گفتگو // از قضیه تبلیغات محیطی کتابهای تبلیغاتی تا برنامه نمایشگاه کتاب در گفتگو با شاهین ترکمن (مدیر انتشارات سیته)

آنچه که انتشارات سیته را این روزها بیش از پیش سر زبان انداخته تبلیغات محیطی کتابهای این انتشارات است که مهمترین آن تبلیغات محیطی کتاب “اعترافات یک تبلیغاتچی” با تصویری از دیوید اگیلوی بر روی بیلبوردهای سطح شهر است. انتشارات سیته در سال ۹۴ علاوه بر مسیر همیشگی خود و چاپ کتاب های قابل قبول در حوزه بازاریابی، دست به فعالیت های جالبی همچون تبلیغات محیطی هم زد که حتما شما هم ان را در اوایل امسال دیده اید.

 ۲۰۱۶-۰۴-۱۹_۱۹-۱۹-۴۸

در ابتدای سال ۹۵، حول محور نمایشگاه کتاب با آقای شاهین ترکمن، مدیر مجوعه سیته به گپ و گفت نشستیم و نظرات ایشان را در ارتباط با آن موضوع خواندیم. ای بار به بهانه حرکتهای جذاب این برند مجدد با آقای شاهین ترکمن به گفتگو نشستیم. این بار از عملکرد کلی سیته، حرف و حدیث ها پشت سر تبلیغات محیطی کتاب های سیته و برنامه این انتشارات برای نمایشگاه کتاب گفتیم. مصاحبه ای که نمای کلی حرکت های سیته برای سال ۹۵ را هم نشان می دهد.

 

کافه بازاریابی: جناب ترکمن اگر موافق هستید بحث رو با مرور سال ۹۴ شروع کنیم. در یک نگاه کلی سال ۹۴ برای انتشارات شما [سیته] چگونه گذشت؟ سیته در این سال چه اهدافی داشت و  به چه میزان این اهداف محقق شد؟

انتشارات سیته هر سال چند هدف را پیگیری می‌کند. تولید و انتشار کتاب‌های انتخابی بر اساس بررسی نیاز مشتریان که از طریق آنالیز اطلاعات و خواسته‌های مشتریان بر مبنای اطلاعات موجود برنامه‌ی CRM انتشارات و بررسی‌های میدانی تصمیم‌گیری و انتخاب می‌شوند. در نتیجه در حال حاضر فهرست تولید کتاب‌های سال ۹۵ انتخاب شده و به امید خدا منتشر خواهد شد. در سال ۹۴ بیشتر کتاب‌های منتشرشده در حوزه‌ی بازاریابی هستند و از نظر تولید ۸۰‌% کتاب‌هایی را که در برنامه داشته‌ایم، تولید کرده‌ایم.

اهداف ما در حوزه‌ی فروش به سه بخش مجزا تقسیم می‌شوند: ۱- توسعه‌ی فروش از طریق پخش‌ها، ۲- توسعه‌ی فروش از طریق توسعه‌ی کتاب‌فروشی‌ها در سرتاسر کشور که در حال حاضر برای کتاب‌فروشی‌های ۱۶ استان کشور به طور مستمر و مستقیم کتاب فرستاده می‌شود، ۳- توسعه‌ی فروش کتاب از طریق رشد بانک اطلاعاتی خریداران که در سال ۹۴ حدود ۲۰‌% رشد تعدادی داشته‌ایم. در مجموع به لطف و پشتیبانی مشتریان خوب و پیگیر و همچنین تلاش و ممارست همکاران خوبم در انتشارات سیته و لطف پروردگار مهربان به اکثر اهداف سال ۹۴ رسیده‌ایم که از این بابت شاکر و سپاسگزاریم.

 

کافه بازاریابی: اواخر سال ۹۴ و همین طور اوایل سال ۹۵ تبلیغات محیطی انتشارات سیته خیلی ها را شگفت زده کرد. خیلی ها مثل من که عاشق کتاب هستند؛ دوست داشتند دوازده ماه سال تبلیغ کتاب ها روی بیلبوردها باشد! این حرکت چگونه صورت گرفت؟ برخی معتقدند چون مجموعه سیته، آژانس تبلیغاتی هم دارد، این یک حرکت درون مجموعه ای بوده و اصلا یک انتشارات نمی تواند تبلیغات محیطی داشته باشد. حضرتعالی با یک نظر چقدر موافقید؟

استفاده از تبلیغات محیطی برای ناشران تقریباً غیرممکن و دور از دسترس است. عملاً این آگهی‌ها یک رفتار درون‌مجموعه‌ای بوده. بدیهی است ما اهالی فرهنگ و کتاب آرزو داریم تا شرایطی حاصل شود که تمامی ناشران کشور بتوانند از این گونه امکانات استفاده کنند، البته با یاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری شهرداری تهران این امر دور از ذهن و غیرقابل دسترس نخواهد بود.

 

کافه بازاریابی: برگردیم سراغ دنیای کتاب ها، از میان کتاب هایی که در سال ۹۴ منتشر کردید، کدام یک را خودتان بیشتر دوست دارید؟ دلیل انتخابتان چیست؟ اگر به ابتدای سال ۹۴ برگردیم، کدام کتاب را منتشر نمی کنید؟

تمامی کتاب‌هایی که ما اهالی سیته تولید کرده‌ایم، همواره بر اساس عشق و علاقه بوده و فکر می‌کنم اگر قرار بود دوباره تصمیم‌گیری کنیم، همه­ی کتاب‌های تولیدشده از اولین کتاب تا آخرین کتاب را باز هم تولید می‌کردیم.

 

کافه بازاریابی: علاقه مندان به کتاب اردی بهشت ها را بیشتر دوست دارند. علاقه مندان به بازاریابی و دنیای شگفت انگیز آن، در نمایشگاه کتاب ۹۵، از غرفه سیته چه کتاب های جدیدی را خواهند دید؟

برای سال آینده حدود ۱۵ کتاب آماده­ی تولید و نشر شده است که به نوبت آن‌ها را در فهرست تولید خواهیم داشت. بیشتر کتاب‌های سال آینده در حوزه‌ی تبلیغات و برندینگ هستند و ۳ کتاب اول سال ۹۵ کتاب‌های «طراحی کمپین تبلیغاتی»، «نبرد در اتاق فرمان» و «برندینگِ دیجیتال» می‌باشد.


۲۰۱۶-۰۴-۱۹_۱۹-۳۵-۰۷

کافه بازاریابی: انتشارات سیته در سال ۹۵ چه هدف بزرگی را دنبال می کند؟

اهداف تعیین‌شده برای سال ۹۵ بر اساس برنامه‌ریزی طولانی و اهداف بلندمدتی است که در طول سال‌های گذشته تنظیم ‌شده و پیگیری خواهد شد که اولویت تاکتیکی، توسعه‌ی فروش از طریق ارتباطات شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی خواهد بود.

 

کافه بازاریابی: لطفا سخن پایانی را با همراهان کافه بازاریابی در میان بگذارید.

در پایان از توجه و همکاری و لطف دوستان و همراهان کافه بازاریابی سپاسگزارم، امیدوارم اهالی فرهنگ از کتاب و کتابخوانی و ناشران حمایت‌ خود را دریغ نکنند و آرزو دارم که سال آینده سال خوبی برای همه‌ی مردم ایران باشد.

کافه بازاریابی برای سیته و جناب آقای ترکمن، سال خوبی را آرزو می کند.

توضیح کافه بازاریابی: پس از تهیه این گزارش متاسفانه با خبر شدیم که مادر جناب آقای ترکمن دار فانی را وداع گفتند. ضمن آرزوی آمرزش و آرامش ابدی ایشان این واقعه ناگوار را به خانواده محترم ترکمن تسلیت عرض می کنیم.

 


12 thoughts on “گفتگو // از قضیه تبلیغات محیطی کتابهای تبلیغاتی تا برنامه نمایشگاه کتاب در گفتگو با شاهین ترکمن (مدیر انتشارات سیته)”

 1. دیدن تبلیغات ارزشمند تبلیغات بر روی بیلبوردهای تبلیغاتی خوشحالی زاید الوصفی را برای من به همراه داشت. از منتظر نقد تبلیغات به موضوع نگاه نمی کند چرا که می شنیدم برخی از مخاطب محدود این تبلیغات صحبت می کردند. از منتظر یک علاقه مند به کتابهای تخصصی، اطلاع رسانی به علاقه مندان کتاب را حرکتی بسیار قابل تقدیرمی دونم.

  پ.ن: بنده نیز به درگذشت مادر جناب ترکمن را به ایشان تسلیت می گویم و برای ایشان طلب آمرزش دارم.

 2. به یاد دارم که ابتدای سال تبلیغات محیطی این انتشارات را در اتوبان شیخ فض الله دیدم که بسیار شکفت زده شدم
  امیدوارم که همیشه تداوم داشته باشد چرا که قطعاً میتواند تاثیری به سزا در ترقیب مردم برای مطالعه بیشتر باشد.

 3. چقدر برای من لذت بخشه که به جای دیدن تبلیغات چیپس و پفک ، تبلیغ کتاب ببینم. خیلی دوست دارم این کتاب را خریداری کنم. و همچنین با آرزوی موفقیت برای انتشارات سیته.

 4. انتشارات تخصصی سیته، همیشه بر سر زبان ها بوده است. انتشاراتی خاص متناسب با نیازهای روز بازار کتاب. برای سیته و اهالی سختکوش آن بویژه جناب آقای ترکمن ، آرزوی توفیق روز افزون دارم.

 5. من غیر از تبلیغ کتاب اگیلوی تبلیغ کتاب دیگری را ندیدم. اگر هست ای کاش عکس هایش را می گذاشتید.
  برای من دیدن تبلیغ کتابهای تخصصی واقعا شگفت انگیز بود. واقعا باید به جسارت آقای ترکمن درود فرستاد که برای توسعه فرهنگ کتاب خوانی اینگونه هزینه می کنند.

  1. قطعا در تهران نخواهد بود و در شهر آفتاب برگزار خواهد شد.ان شالله آقای عزیزی یک گزارش کامل از این نمایشگاه تهیه خواهند کرد تا میزان استقبال هم ببینیم که چگونه بوده.البته سایر دوستان هم اگر تمایل دارند می توانند در تهیه این گزارش شریک باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *