نیسان آبی // باز هم یک خط هواپیمایی دیگر // "یک جمله" که پرواز را خراب می کند

جاوید: تجربه بنده مربوط به یکی از خطوط هوایی ایرانی است که البته هرچقدر با خودم کلنجار رفتم که به روشی حرمت دار این برند باشم مثلاً اول اسمش را بنویسم و یا …ولی با توجه به تعداد محدود ایرلاینهای کشورمان و اینکه همگی آنها مصداق بارز مثل معروف گاو پیشانی سفید هستند لذا بهتر دیدم که اصلاً اشاره ای به نام آن نداشته باشم.
هواپیما از نوع MD (مکدانل داگلاس) بود که چند سالی است جایگزین توپولوفهای به یادماندنی کشورمان شده است و بنا بر بازخورد احساسی مردم عزیزمان در رابطه با اسم توپولوف، به زیبایی هرچه تمام تر از نام بوئینگ در کنار مدل این نوع هواپیما در کشورمان از آن استفاده (و شاید هم سوءاستفاده) می شود. البته استفاده های نابجا از برندهای معروف بر روی بعضی محصولات نیاز به مقاله ای جداگانه دارد که فعلاً جای صحبت در مورد آن نیست. صندلی بنده جنب در خروج اضطراری بود. بعد از تشریفات معمول و قبل از تیک آف، خانم مهماندار محترم نزد بنده آمده و با حالتی که مشخص بود در دایره لغات خود به دنبال واژه هایی خاص می گردد،آهسته این جملات را به بنده اعلام فرمودند:

“آقای محترم! این در خروج اضطراری که شما کنارش نشستین تازه تعمیر شده !! اگر وسط پرواز به هر علتی خواستین از جاتون بلند شین لطفاً به این دستگیره تکیه ندین. چون ممکنه در باز بشه برامون دردسر درست بشه!!!!
به عبارت دیگر اینکه بعد از باز شدن در چه بلایی سر بنده و اطرافیان می آید مهم نبود بلکه برای آنها دردسر ایجاد می شود! و به واقع خراب این لطف و محبت خانم مهماندار مخصوصاً آخر جمله اش (برامون دردسر درست میشه) شدم و صدالبته بنده هم مثل بچه های مودب کلاس اولی سرم را به نشانه تایید تکان دادم به عبارت دیگر در آن لحظه قادر به تکلم نبودم!


۲۰۱۶-۰۶-۱۱_۰۰-۴۸-۱۵
با توجه به مسئولیت بسیار سنگین مهمانداران محترم در پروازها که بسیار فراتر از چیزی است که ما میبینیم که یکی از کمترین آنها ایجاد آرامش مسافرین است این نحوه صحبت و مخصوصاً جمله آخر ایشان برایم بسیار عجیب و جالب بود و ترجیح می دهم قضاوتی درباره آن نداشته باشم. به امید روزی که باطن خدمات در کشورمان هم مثل ظاهرشان لوکس باشد


12 thoughts on “نیسان آبی // باز هم یک خط هواپیمایی دیگر // "یک جمله" که پرواز را خراب می کند”

 1. سلام به همگی و اهالی خوب کافه
  مثل همیشه عالی ...قطعا حرف دل نه من بلکه خیلی ها رو گفتید...از یکی از بزرگان در خصوص چشم سوال شد ایشون فرمودند چشم فقط پیه و‌رگ میباشد وسلیه ارتباط روح با دنیا حالا اگر یه نگاه بندازیم میبینیم خیلی ها دارن برای فریب چشم که فقط ظاهر میبینه تلاش میکنند غافل از روحی که پشت همین چشم به ظاهر معنا و باطن میده ‌..‌.

 2. سلام

  باتشکر از مطلب خوبتان

  تقریبا صنعت خطوط هوایی کشور شبیه به خوردوسازی است از تابان و زاگرس گرفته (که بسیارضعیفند) تا ماهان و قشم و سایر.
  نبود رقابت ، تقریبا یک بازار گلخانه ای و انحصاری را برای این صنعت به وجود اورده ولی بعید می دانم که بهبود قابل توجهی در آینده یابند مگر اینکه خطوط خارجی رقیب را در کنار خود داشته باشند که امری بعید تر است

 3. سلام جناب احمدی زاد عزیز
  با فرمایش حضرتعالی موافقم. هرچند اکنون هم ردپای شرکتهای خارجی در کشورمان کمی پررنگ تر شده اما به نظر میرسد تا زمان رسیدن به وضعیت مطلوب، همانطورکه فرمودید راه درازی درپیش باشد.

 4. سپاسگزارم جناب دکتر
  البته فکر میکنم شاید همزمانی ورود و کارکرد ایرباسهای هواپیمانی ماهان با زمان یکه تازی توپولوف ها در کشورمان، در مثبت شدن چهره این برند در بین مردم نقش بسزایی ایفا کرده باشد.
  لازم به ذکر است این مطلب ماهها قبل برای کافه ارسال گردیده بود و قطعاً کاستیهایی هم دارد. شاید در آینده یک جمع بندی درباره ایرلاینهای کشورمان بنویسم.
  بازهم ممنون از بزرگواری حضرتعالی

 5. نوشته های شما من را یاد نوشته های دیوید سداریس میندازد. اگر کتاب هایش را نخوانده اید حتما بهتان پیشنهاد می کنم بخوانید. در کتاب " بیا با جغدها درباره دیابت تحقیق کنیم" از ترفندهای مهماندار ها در تقابل با مسافران می گوید...

 6. سلام خانم بیدگلی
  به قول مرحوم پرویز فنی زاده : دروغ چرا ؟ ... من تا به حال اسم آقای دیوید سداریس را هم نشنیده بودم. ولی معرفی ایشان توسط بزرگواری مثل شما و همچنین عنوان متفاوت این کتاب (هرچند امروزه این نوع عناوین کتاب رو به ازدیاد است) انگیزه کافی برای مطالعه آن ایجاد کرده است. ممنون از شما
  نگاه خوشبینانه که فرمودید هم می تواند درست باشد! از این زاویه نگاه نکرده بودم
  البته من از گفتار خانم مهماندار ابداً ناراحت نشدم (درمجموع آدم بسیار راحت و خونسردی هستم!!!!) بلکه در تمام طول پرواز مثل بچه های خوب نگاهم به این در تازه تعمیر شده بود که ناگهان از جا کنده نشود!

 7. سلام
  واقعا اشاره ی خوبی بود.مشت نشانه ی خروار است حقیقتا یه جاهایی!
  به نظر من بدترین جمله ی ممکن و به کار بردن!
  ممکن بود کسی دیگه جای شما باشه که به اون خونسردی نباشه یا حتی قضیه رو رسانه ای کنه!
  ولی خب حقیقتی که بر اشون مهمه رو به زبون آوردن

 8. درود بر شما خانم سپیده . ممنونم از حضورتون
  متاسفانه به کار بردن چنین عبارتی آنهم از سوی مهماندار شائبه های زیادی را در ذهن مسافر ایجاد می کند. مثلاً علت تعمیر چه بوده؟ شاید این هواپیما قبلاً فرود اضطراری داشته! و دهها پرسش مشابه اینچنینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *