یک فنجان برندینگ // رئال مادرید، هویت در ازای یک مشت یورو!

رئال مادرید، هویت در ازای یک مشت یورو
رئال مادرید، هویت در ازای یک مشت یورو

لوگو یکی از المان های برند است. این المان به واسطه بصری بودنش، اهمیت فوق العاده ای دارد. به طوری که بسیاری، به اشتباه، لوگو را برند می دانند و تمام برند را در لوگو خلاصه می کنند. سازمان ها و شرکت ها، در خلال زمان و به دلایلی، طی فرآیند برندینگ ، لوگوی خود را تغییر می دهند. فنجان بررسی امروز تغییر لوگوی رئال مادرید را بررسی می کند. تغییری که در هفته گذشته اعمال شده است و جنجال به پا کرده است.

خبرگزاری ها خبر از تغییر لوگوی رئال مادرید دادند. مدیر این باشگاه مادریدی در برابر اسپانسری شیوخ عرب اماراتی، صلیب بالای لوگوی رسمی این باشگاه را حذف نمود و لوگوی جدید را به جهانیان معرفی کرد. اماراتی ها چند سالی است که با رئال همکاری دارند و این همکاری باعث تغییراتی در باشگاه شده است. تبلیغ خطوط هوایی امارات بر روی پیراهن، که ۳۰ میلیون یورو برای رئال عایدی داشته است، یکی از علائم حضور اماراتی ها در رئال است. حال فلورنتینو پرز، رئیس باشگاه، تغییر لوگو را استراتژی همکاری اعلام نموده و گفته است: ” خیلی خوشحالم که رابطه ما با امارات روز به روز در حال گسترش است. پس از همکاری‌های خوبی که بین ما و بانک ابوظبی به دست آمد، تصمیم گرفتیم برای جلب نظر مردم امارات و مسلمان‌ها صلیب را از روی لوگوی باشگاه برداریم.”

رئال مادرید، هویت در ازای یک مشت یورو
رئال مادرید، هویت در ازای یک مشت یورو
رئال مادرید، هویت در ازای یک مشت یورو
رئال مادرید، هویت در ازای یک مشت یورو

این اولین بار نیست که باشگاه رئال مادرید لوگوی خود را تغییر داده است. سیر تغییرات لوگو را در تصویر زیر مشاهده می نمایید.

رئال مادرید، هویت در ازای یک مشت یورو
رئال مادرید، هویت در ازای یک مشت یورو

هر بار تغییر این لوگو داستانی دارد. داستان ششمین تغییر این لوگو، صرفا بوی پول می دهد. هویت در ازای پول، مساله ای است که اکثر هواداران از آن ناراضی هستند. این تغییرات دقیقا زمانی اتفاق می افتند که رقیب دیرینه رئال، بارسلونا، برای هویت کاتالان ها می جنگد. کاتالان ها سال هاست بارسلونا را نمایش هویت خود می دانند و این روزها در اندیشه جدایی از حکومت مادریدی، به پا خواسته اند. البته تغییرات به همین جا ختم نمی شود و به واسطه پولی که اماراتی ها به رئال می دهند ممکن است در آینده نام ورزشگاه این باشگاه هم از سانتیاگو برنابئو به ابوظبی سانتیاگو برنابئو تغییر کند.

در این میان نظرات برخی کاربران در ذیل این اخبار در خبرگزاری های بین المللی جالب است:

 • They should have added symbol of crescent moon. By this way, the deal could have been more lucrative!
 • I would hope the majority of RM fans will protest at this.
 • Ronaldo’s 1st name is offensive as well. How about replacing Cristiano with Muhammad?
 • Shame on REAL for allowing its history to be raped by oppressors with petrol dollars.
 • Cristiano will become Mouhamad next year!! Because Money is better now then the Cross!! Real Madrid are going to lose their identity as christians and compromise with Muslims to win some amout of money! shame on you! that’s what i can say to you! shame on you! shame on you! shammmmmmmmmmmmmmeeeeeeee!!!!!!!!!
 • If Real Madrid want to show the world that everything is for sale including their badge, history and identity then let them. If the Arabs think they can buy into the history of Europe by throwing money at our sports then they really are truly still living in the dark ages. It all leaves a bad taste in the mouth.

نظر شما چیست؟ آیا موافق تغییر لوگوی رئال در ازای پول هستید؟ این اتفاقات بر برند اعراب و مسلمانان در ذهن دیگر جوامع چه تاثیری خواهد گذاشت؟

 


22 thoughts on “یک فنجان برندینگ // رئال مادرید، هویت در ازای یک مشت یورو!”

 1. هدف نهایی از ایجاد برند پول سازیه. چه اشکالی داره اگه یک لوگو بخواد برای پول تغییر پیدا کنه. البته یه نکته مهمی ک باید در نظر داشت اینه که آیا این تغییر در آینده به برند لطمه خواهد زد یا خیر؟. از اونجایی که برند از دارایی های نامشهود است تحلیل آن می تواند کار مشکلی باشد.
  در این مثال میتونیم در مورد افراد ناراضی نسبت به این کار برنامه هایی ترتیب داد تا نگرش هوا داران نسبت به امارات تغییر پیدا کنه.
  با تشکر

  1. سلام و سپاس از همراهی شما
   من کمی متفاوت با شما فکر می کنم. هدف نهایی برندسازی صرفا پول نیست! البته که باید پول به شرکت وارد شود اما هدف نهایی از برندسازی صرفا پول نیست. به طور مثال در ارزش گذاری برند، صرفا مباحث مالی، اهمیت ندارند. رئال مادرید قدرت اش را در بین برخی از هوادارانش از دست داده است و این موضوع به طور حتم بر ارزش برند رئال قابل بررسی است. مخصوصا در صنعت ورزش. باشگاه های ورزشی با لحظات حساس و غم و خوشحالی هوادارانش سروکار دارند. حالا حساب کنید یک اماراتی از هزاران کیلومتر آن طرف تر با دلارهای نفتی آمده هویت برند شما را از شما گرفته است. هویتی که با آن خوشحال بودید یا گریه کردید!
   دلارهای نفتی برند امارات را هم تحت الشعاع قرار خواهند داد. این هواداران آیا باز به دبی سفر خواهند کرد؟ و یا از خطوط هوایی امارات استفاده خواهند نمود؟

 2. با سلام
  درباره این کار رئال دو جنبه قابل بررسی: اول اینکه رئال از یک سو با دریافت پول میتونه به اهدافی که این باشگاه داره برسه و از یک سو به این تغییرات میشود به عنوان یک لوگو یا یک برند مترقی و به سوی کمال نگاه کرد.برای مثال اگر قرار بود لوگوی رئال به همون شکل اولیه باقی می موند مطمئنا جذابیت لوگوی حال حاضرشو نداشت. در واقع میشه این انعطاف پذیری و کمال گرایی یک لوگو یا برند را به وضوح دید که این واقعا عالی و حرفه ای به نظر میرسه. از سوی دیگر امارات با این کارش تصویر دیگه ای از برند اسلام رو به نمایش گذاشت و در واقع درسته که در وهله اول قدرت پول بیشتر به نظر میاد ولی تاثیر اینکه یک باشگاه بزرگ مثل رئال به احترام مسلمانان علامت صلیب رو از لوگوش حذف میکنه بر برند اسلام و اعراب نمیشه نادیده گرفت.

  1. سلام و درود بر آقای رفیعی عزیز
   موضوع اولی که فرمودید، پول، مساله اصلی است. امارتی ها پول دارند و خیلی ها در دنیا به دنبال پول هستند. اما داستان کمال یک لوگو یا برند داستان دیگری است. به طور حتم مخالف تغییرات لوگو در طی زمان نیستم. اما تغییر لوگو صرفا به واسطه پول را برای برندی مثل رئال در صنعت فوتبال دارای تبعات می دانم. یکی از وظایف یک مدیرعامل تعریف مدل های درآمدی برای سازمان است. اما این طور به نظر نمی رسد که آقای پرز ساده ترین راه، یعنی گرفتن پول از اماراتی ها، را انتخاب کرده است؟
   اما در مورد اسلام و برند آن، متفاوت با حضرتعالی فکر می کنم. گمان کنم برادران مسلمان اماراتی ما نه تنها برند اسلام را در ذهن هواداران رئال جایگاه یابی نکرده اند، بلکه همزمانی این داستان با دیگر اتفاقات دنیا درباره اسلام و مسلمانان، جایگاه برند اسلام دپار چالش کرده است.
   در اخبار آمده بود آقای هدایتی، یکی از سرمایه داران ایرانی، باشگاه ختافه اسپانیا را خریده است. ختافه قبل از این خرید هویت داشته است. آیا واردکردن المان های اسلامی ایرانی در هویت ختافه در بدو ورود هدایتی آن هم در لوگو باشگاه، برند ایران را در ذهن هوادارن این باشگاه مستحکم تر می کند؟

  2. سلام آقای رفیعی،
   اگر این اتفاق در مورد یک شرکت غیراماراتی و غیرمسلمان می افتاد، و علامتی که برای ما مسلمانها قابل قبول نبود بالای لوگو قرار می گرفت، چه حسی نسبت به اون پیدا میشد؟!
   فکر میکنم ما بدلیل مسلمان بودنمون از این موضوع ساده عبور میکنیم ولی طرفدارهای مسیحی و یهودی این تیم معترض خواهند بود! همه میدونن که بسیار از سرمایه گذارای باشگاههای اروپایی مسیحی ها و یهودیان هستند، ممکنه احترام (زیاد) به مسلمانها به نشانه ی عدم احترام به مسیحیت و یهود برداشت بشه!

 3. با سلام
  راستش جناب عزیزی بحث خیلی چالشی رو مطرح کردید. جواب دادن به این سوال یکم سخته. جای بحث بسیار زیادی هم داره
  از طرفی اینکه یک برند بسیار معتبر و محبوب بخاطر روابط کاری یه همچین کاری بکنه، خصوصا اینکه جنبه مذهب و سیاست این عمل بسیار بالاست، میتونه صدمات زیادی رو به تصویر و هویتش حتی علاقه به برند بزنه. از طرف دیگه ارزش این برند در بین مسلمانان به شدت بالا میره خصوصا اعراب. و بازار بزرگی رو به سمت رئال سرازیر می کنه. باید دید در ادامه چه اتفاقی برای طرفداران مسیحی این باشگاه می افته. آیا از سر این قضیه می گذرن یا این ماجرا میتونه به قیمت دو دسته یا حتی چند دسته شدن طرفداران بی شمار این باشگاه بشه.
  فقط امیدوارم این اتفاق برای باشگاه منچستر یونایتد نیافته که اون وقت هیچی از لوگوی باشگاه نمیمونه 🙂

  1. سلام جناب داورنیای عزیز

   بحث واقعا چالشی و پراهمیت هست. مخصوصا زمانی که رنگ و بوی سیاست جلوه ظاهری داستان رو تحت الشعاع قرار می ده. بازار مسلمانان بازار بسیار جذابی برای بسیاری از بیزنس های سراسر دنیاست. از فشن گرفته تا موادغذایی، بازار مسلمانان، بازار کلیدی محسوب میشه. اما بعضی وقت ها، برخی تغییرات میتونه برخی از پایه های قدرت یک برند رو متزلزل کنه. مثلا مک دونالدز رو در نظر بگیریم. یک برند امریکایی. داورنیا جان این برند پایه هاش نه توی مسکوست نه لندن نه پاریس. پایه های این برند رو باید در نیویورک و لوس آنجلس جستجو کرد. DNA امریکایی در این برند موج میزنه. حالا فرض کن از این برند هویتش رو بگیریم. هرچند پول ساز، به نظرم برند رو در ادامه زندگی ایش دچار مشکل میکنه. هویت رئال، هویت اسپانیا و پادشاهی ست. لشگر مسلمانان در همین اسپانیا دچار مشکل شد و نتونست فتوحات خودش رو در این قاره ادامه بده. حالا با این سابقه تاریخی، به نظرم هویت برند داره تهدید میشه.
   نظر شما چیه جناب داورنیا؟ اگر شما مشاور آقای پرز بودی، موافق این تصمیمش بودی؟

   فعلا که دارم دعا میکنم به آث میلان ایتالیا نرسند این همسایگان جنوبی کشور ما! کلا لوگو مضمحل خواهد شد!! 😀

   1. با شما موافقم جناب عزیزی خصوصا میلان
    راستش اگر جای مشاور آقای پرز بودم که خیلی خوب می شد ولی فکر میکنم توصیم این بود که این کار رو نکنه. اگر رئال تا الان تیم محبوبی در دنیا بوده از این به بعد هم میتونست باشه و فکر میکنم برای محبوب تر شدنش در بین مسلمانان عرب خیلی کارهای دیگری میشد کرد. شاید این قضیه برداشتن صلیب آخرین راهکار بود.
    اسپانسرهای عرب، اسپانسرهای خوبی هستند به شرطی که فقط پول تزریق کنن

 4. سلام اقاي عزيزي
  من فكر ميكنم مقوله برنديگ و مديريت اون و مشتريان و …. همه زنجيره هاي به هم پيوسته اي هستن كه تهديد هر كدوم ميتونه به نوبه خودش اثر منفي بر روي اعتبار يك برند بذاره، به نظر من اين كار مديريت رئال يه جورايي نسنجيده بوده، جون اومده يك حركتي رو بدون در نظر گرفتن كلي عوامل خارجي و داخلي و اثرات منفي اونها انجام داده تا سود مالي نصيب تيم بشه، شايد اگه برآيند ان مجموعه عوامل رو بگيريم جهت برايند به سمت +0 باشه ولي ايا به اين مي ارزه كه اين تيم خيلي از فرايندهاي حمايتي ديگش از جمله طرفداراش رو از دست بده، طرفدارايي كه از همه محصولات اين سازمان از بليط بگيريد تا البسه ورزشي،و،…. اين تيم رو ميخرن و استفاده ميكنن، ايا بحث وفاداري به برند و وفاداري به مشتريان و طرفداران تيم يالاتر از اين بيزينس هاي با كشورهاي عربي نيست؟؟
  به نظرم اشكالي نداره يك تيم از اين فعاليت هاي در جهت سوددهي انجام بده ولي نبايد در عوضش حمايت و پشتيباني ديگر فرايندهاي خودشو از دست بده، بايد تو اين زمينه ها كه پاي خيلي عوامل وسطه و تهديد هركدوم در اثر قدرت گرفتن ديگر عوامل خطرناك باشه محتاطانه تر و با انديشه رو به جلو حركت كرد
  با تشكر

  1. طرفداران یه تیم ورزشی، به نظرم رابطه عاطفی با تیم مورد علاقشون برقرار میکنن.همین موضوع باعث میشه که با تغییرات این چنینی، تیم طرفداراش رو از دست نده. باید توجه داشته باشیم که همین الانشم fly emirates رو پیراهن رئال نقش بسته و طرفداران این تیم باهاش کنار امدن.

   1. در قسمت اول با شما هم عقیده ام. رابطه عاطفی هواداران با تیم هست. اما نه با اسپانسر روی پیراهن. بلکه با لوگویی که روی قلب بازیکنان نقش بسته است. در صنعت ورزش، مخصوصا فوتبال که جا به جایی پول در اون فوق العاده بالاست، تصمیمات گاهی تاثیرات عجیبی دارند. هواداران دو آتیشه و نتایج آمیخته با احساس تصمیمات مدیران میتونه منجر به نتایج عجیبی بشه. اقای حسینی اگر شما مدیر برند رئال بودید، و این تصمیم گرفته شده بود، برای هوادارانی چون افراد بالا چه کاری انجام می دادید؟

  2. سلام جناب آقای زمانی عزیز
   با حضرتعالی موافقم. گمان کنم گزینه پرریسکی رو انتخاب کرده آقای پرز. اما آقای زمانی اگر شما جای مدیر برند رئال باشید و فرضا چنین تصمیمی هم از سوی مدیریت بر شما تحمیل شده باشه، جهت حفظ جایگاه برند در ذهن هواداران چه میکنید؟

 5. با سلام خدمت شما و همه دوستان گرامی،
  اگه اجازه بدید میخوام بعنوان کسی که بشدت طرفدار این تیم هست فقط احساساتم رو از این نوشته بگم!
  راستش در ابتدا کمی شکه شدم که چرا باید بخاطر پول، لوگوی تیم تغییر کنه! چند ماه گذشته هم خبرهایی از تغییر نام استادیوم ورزشی این تیم بود که منو ناراحت کرد! اما اینا باعث نمیشه علاقه و وفاداری من به این تیم کم بشه! من خودم را متقاعد می کنم (!!) که ممکنه باشگاه نیاز به منابع مالی داره تا تیم بهتری داشته باشه و این برای من خوشحال کننده ست. گرچه یه سوال توی ذهنم می مونه که آیا راه دیگه ای نبود؟!
  (یکی از دوستان در مورد احترام به مسلمانان صحبت کرده بودند که با مرور مجدد کامنت ها نظر خودمو ثبت میکنم.)

  1. سلام جناب شهسواری عزیز
   خیلی خوشحالم که یکی از طرفداران رئال هم به جمع ما اضافه شدند. بله صحبت از تغییر نام استادیوم هم هست که گمان کنم با توجه به خبرهایی که از قراردادها به گوش میرسه، عملی بشه.
   فقط یک سوال جناب شهسواری: در حال حاضر مدیریت رئال برای جلب نظر طرفدارانی همچون شما چه کاری باید انجام دهد؟ قصدم ارائه راه حلی برای صنعت ورزش مخصوصا فوتبال است. اینطور که پیش می رویم گمان کنم دلارهای نفتی باز هم سر از دیگر باشگاه ها درآورند. به نظر شما باید برای جلب نظر طرفداران رئال و تحکیم جایگاه برند در ذهن این افراد چه کاری انجام داد؟

 6. مرسی از مطلب خوبتون
  چنتا نکنه ،اول اینکه با هر تغییر و تحول ای یه عده هستن که ساز مخالف بزنند،پس اینکه واکنش ها نسبت به این تغییر لوگو زیاد بوده نمیتوان به راحتی عنوان کرد که مسئولان باشگاه رئال کار درست و یا نادرستی کردند،میخوام بگم زود قضاوت نباید کرد.
  دوم،قطعا مسئولان پر افتخارترین باشگاه فوتبال دنیا برای این اصلاح برند امتیازهای ویژه ای از اسپانسرخودشون گرفتن که شاید حتی رسانه ای هم نکرده باشن این امتیازها رو،شاید دستاوردی که این تغییر کوچک برای باشگاه داشته باشه خیلی بیشتر از اون چیزی هست که همه ی ما حتی فکرشم بکنیم
  سوم ،یکی از عوامل مهم در بحث ارزش گذاری برند”درآمد قابل انتساب به نشان تجاری” هستش با توافقی که صورت گرفته یقینا به درآمد های باشگاه عددی قابل توجه ای اضافه خواهد شد و درنتیجه ارزش برند باشگاه بالا خواهد رفت، اما نباید فراموش کنیم عواملی همچون رضایت مشتری،قدمت و قداست نشان تجاری،جایگاه برند در بین جامعه و غیره نیزدر ارزش برند تاثیر می گذارند و بعضی از عوامل تاثیر معکوسی بعد از این تغییر در ارزش برند باشگاه رئال مادرید دارند

  1. جناب جواهری عزیز
   سلام و سپاس از همراهی حضرتعالی
   به نکات قابل توجهی اشاره فرمودید. درباره نکته اول، کمی متفاوت با حضرتعالی می اندیشم. ساز مخالف، آن هم در صنعت فوتبال، که هواداران همچون مشتری برای باشگاه ها هستند، دلیل کمی برای تغییر تصمیم نیست. منظورم این نیست که حالا که بخشی از هواداران با تغییر لوگو مخالف اند، پس لوگو به حالت اولیه برگردد. منظورم این است که این مخالفت ها اهمیت فوق العاده ای دارند. نباید به سادگی از کنارشان گذشت.
   درباره نکته دوم هم امیدارم اینگونه باشد!
   درباره نکته سوم که کاملا با حضرتعالی موافقم. همانطور که اشاره داشتید عوامل دیگری غیر از عوامل مالی هم در ارزش گذاری برند اثرگذار هستند. در نتیجه نمی توان صرفا پول های نفتی همسایگان جنوبی کشورمان را عامل پرارزش تر کردن برندها دید. گاهی هواداران ناراضی، و سیستم مدیریتی می توانند بیش از آورده های مالی، از ارزش برند بکاهند.

   با این تفاسیر، حضرتعالی گمان می کنید برند رئال مجموعا پرارزش تر شده باشد یا کم ارزش تر؟

 7. با این بحث های فوتبالی ، من هرچقدر منتظر شدم دیدم هیچ دختری اظهار نظر نمی کنه ولی من می گم که:
  1) من با godfather موافق هستم، برند یعنی دستگاه پول ساز
  2) اینکه یک کشوری ان هم عربی می تونه بره و همچین تیمی رو بخره، خیلی هم خوبه چون اولا که قدرت مسلمانان را بالاتر می بره ثانیا این خرید و سهیم شدن می تونه به رشد فوتبال کشورش کمک کنه، حالا ما با پول نفتمون به هیچ چی نمی رسیم نباید از اینکه دیگران سیاست های بهتری در اینباره اعمال می کنند خرده بگیریم.
  3) تغییر لوگو برای شرکت یا سازمانی تهدید کننده است که سابقه این کار رو نداشته باشه اما طبق تصاویر این تیم و لوگویش حزب باد است و لاغیر
  4)امیدوارم این بلا روزی سر استقلال پرسپولیس بیاد. امیدوارم عربها بیان و سر تا پای استقلال رو سرخ بپوشونن و سرتاپای پرسپولیس رو آبی. ان وقع بهتر می تونیم در مورد اثرات ناشی از لوگو و طرفداران و استفاده از ایرلاین امارات برای رفتن به تایلند و کشورهای شرقی اظهار نظر کنیم. چون یک کیس استادی عینی داریم.

  1. سلام خانم زرگران
   بله خانم ها در بحث فوتبالی برندی شرکت نکردند بجز شما. سپاسگزارم که نظر خودتون رو با ما به اشتراک گذاشتید.
   من هم با اجازتون درباره مسائلی که نوشتید با شماره، آنچه به ذهنم میرسه رو با شما به اشتراک می گذارم
   1. گمان کنم برند صرفا دستگاه پول ساز نیست. وظیفه هایی مهم تر دارد و کارکردهایی والاتر که یکی از اون ها هویت ساز بودن است و همین موضوع باعث میشه وقتی تصمیمی می خواهیم بگیریم که در کوتاه مدت پول سازی کند و در بلند مدت به هویت ضربه بزند، مقداری بیشتر تامل کنیم.
   2. ما که متاسفانه از پول نفتمون خوب استفاده نمی کنیم اما همسایگان جنوبی ما هم در این مورد خیلی مناسب بهره نبردند به نظرم. اینکه پول دارند پس بروند تغییر هویت بدهند، خیلی کار درستی نیست. مخصوصا با توجه به سابقه تاریخی اعراب مسلمان و مردمان اسپانیا در قرون ابتدایی اسلام. به همین دلیل گمان نمی کنم این کار خیلی در تقویت برند مسلمانان در جهان کمکی کرده باشد.
   3. امیدوارم!!

 8. با این اتفاق ممکنه بیشتر طرفداران مسیحی اش از دست بده ولی همینطور طرفداران مسلمانش بیشتر می شود ولی اگه صلیب را کنار ماه و ستاره اسلام می گذاشت بهتر می شود البته از این اتفاق هم خیلی خوشحالم که به خاطر اسلام صلیبش را برداشت ولی طرفداران مسیحی و بقیه ناراحت می شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *