بردم نمایندگی همراه سرویس خاورمیانه که طبق گارانتی تعویض بشه اول گفتن که مشهود نیست بعد گفتن برو ازش فیلم بگیر! گفتم برادر من گاهی اوقات اینکارو میکنه و معلوم نیست کی تکرار کنه منم که نمیتونم بیست و چهارساعته دوربین به پیشونیم ببندم مرضم ندارم دروغ بگم که هفتادهزارتومنم بابت گلس روش ضرر بهم بخوره پس هم که نمیخوام بدم پولشو بگیرم!
  خلاصه مجبور شدم بخاطر اثبات ادعام فیلم بگیرم و وقتی هم موفق شدم گارانتی تعویض یکهفته ایش رد شد و رفت توی صف تعمیر،جالبیش اینجاست ابتدا دلیل خرابیو نصب بازار معرفی کردن و کلا میخواستن از گارانتی خارجش کنن که وقتی جواب تند و منطقی به ادعای مضحکشون دادم قبول کردن
  حتی درستم بشه پول دستگاه نو رو دادم و یکدستگاه تعمیری اونم بعد از یکماه بدبختی و اعصاب خوردی دستم میرسه که دیگه گارانتی هم نداره،دیگه پول بخاطر گارانتی نمیدم ھیچوقت هیچ محصولی از سامسونگ نمیخرم و همینطور هیچ دستگاهی با ضمانت همراه سرویس خاورمیانه
  الان ده روزه تبلتم اونجاست و هرقدر حضوری و تلفنی مراجعه کردم میگن منتظر قطعه هستن
  یکماهه دارم میرمو میام و هیچی به هیچی هیچکسم کاری نمیکنه جز همون جواب مضحک که اگه قطعه از کره مریخم میومد تاحالا رسیده بود چه برسه کره جنوبی! آیا سامسونگ یک مرکز تامین قطعات توی کشورهای مصرف کننده محصولاتش نداره؟
  میدونم دارن دست بسر میکنن و رسیدگی به شکایتمم ماه ها طول میکشه و دستمم به هیچ جا بند نیست جز آرزوی همین بلا برای خودشون و خانواده هاشون آرزویی براشون ندارم

 11. ما گوشی اپل x با گارانتی نودیس پرداز ( اینوو) گرفتیم الان صفحه ال سی دی اش سبز شده بردیم گارانتی اولا که گوشی کاملا سالم بوده و جایی نخورده بوده و ضربه نداشته بعدش گفته باز میکنم ببینم اثر ضربه یا آب داخلش هست یا نه بعد اینکه باز کزده میگه ضربه و آب نداشه حالا میگه گوشه ال سی دی یه لکه سیاه هست که نشونه فشار به ال سی دیه، جالب اینکه من خودم هم فوق لیسانش الکترونیک ام و میدونم که نیست همچین چیزی بعد اینکه باز حضوری رفتیم به ما میگن دروغ گو بیشعور و برو هر غلطی دلت میخواد بکن ما هم تماس گرفتیم با ۱۱۰ حالا داریم شکایت میکنیم اولا که از گارانتی ان شرکت نخرید بعدشم من کلی گوشی دیگه اونجا دیدم همین بلا رو دارن سرش میارن اگر کسی همین مشکل رو داره با ما تکاس بگیره تا شکایت ها یکجا بشه بهتر نتیجت بده
  ۰۹۱۲۰۸۵۰۷۶۷

 12. من هم حدود ۴ ماه پیش یه گوشی هواوی y9 2019 خریداری کردم با گارانتی ماکروتل بعد از ۱۰ روز خود به خود خاموش شد بردم نمایندگی دستگاه رو ازم گرفتن واس بررسی بعد از ۵ روز گفتن مشکل سخت افزاریه و قطعشو موجود ندارن شماره تهرانو دادن گفتن خودتون تماس بگیرید و پیگیری کنید بعد از ۳ ماه تماس و پیگیری مکرر و شنیدن جوابهای چرت و پرت مثل قطعه تو گمرک گیر کرده و ارجاع میدیم به مراحع بالاترو ایمیل میزنیم واس تعویض گفتن جعبه گوشی رو بیارید گوشیتون تعویض شده جعبه گوشی رو بردم دادم گفتن خب حالا برید صبر کنید تا گوشیتون از تهران بیاد الان ۲۰ روز دوباره از من تماس و از شرکت جوابهای مسخره که گوشی الان موجود نداریم و شکیبا باشید تا بیاد .در کل بهتون بگم گول این کارتهای پلاستیکی داخل جعبه محصولات الکتریکی داخل ایرانو نخورید چون به موقع استفاده هیچ کارایی جز اعصاب خوردی ندارن تا میتونید کالایی رو خریداری کنید که گارنتی نداشته باش و مسلما قیمت پایین تری هم داره اگه از کالای گارانتی دار پشتیبانی نکینم مطمعن باشید بهترین ضریرو به این شرکتهای کالاهبردار سود جو زدیم دلتون هم به تعزیراتو قانون های مسخره کشور خوش نکنید چون خودتعزیرات از من و شما بهتر از این کلاهبرداری ها با خبره و با باج هفتگی که از شرکتها میگیره ساکت مثل یه بچه شیر خوره نشسته به منو شما پوز خندمیزنه

 13. با سلام
  من با حدود ۱۲ سال تجربه کاری در بزرگترین شرکت خدمات پس از فروش لوازم خانگی،چند نکته مهم رو خدمتتون عرض می کنم:
  اول: تمامی محصولات الکترونیکی(گوشی،تبلت،لپ تاپ و …)چه با گارانتی خریداری شده باشد و چه بدون گارانتی،در صورت خرابی در هفته اول میبایست تعویض شود
  دوم : کلیه لوازم خانگی بزرگ(انواع یخچال،لباسشوئی،اجاق گاز و …)دارای دو سال گارانتی و ۸ سال وارانتی میباشد(مجموعاً ده سال پشتیبانی خدمات)
  سوم: کلیه محصولات صوتی و تصویری شامل حداقل ۱۸ ماه گارانتی و ۴۲ ماه وارانتی میباشند
  مراجه رسیدگی کننده به شکایات مصرف کنندگان به ترتیب اثرگذاری به شرح ذیل می باشند:
  ۱- سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان(مستقر در وزارت صمت)
  ۲- اداره تعزیرات
  ۳- اتحادیه ها
  موضوعی که به وضوح تقریباً تمامی ما با اون درگیر بوده ایم مشکلات خدمات پس از فروش در کشورمون هست.علت اصلی عدم رضایت مصرف کنندگان متأسفانه به عدم شناخت کافی از حقوق مصرف کننده و نا امید بودن از سیستم میباشد.ولی این موضوع طی چند سال گذشته به وضوح پیشرفت هائی داشته که عمدتاً مربوط به برندهای ایرانی میباشد.اگر همگی سعی بر شناخت بیشتر حقوق و یادگیری روش های پیگیری داشته باشیم،قطعاً خدمات پس از فروش نیز رضایت بخش تر خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *