یک گزارش خواندنی به بهانه انتشار آلبوم “امیر بی گزند” // چاوشی برند خود را چگونه به وجود آورده و چگونه مدیریت می کند؟// او چگونه در صدر محبوبترین خوانندگان قرار گرفت!

مریم دهکانی / مجتبی محمدیان: پرداختن به موضوعی با نام “محسن چاوشی” را می توان با دو رویکرد پیش برد. نخست به بررسی روند حرکت او در بازار موسیقی ایران پرداخت و یا اینکه مشخصا مولفه های ویژه نه، بلکه “خاص” بودن او را در بازار موسیقی و بین طرفداران بررسی کرد. ما راه دوم را انتخاب کردیم. پس در این یادداشت دنبال این هستیم تا ببینیم برند فعلی محسن چاوشی که کلمه “خاص بودن” را به عنوان جوهره اصلی دنبال می کند چگونه خلق شده است و چگونه توسعه یافته است. نظیر یادداشت قبلی که به چارتار پرداختیم در این یادداشت هم مولفه ای جلو می رویم.

 

صدای محسن چاوشی: آنچه که فارغ از خوبی یا بدی محسن چاوشی را از سایر خوانندگان داخلی با فاصله جدا می کند صدای اوست. اتفاقی که برای برخی خوانندگان دیگر نظیر بنیامین بهادری و یا شهرام شکوهی هم افتاده است. صدا به عنوان عامل لازم برای ورود به بازار خوانندگی است (البته معروفیت برخی دیگر از خوانندگان بد صدا، این فرضیه را هم زیر سوال می برد). صدای زخمی، خش دار که در اوایل تداعی کننده خواننده دیگری بود رفته رفته توانست توجه مخاطب را به خود جلب کند. در بازاری که تعداد زیادی شادمهر عقیلی، خواجه امیری و عصار و … وجود دارد این صدا می توانست برگ برنده باشد که همین طور هم شد. صدایی که به اعتقاد خود خواننده کمی بیمار است ولی برای طرفداران متفاوت و شنیدنی.

 دسترسی خواننده: جمله خوبی را از یکی از بازیگران معروف شنیدم که تمایلی به حضور در شبکه های اجتماعی نداشت. این جمله را نقل به مضمون می کنم که ایشان می گفت: مردم اگر سوپراستارشان را هر روز در رسانه ­ها و شبکه های مجازی ببیند برای دیدن او و بازی اش پول نمی دهند و به سینما نمی روند و این خوب نیست. گویی این حرف به طریقی دیگر در مورد چاوشی نیز مصداق پیدا کرده است. چاوشی کمترین حضور را در رسانه ها دارد در حالی که جز برجسته ترین هاست. کمترین تنوع عکس را در شبکه های مجازی دارد و این به آن معنی است که دائم در دسترس مردم نیست. این است که مردم برای خواندن مصاحبه های او رغبت بیشتری نشان می دهند. این است که دنبال کردن اخبار کاریش خوراک روزنامه و مجلات زرد می شود. در واقع محسن چاوشی خودش را زیاد عرضه نم ی­کند که برای مردم عادی شود. این اتفاق در دوره ای خاص برای رضا صادقی هم در حال رخ دادن بود که باو هم به صف سایر خوانندگان پیوست و حتی او را بر پرده سینما هم دیدیم. برگزاری کنسرت نیز از دیگر مصادیق عرضه خواننده است و  ما معتقدیم که عدم اجرای زنده و برگزار نکردن کنسرت هم از حرکات خوب چاوشی است و البته برای غیر طرفدارانش هم دلیل خوبی برای کوبیدن او و انگ صداسازی به او. یک لحظه تصور کنید که اگر قرار باشد چاوشی کنسرت بگذارد چه اتفاقی خواهد افتاد؟! چه تعداد برای خرید بلیط کنسرتهایش متقاضی خواهند بود. این یعنی جذابیت.

 ۲۰۱۶-۰۶-۰۸_۲۲-۰۷-۲۲

مضامین و اشعار: اگر جامعه موسیقی اصیل را کنار بگذاریم خواننده­ایی را در داخل سراغ نداریم یا بهتر است بگویم کمتر سراغ داریم که رو به اشعار سنتی و کلاسیک ایران بیاورد. مولانا، سعدی؛ عطار و … . اشعاری که تلفیق آن با موسیقی پاپ سخت است و عرضه آن در قالبی شنیدنی ؛کاری سخت­تر. چاوشی حداقل در دو آلبوم “من خود ان سیزده ام” و این روزها با “امیر بی گزند” به خوبی دیدگاهش را به بازار دیکته می ­کند. در واقع نگرش چاوشی در انتخاب ترانه دنباله روی از بازار نیست بلکه شکل دادن به بازار است. این از قدرت برند او حکایت دارد. برخی از اشعار انتخابی او را حتی خوانندگان اصیل ما هم خوانده اند اما این گونه شنیده نشده است. چاوشی سلبقه خود را به بازار دیکته می کند و این رفتار او را برای مخاطب جذاب می کند.

 ۲۰۱۶-۰۶-۰۸_۲۲-۱۲-۱۵

سنتوری، داریوش مهرجویی، ساز کامکار: همکاری در پروژه سنتوری نقطه­ ی عطفی در زندگی کاری چاوشی بود که هر چند حواشی زیادی را داشت ولی برای شروع به کار او در قامت یک خواننده مجاز بسیار به چشم آمد. بسیاری او را با این فیلم شناختند؛ یک فیلم خواننده محور و یک آهنگساز خوبِ دیگر مثل کامکار و کارگردان بزرگی مثل مهرجویی که مهر تایید بر چاوشی می­زند. این همکاری قرار بود در فیلم “چ” حاتمی کیا هم اتفاق بیفتد که ناکام ماند و البته با فیلم نامناسب “لامپ صد” ادامه پیدا کرد. ترانه زیبا برای یک فیلم عادی.

 چاووشی و سریال شهرزاد: سریال موفق و پرطرفدار شهرزاد نیز تاثیر بسیاری بر موفقیت محسن چاوشی و محبوبیت بیشتر او داشته است به عبارتی چاوشی و سریال شهرزاد اثر متقابلی بر موفقیت یکدیگر داشته اند.سریال شهرزاد تنها فیلم و سریال نیست. با صدای محسن چاوشی یک هویت موسیقایی هم پیدا کرده است. از طرفی جالب است بدانید قطعه “کجایی” با بیش از ۲۲ میلیون بار پخش در وبسایت و اپ رکورددار برترین آهنگ تاریخ رادیو جوان می باشد، مجموع کلی قطعات تولید شده برای سریال شهرزاد بیش از  ۶۶  میلیون بار از رادیو جوان شنیده شده اند که از این نظر نیز رکوردار پخش می باشند. به نظر شما داستان این موفقیت مخصوصا قطعه معروف”کجایی” چیست؟!

 ۲۰۱۶-۰۶-۰۸_۲۲-۱۵-۳۳

چاوشی و شبکه های اجتماعی: یکی از خوانندگان معروف فعال در فیس­بوک از قدیم­الایام محسن چاوشی است.که صفحه­ی رسمیش تا بحال حدود  ۸۰۰ هزار لایک خورده است. و بصورت پیوسته از اخبار این خواننده اطلاع می­ دهد. صفحه اینستاگرام این خواننده نیز با داشتن۱۸۶ هزار فالوئر بصورت موازی در این راستا فعالیت می­کند. واقعیت امر این است غالب افراد در مواجهه با چاوشی دو سر یک طیف هستند یا هوادار پروپا قرص او و یا به شدت منقد کارهایش. که درصد بالایی در گروه اول هستند. پیشنهاد می­کنم اسم چاوشی را در رسانه ­های اجتماعی جست­­جو کنید؛ طرفداران متعصبش دهها صفحه به عشق او ساخته اند و عشق به برند را به خوبی نشان داده ­اند. طرفدارانی که هرکدام یک رسانه تبلیغاتی برای او شده­ اند. بیشترین تبلیغات البوم جدید محسن چاوشی را از هم دوستدارانش و به وسیله رسانه­ های اجتماعی انجام دادند.

 محسن چاوشی همیشه در صحنه: چاوشی در نظرسنجی­ های مختلف به عنوان محبوبترین خواننده مردمی انتخاب می­ شود.شاید یکی از دلایل این انتخاب واکنش او   به اغلب اتفاقات روز و مسائل ملی مذهبی باشد؛ از خواندن برای صعود ایران به جام جهانی گرفته تا خواندن اثری برای زلزله زدگان تبریز، سختی­های مردم خرمشهر و اثاری برای محرم و واکنش نشان دادن به کشتار کوبانی در سوریه. شما در این مورد چه فکر می­کنید؟ چاوشی انجا که بحث ایران و ایرانی است خوب عمل می کند.

 میل به محتوای مآیوس کننده و نومیدی /تب بازار چه می­گوید؟اساسا گرایش به غم و میل به اندوه در اشعار فارسی قابل تامل است و هر امر غمگینانه­ ای در ذهن جمعی ایرانی تحسین می­شود. البته بحث در این مورد بسیار مفصل و ریشه ­یابی آن بسیار جای کار دارد. چاوشی با نشانه رفتن این تمایل و فعالیت در این بخش، بازار هدف وسیعی را انتخاب کرد. ضمن اینکه باید بپذیریم لازمه فعالیت در این بخش ویژگی های خاصی را می­ طلبید از جمله صدای خواننده.که صدای چاوشی با آن حزن و ویژگی‌های خاص‌اش همواره عاملی است برای برانگیخته‌تر شدن تماشاگر.

 معتقدم که دلایل موفقیت محسن چاوشی فقط از منظر بازاریابی قابل بررسی نیست و از خیلی جهات دیگر از جمله فضای تخصصی موسیقی، جامعه شناسی و … می­توان وی را آنالیز نمود. در هرصورت محسن چاوشی در طی این سال­ها نقطه ضعف‌هایی که داشته را تبدیل به نقطه قوت کرده است. همچنین با غوطه‌ور شدن در ناشناخته‌های موسیقی، کشف ظرفیت‌های زبان فارسی، مطالعه بیشتر، خواندن اشعار کلاسیک، حضور یک شاعر خوب به نام «حسین صفا» در کنارش، همه و همه کمک کرده به اینکه محسن چاوشی هر سال مسیر رو به رشدی را طی کند. هر چند که کارهای ضعیف هم در کارنامه او پیدا می شود.

شما چطور فکر می­کنید؟ با ما بیشتر از دیدگاهتان بگویید.

راستی اگر علاقه دارید یک قطعه از آهنگ آلبوم اخیر او با نام “امیر بی گزند” را بشنوید اینجا کلیک کنید.

اگر علاقه مند شدید نسخه اصل را خریداری کنید.


72 thoughts on “یک گزارش خواندنی به بهانه انتشار آلبوم “امیر بی گزند” // چاوشی برند خود را چگونه به وجود آورده و چگونه مدیریت می کند؟// او چگونه در صدر محبوبترین خوانندگان قرار گرفت!”

 1. عرض ادب جناب دکتر
  نظرات حضرتعالی برایم بسیار با ارزش هستند و از نظر لطفتون ممنونم، جا داره بگم این مطلب دو نویسنده داره و جناب مجتبی محمدیان بسیار به من کمک کردند.

 2. سلام عالی بود
  من همیشه این جمله را می گویم
  ” نه کم بفروش نه بیش , کم و بیش باش به پیش ”
  چاووشی دقبقا داره همینکارو می کنه
  ایجاد کانال یکطرفه ارتباطی واقعا در پرسنال برندینگ جواب داده و می دهد .
  چاووشی توانایی اجرای زنده را فعلا ندارد چون بخش زیبای صدای ایشان مصنوعی است
  و نظر شخصی من این است که ملت ایران در این دوران روکود اقتصادی نیاز به امید ، انرژی و لبخند دارد نه صداها و نواهایی که حس شکست را در ما ایجاد می کند صد افسوس به ملت غم دوست و عاشق غم خوانها تبدیل شده ایم .
  روزگارتون پراز لطف خدا

  1. عرض ادب جناب باباخانی
   بنده هم معتقدم این کانال یکطرفه برای چاوشی خوب عمل کرده است و یکجورایی لقب خاص بودن چاوشی هم تحت تاثیر این حرکت است.
   در مورد اجرای زنده به نظرم حتی اگر چاوشی توانایی اجرای زنده را داشته باشد این فرصت را به غیر طرفدارانش داده تا به انگ صداسازی بزنند.
   جناب باباخانی شما خودتان به این خواننده علاقه دارید؟

   1. چاووشی همه جا هست و صدایش را دوست دارم کاش غمگین نمی خواند . فقط همین
    من عاشق کیس های مناسب برای پرسنال برندینگ هستم که ایشان موردی است که بروی آن بعنوان یک نمونه کار می کنم و محبوبیت آن اتفاقی نیست مطمئناً مشاورانی دارد و از الگوهای موفق خارجی استفاده می کنند
    من فقط نظر شخصی خودم را می گویم .

  2. اصلا هم این طور نیست دوست عزیز
   چاوشی اگه بخواد کنسرت بذاره مطمین باشید بهترینش رو می ذاره. حتی چند ترک از تمرین آلبومش رو تو اینترنت می تونید پیدا کنید که کاملا درست می خواند.تعجب می کنم که کنسرت نگذاشتن رو به مصنوعی بودن صدا ربط می دید! این خواننده حتی اگر صداش ساختگی باشه که نیست بی شک پر طرفدارترین در ایران است

    1. با سلام
     خانم دهکانی کنسرت کاملا جنبه تجاری داره . هنرنمایی در برابر پول
     یک خواننده برای شهرت و کسب درآمد نیاز داره که اول ایجاد اثر کنه بعد تبلیغات که هزینه و زمان زیادی میبره
     درعوض با اجرای کنسرت درآمد ده برابری خودش رو در آینده تضمین میکنه
     ولی خواننده ای که به موسیقی بعنوان منبع درآمد نگاه نمیکنه و هنرش رو بی منت به مردم تقدیم میکنه . از اجرا پرهیز میکنه یا اون رو به حداقل میرسونه
     موفق باشید

 3. با سلام و عرض ادب
  جدای از صدای دلنشین چاوشی یکی از نقاط قوت محسن چاوشی و یکی از دلابل اصلی وی انتخاب سریال ها و فیلم های پرطرفدار و شناساندن و تقویت برند شخصی خود با سریال های معروفی چون شهرزاد و… است. البته چاوشی با فوکوس بر روی قشر جوان پر از مشغله امروزی و انتخاب اشعاری متناسب با حال و روز آنان توانسته تا خودش را با مخاطبان هدف خود همگام سازد.
  چاوشی شاید آگاهانه و یا ناخودآگاه توانسته یکی از اصول اصلی ارتباطات یکپارچه بازاریابی در دنیای پر از اطلاعات و هرج و مرج امروزی که دیگر مردم به خصوص نسل جوان از تبلیغات مستقیم خسته شده اند استفاده کند که همان استفاده از ابزارهای روابط عمومی یا به تعبیر اساتید محترم تبلیغات زیرپوستی استفاده کند.
  با تشکر

  1. جناب اصلانی سلام
   از مشارکت شما سپاسگزارم
   جناب اصلانی بنده هم با شما در مورد بازار هدف جوانان موافقم ، ضمن اینکه یک موردی که بیشتر به چشم بنده امد. اشعاری بود که چاوشی تقریبا میشود گفت برای اولین بار سراغ انها رفت؛ ترانه هایی با محتوی خیانت، وصف بدی یار را گفتن و … . در اصل منظورم بیزاری و رویگردانی از معشوق است. آیا به نظر شما این موضوع هم در بولد شدن محسن چاوشی در سالها پیش تاثیر گذار بوده است؟
   و نکته اخری که مطرح فرمودید ؛ تبلیغات زیر پوستی؟ کمی بیشتر موضوع را باز میکنید؟

  1. اقای دکتر مسیرهای ارتباطی یک هنرمند می تواند متنوع باشد اما تولید محتوای افسارگسیخته هنرمند را دم دستی می کند
   جذابیت در ناشناخته بودن است

  2. جناب دکتر به نظرم این حرکت چاوشی وی را مرموز و دست نیافتنی می کند.و این روش عطش همگان را روز به روز افزایش می دهد.
   محسن چاوشی کسی است که بدون اولین پایه های کسب شهرت و محبوبیت(کنسرت و حضور رسانه ای) به این شهرت رسیده و به نظرم یکی از دلایلش همین مرموز بودنش است.

 4. این البوم قطعات بی نظیری داره که همه رو دعوت می کنم که حتما گوش کنند. واقعا باید به این خواننده تبریک گفت که این اشعار رو به گوش مردم ما می رسونه وگرنه دیگه کسی زیاد سراغی از این شعرها نمی گیره.

 5. سلام. یه نکته که در مورد چاوشی نگفتید قطعات هیت این خواننده بود که موید یک شروع خوب بود. قطعه دو صدایی با محسن یگانه از مشهورترین اونها بود و البته نکته سیاه در پرونده این خواننده عدم استقلال صدا در اوایل کار بود که بیشتر تداعی کننده صدای سیاوش قمیشی بود که البته الان برطرف شده.

  1. اقای دکتر محسن چاوشی در شروع کار از حیث صدا شاید مثل خیلی از برندهای ایرانی موفقیت خودش رو بر مبنای تقلید از دیگران قرار داده بود اما به حق مسیر متمایزی که در ادامه پیش گرفت او را شاید اقای خاص موزیک ایران کرد
   شروع او انچنان هم بد نبود
   فقط در زمانی پا به میدان گذاشت که رایج ترین شکل برند شدن تقلید از خوانندگان لس انجلسی بود

    1. نه الزاما.داستان پیچیده نیست. ایشون یه خصوصیات کلی شحصیتی دارند که شاید مهمترینش پرده نشینی باشه.این خصوصیت در نوع ارتباطش اثر داشته و از شانس خوبش جواب هم داده. خیلی حوزه موسیقی در ایران مشاور خیز نیست.

 6. نه الزاما.داستان پیچیده نیست. ایشون یه خصوصیات کلی شحصیتی دارند که شاید مهمترینش پرده نشینی باشه.این خصوصیت در نوع ارتباطش اثر داشته و از شانس خوبش جواب هم داده. خیلی حوزه موسیقی در ایران مشاور خیز نیست.

   1. اینکه دست بذاریم روی پرده نشینی صرف نه. ما درباره یک پکیج صحبت می کنیم که همه چیزش به همه چیزش می اید. این نسخه که چاوشی با اون تو بازار ایران برخورد کرده در فضای موزیک ایران جواب داده. در واقع بازار موزیک ایران این نسخه برخوردی رو پسندیده.

 7. با سلام و تشکر از مطلب خیلی جذاب و آموزنده. من از خواندن آن لذت بردم.
  ضمن تأیید همه مطالب بیان شده، زیاد با مطلب ذکر شده در خصوص حضور در شبکه اجتماعی موافق نیستم. به نظر من کیفیت حضور در شبکه های اجتماعی تعیین کننده است. مسلما حضور بی کیفیت برندساز نبوده اما در نقطه مقابل افراد بسیار دیگری وجود دارند که با استفاده از همین شبکه ها به خوبی برندسازی کرده اند.

  با تشکر

  1. جناب الهیاری سلام
   از اینکه با ما همراهید سپاسگزارم
   ایا شما حضور چاوشی در رسانه های اجتماعی را بی کیفیت می بینید؟
   من فکر میکنم که بیشترین حضور این خواننده طی سالهای اخیر از رسانه های اجتماعی بوده، درحالیکه کمترین حضور را در رسانه هایی مانند تلویزیون،مجلات و .. را دارد.
   به نظرم میرسد که چاوشی در پی قویتر کردن ارتباطش با مخاطبان از طریق اینستاگرام و فیس بوکش نیز می باشد و چه بسا این به معنای با کیفیت تر کردن حضورش است.. اخیرا مشاهده شده که پیام های کاربران را تا حدودی هم پاسخ میدهد.

 8. در ادامه تقاضا دارم در این گونه مطالب در مورد خوانندگان و گروه های موفق بدون مجوز نیز صحبت کنیم. بررسی نحوه نائل شدن به موفقت آنها نیز می تواند در حوزه بازاریابی آموزنده باشد. چرا که شخصی مثل محسن چاوشی رسانه ها را نیز در دست دارد اما افراد دیگری مثل «یاس»، «گروه The way و کاوه آفاق»، «امیر عظیمی» و … نیز بدون دسترسی به رسانه، برای خود برندسازی کرده اند.

 9. سلام به خانم دهکانی عزیز و تشکر از این مطلب خوب …
  راستش باید اعتراف کنم من قبل از دیدن سریال شهرزاد چندان علاقه ای به کارهای محسن چاووشی نداشتم .. اما بعد از اون و حالا با آلبوم امیر بی گزند باید بگم روزی چند بار آهنگ هاش رو گوش می کنم و واقعا باید بگم تحسین برانگیزه .. البته فکر می کنم علاقه من در همین اندازه بمونه و فعلا بیشتر نشه 🙂
  راستش متن شما و چیزهایی که در مورد چاووشی می دونم من رو یاد اصطلاحی انداخت در موسیقی که بهش می گن “فواصل شیطانی” … در زمانی که موسیقیدان بزرگ باخ در کلیسا پیانو می زده گویا نواختن بعضی نت ها با یک ترکیب خاص ممنوع بوده، ولی در شرح حال باخ آمده که اون با چنان تردستی و مهارتی و آن قدر زیبا این فاصله ها رو نواخته و تغییر ظریفی در اون ها به وجود آورده که توانسته حمایت کلیسا رو به دست بیاره …
  شاید با کمی اغماض اتفاقی که برای چاووشی افتاده هم به این روایت بی شباهت نباشه … چیزی که می تونست یه کپی از کار یک هنرمند دیگه تبدیل بشه الان یک برنده … یک برند دوست داشتنی و مقبول عمومی که ظاهرا حالا حالاها قرار نیست برای ما کهنه بشه.

 10. با سلام خدمت اساتید محترم
  هرچند تجربه بنده در بازاریابی قطره ای در مقابل تجربه و علم اساتید است اما به شخصه چون طرفدار محسن چاووشی هستم علاقه مند شدم نظرم را بیان کنم.
  تاریخچه این خواننده با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده که فکر میکنم در موفقیت امروزش بی تاثیر نبوده. ابتدا با تقلید از صدای قمیشی (البته مجتبی کبیری هم این راه را پیش گرفت اما هیچوقتبه موفقیت و محبوبیت چاووشی نرسید) و سپس فیت دادن با خواننده های زیر زمینی دیگه که امروز مطرح شده اند (محسن یگانه) و از ابتدا ایجاد یک تم ملی-مذهبی در آهنگ ها اما بصورت کاملا لطیف که تمامی اقشار جوان و نوجوان آن روزها با آهنگ ها ارتباط بر قرار می کردند از دلایل هنری موفقیت چاووشی از نظر من به حساب میاد.
  شاید تا اینجای داستان بحث بازاریابی مطرح نبود و صرفا شناساندن روال کاری خواننده بود اما زیرکی این خواننده در ارتباط گیری با داریوش مهرجوئی ، گرفتن مجوز و بلافاصله همکاری با صدا و سیما برای تیتراژ سریال ها و برنامه های مناسبتی و مکمل اون تولید موسیقی های ملی و پخش از رسانه ملی رسما موجی از طرفداران را برای این خواننده و افزایش علاقه قلبی در طرفداران پیشینش را به همراه داشت.
  تا اینجا تعداد طرفداران از نظر کمی بالاست اما تعداد برای داشتن فروش خوب آلبوم کفایت نمی کنه در کنار کیفیت بالای قطعات تولیدی، چاووشی با ارائه قطعات احساسی انگیزه کافی در طرفداران را ایجاد کرده تا طرفداراش زمانی که آلبوم جدید از چاووشی میرسه حتی اگه موقیعت دانلود داشته باشند این کار را نکنن و برای کمک به خواننده محبوبشون اون را خریداری کنند و این در حالیه که این خوانند کنسرت برگذار نمی کنه و درآمدش نسبت به بقیه خواننده های کم طرفدار از خودش هم کمتره.

 11. خواسته یا نخواسته چه خوشتان آید چه بدتان آید چاوشی پرطرفدارترین صدای ایران است
  صدایش چه برای خودش باشد چه نباشد که محال است کارهایش به کثرت در جامعه شنیده میشود

 12. سلام و عرض ادب
  دوستان تورو خدا وقتی از یکی بدتون میاد انگ نبندید.
  خود شما ایرانی هستید و میدانید اگر کسی موردی داشته باشد دشمنانش فورا او را میفروشند و تمسخر میکنند که طرف مقابل را بد جلوه دهد
  چاووشی بیش از ۱۰ سال است خواننده است
  اگر صدای او طبیعی نبود تو این سالها کم نبودند افرادی که با شخص چاوشی کار کردن اما الان حتی قهر هستن و او را میفروختن
  افکت صدا رو همه صدا بردارها برای خوانندگان اجرا میکنن.
  از متن زیباتون ممنونم.خدارو شکر اقای چاوشی هست و ما ایرانی هایی که فقط بلدیم دم بزنیم و انجام ندیم با ما کاری کرده که شده قطعاتی از اثار شعرای بزرگانمان را زمزمه کنیم.حفظ کنیم و لذت ببریم.
  منه چاوشیست کاری به هیچ حرف و حدیثی ندارم و با عشق خودم در خلوت غمگینم عشق بازی میکنم.
  مرسی که هستی اقا محسن

 13. شیرین خانم شاید بنده هم از علایق شما متنفر باشم اما باید احترام بزارم.
  نه اینکه از حرصم بیام اینجوری بگم
  این رفتار شما از حسادت هست. و همین حرفا باعث شده مرد اول موسیقی ایران بشه

 14. سلام
  من از قدیم الایام مخاطب محسن هستم و به نظرم بهترین آلبومش امیر بی گزند هست وقتی خود آهنگ امیر بی گزند رو میخونه دام برای خدا تنگ میشه !
  محسن فاصله خودش رو با آلبوم پرچم سفید از بقیه بیشتر و بیشتر کرد
  در واقع چاوشی بودن شده یه مکتبه !
  من از محسن چاوشی یاد گرفتم که انرژیمو با پاسخگویی به افرادی که پشت سرم حرف میزنن هدر ندم و خدا رو در نظر داشته باشم.
  خوشحالم از اینکه مخاطبش هستم من بسیار شخصیتش رو دوست دارم و امیدوارم وقتشو هیچ وقت با کنسرت گذاشتن هدر نده و به جاش مثه همیشه کارای خوب عرضه کنه،
  ببخشید که طولانی شد.

 15. جناب کسری تاجیک من با شما موافق هستم. محسن چاوشی در اولین مصاحبه اش گفت:امیدوارم صدای من همدم خوبی برای تنهایی مردم باشه. و همین اتفاق هم افتاد.کمتر کسی هست که با اهنگهای محسن چاوشی خاطره نداشته باشه.

 16. متاسفانه حتی بعضی از دوستان و همکاران قدیمی محسن چاوشی هم چشم دیدن محبوبیت او رو ندارن. یه نمونه بارزش محسن یگانه است که اهنگ حباب رو واسه محسن چاوشی خوند.غیر از این من توی یه مجله خوندم که با تیتر بزرگ از قول محسن یگانه خطاب به محسن چاوشی نوشته بود: سیگار نکش واسه ی صدات بده.واقعا چقدر این حرکات زشت و چندش آوره.

 17. از همون ابتدا با این خواننده محترم همراه بودم تا حالا
  طرفدار متعصب و گوش و چشم بسته هم نیستم
  اما به نظر من دلیل اصلی کنسرت نذاشتن ایشون، تمرکز بر روی کارهاش هست تا به تکرار نیافته…
  نگاهی به دیگر خوانندگان بندازین و تکرار در کارهایی که منتشر میکنن رو ببینین…
  کنسرت گذاشتن وقت، زمان و انرژی زیادی میبره و نتیجه و سودش فقط مادی ست اونم برا برگزار کنندگان کنسرت و از لحاظ کیفیت کار هیچی نداره…
  اگر صدای ایشون رایانه ای یا ویرایش شده بود، الان بیش از هزار تا چاوشی داشتیم!!!
  کافی ست مستند “تب خوانندگی” که از شبکه۳ پخش شد رو ببینید! افرادی بودن که میلیونی(بیش از ۱۰۰میلیون) خرج کرده بودن تا خواننده بشن… آیا رایانه ای کردن صدا راحتتره یا خرج کردن پول؟

  خلاصه اینکه کارهایی که آقا محسن ارایه میده از کیفیت بسیار بالایی برخورداره و نمیشه گفت دلیل محبوبیتش فقط مرموز بودنشه! کافیه کارهاش رو با بقیه مقایسه کنید. اونوقت اختلاف فاحش رو خواهید یافت…

 18. سلام خانم دهکانی. مثل همیشه عالی بود
  بنده به عنوان کسی که احتمالا به علت عدم سواد و فهم موسیقی، هیچ میانه ای با موسیقی ندارم و هرگز هم چیزی به نام “خواننده محبوب” در زندگی ام وجود نداشته، با این حال آقای چاووشی را به معنای واقعی “آقای خاص” میبینم و به شخصیت ایشان فوق العاده احترام می گذارم و قطعاً “پرده نشینی” ایشان که جناب محمدیان اشاره فرمودند در این زمینه نقش پررنگی داشته است.
  ممنونم از این مطلب فوق العاده

 19. با سلام خدمت اساتید. من در بین خوانندگان ایرانی هیشکیو قبول ندارم. صدای محسن خاص هس و تکنیکی تو خوانندگیش میباشد که بی نظیره و مشابه نداره. تحریرایی که میزنه به مغز هیچ بنی بشری نمیرسه مگر خودش. هر دفعه متفاوت تر که هیچ خواننده ای اینطوری نیس. من صدای چاوشی رو از ابتدا که خوندش گوش میدم و همشون قابل تحسینه.
  متاسفانه حسود داخلی زیاد داره. نظیرش نیس. و قابل مقایسه با هیچکدوم از خواننده های داخلی نیس. از نظر من خواننده ای موفق هست که خاص باشه. و کل اجمعیل همه خواننده های داخلی دره پیتن.
  با تشکر

 20. آقا یک کلام خدا با محسنه و هیشکی قابل مقایسه با ایشون نیس سواد موسیقیش از تمام خواننده های ایرانی بالاخره. تحریرای متفاوتی میزنه که هیشکی بلد نیس بزنه و به کلشم خطور نکرده تاحالا. محسن یگانه اون زمانی که معروف نبود از لول که استفاده کرد تا معروف بشه الانم شاخ شده که عددی هم نیس.

 21. خانم دهکانی و آقای محمدیان تبریک می گم که بخش پرسونال برندینگ یا برندهای شخصی رو با انتخابهای خوبتون بسیار پر طرفدار کرده اید و نظرات خوبی را جمع آوری کرده اید . به نظرم من برخی از خواننده ها شایسته این هستند که در موردشان پایان نامه های دانشگاهی نوشته شود و اقدامات مثبت و منفی آنها از نظر مخاطبان و افراد حرفه ای بررسی شود

 22. باسلام، بابت این حرکت مناسب از شما تشکر می کنم و امیدوارم این روند ادامه داشته باشه (البته با بررسی عمیق تر) تا بتونیم نکات جدیدی رو یاد بگیریم.
  در خصوص خود آلبوم هم من تمامی قطعات رو خوشم اومده و واقعا انتخاب یکی از آنها کار سختی است ولی با این حال «چنگیر» تنها قطعه ای بود که تو همون دفعه اول نظر من رو به خودش جلب کرد.

 23. سلام و عرض ادب
  خانوم دهکانی عزیز و جناب محمدیان
  از خوندن این مطلب واقعا لذت بردم
  من از طرفدارای دو آتیشه چاوشی نیستم ولی واقعا ایشون رو قبول دارم
  بعضی از آهنگاشو خیلی دوس دارم
  فک میکنم کنسرت ندادن ایشون سهم خیلی زیادی در جلب توجه و جذب مخاطب داشته
  مشخصه که چاوشی رو برند پوزیشنینگ خودش خیلی کار کرده و با برنامه جلو میره
  چاوشی با کار کردن با سریال شهرزاد و فیلم سنتوری یه پوزیشن عالی و تقریبا لوکس رو تو ذهن مخاطب جا انداخته
  هدف چاوشی جایگاهش در ذهن مردمه نه مسائل مادی
  مثل اصغر فرهادی و ده نمکی. آقای ده نمکی به آقای اصغر فرهادی گفته بودن فیلم اخراجی های ایشون پر فروش ترین فیلم ایران بوده که در پاسخ اصغر فرهادی به ایشون گفته فروش پراید هم تو ایران بیشتر از مازراتیه !
  چاوشی واقعا یه برند خاص در صنعته موسیقیه برای ایشون آروزی موفقیت دارم

 24. سلام و عرض ادب خدمت همه ی خوانندگان .
  خسته نباشید و خداقوت به خانم دهکانی و مجموعه ی ارزشمند کافه بازاریابی.
  حوزه ی هنر مهمترین بخش زندگی انسانهاست. چنانچه با هنر خوب به عشق والا هم میرسی و به بهترین ارمغان هستی یعنی خودشکوفایی رهنمون میشیم. و اگه کسایی خوب بلد باشن که مسیر صنعت و تجارت خودرو همسو با این مسیر قرار بدن قطعا” محبوب و ماندگار خواهند بود.
  به نظر بنده خوب وبدی در لحظه ی لذت بردن از یک محصول مشخص میشه. اگه شما از یه صدا یا هنری لذت بردی یعنی اون هنر و صدا خوبن. این بحث و آسیب شناسی هم خوبه تا نفرای بعدی که میخوان تو این حوزه وارد بشن با کمی دقت و تیز بینی مسیریابی خوبی داشته باشن تا به موفقیت برسن.
  جدای ازین حرفه ای گری ها و نقدها بنده به این امر معتقدم که یک جامعه از افراد و عقاید مختلفی تشکیل شده که حتما” راضی نگه داشتن همه غیر ممکن هست و در عکس این ماجرا هم محبوبیت همگانی از یک موضوع دلیل بر درستی یک جریان نیست. اما اگه یک نفر حتی یک نفر هم از هنر شما به سمت مسیر درست حرکت کرد اون هنر باارزشتر میشه. آیا تعداد مثبتها بزرگتره؟ این میشه کاردرست بودن یک نفر، یک هنر، یک جریان.

 25. از مشارکت تمامی دوستان و صاحب نظران سپاسگزارم.
  انشالا به زودی تک تک کامنتها را پاسخ خواهم داد.
  معتقدم که اهالی کافه بازاریابی همیشه به پختگی بحث کمک فراوانی میکنند و چه بسا کامنت هایشان با ارزشتر از متن اصلی می باشد. این مطلب و مشارکت عزیزان مهر تاییدی برای بنده بود.
  ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *