نگاهی به تاثیرگذاران پنهانی بازار تبلیغات // جذابتی انکارناشدنی و پیام هایی که برای همه دارد

کسانی که زندگیشون با تبلیغات عجینه خوب به یاد دارند که تا همین چند سال پیش به غیر از چند نشریه بازاریابی و تبلیغات کمتر جایی را می شد پیدا کرد که درباره تبلیغات بتوان در آن حرف زد. تمام حرفها خلاصه می شد به گروه های حضوری کاری چند نفره و بس. این اتفاق با رونق وبلاگ نویسی کمی رنگ و روی جدید به خود گرفت و رفته رفته وبلاگ ها نیز به کمک نشریات سنتی آمدند و فضایی برای اظهار نظر پیدا شد. با روی کار آمدن چند سایت تخصصی و غیرتخصصی که در مورد بازاریابی و بالاخص تبلیغات می نوشتند فضای گفتگو و نقد و تحلیل در تبلیغات جدی تر شد. کارفرمایان و شرکتهای تبلیغاتی به گفتگوهای پیرامون کارهایشان توجه داشتند و این وب سایتها مجالی شده بودند برای نقد و تحلیل درباره تبلیغات. یک اتفاق خوب که به نظرم به جدی تر شدن فضای تبلیغات کمک می کرد.

پس تا اینجا چند مرحله را فضای "اطلاع رسانی" تبلیغات پشت سر گذاشته. نشریات، وبلاگها، وب سایتهای خبری و تحلیلی (که کانال های تلگرامی نیز شکل دیگری از آن است). البته به این روند دو حرکت خاص را باید اضافه کنیم. ابتدا پیج پژمان فخاریان در فیسبوک با عنوان "تبر" که تاثیرات خاص خودش را بر جامعه تبلیغات داشت و دیگری پیج ماکان مهرپویا در فیسبوک با موضوع مشاغل و استخدام که این روزها در قالب کانال تلگرام به گونه ای دیگر تاثیرش را بر مارکت تبلیغات می گذارد.

امروز با شکل دیگری از گفتگو مواجه ایم که طبیعتا این شکل هم زاییده شبکه های مجازی است. حالا شخصیتهای برجسته تبلیغات گاها پیج شخصی خود را تبدیل کرده اند به فضایی برای اظهار نظر و تبادل افکار. افرادی شناسنامه دار که تکلیفشان با خودشان و مخاطبشان مشخص است. کم هم نیستند و البته کار خوبی هم هست. به هر حال این فضای سوشیال به هرکس یک رسانه داده است. این یعنی اینکه تولیدکنندگان و تصمیم گیران باید دقت نظر بیشتری داشته باشند.

اما شکل جدیدی که می خواهم درباره آن صحبت کنم "اثرگذاری" بر مارکت تبلیغات بدون هیچ نام و نشانی است. امروز بازار تبلیغات که البته بیشتر تاکیدم روی بدنه اجرایی آن است با تاثیرگذاران پنهانی سروکار دارد که خویشتن واقعی خود را به مخاطب معرفی نمی کند ولی حرفهای زیادی برای گفتن دارد. بگذارید اول یک معرفی کوتاه داشته باشم از این شخصیتهای جذاب این روزهای تبلیغات.

آقای تبلیغاتچی: اولین شخصیت مجازی و پنهان تبلیغات که نوشته هایش در کانال تلگرامیش در همان شروع، گویا حرف دل خیلی ها بود. شخصیتی گمنام که مشخص است در بدنه اجرایی تبلیغات کار کرده است و از مصائب شرکتهای تبلیغاتی برای مخاطب می گوید. نوشته هایی که گاها رنگ و روی تسویه حساب هم می دهد. این کانال را در تلگرام با عنوان @TablighatChei می توانید دنبال کنید. البته کانال اخیرا بسیار کم کار شده است.

 آقای کپی یاب: که با توجه به نوع نامش مشخص است که در زمینه معرفی نمونه های کپی در تبلیغات کار می کند. موضوعی که حالا حالاها برای مخاطبش می تواند تولید محتوا کند و البته جذاب باشد. با توجه به تعداد ممبر بالای این پیج نسبت به دیگران به نظر می رسد خیلی از تبلیغاتچی ها عضو این پیج هستند. این کانال را در تلگرام با عنوان @MrCopyYab می توانید دنبال کنید.

 Ad.lifestyle : که نوع نوشته هایش نشان می دهد که ایشان هم از جامعه مردان هستند. با قلمی شبیه به آقای تبلیغاتچی که البته کمی جدی تر و خلاقانه تر، از کیفیت تصمیمات در شرکتهای تبلیغاتی و کارفرمایان می گوید. نوشته هایی که البته در برخی مواقع جنس خودزنی دارد. این خود، به شرکتها و بدنه اجرایی تبلیغات بر می گردد. پستهایی که در اکثر موارد خنده بر لب می اورد و صد البته تلنگری حساب در پی ان است.

این سه، بازیگران گمنام تاثیرگذار بر مارکت تبلیغات هستند. انچه که از عکس العمل مخاطبان این پیج ها دیده ام جذابیت بالای آن برای مخاطب است. دیدگاه هایشان به سرعت در جامعه تبلیغاتی که من می شناسم پخش می شود و به اندازه خودش هم وایرال می شود. این شکل از اطلاع رسانی برای من یک پیام مهم دارد. اینکه هنوز حرفهای زیادی در مورد تبلیغات در تمام لایه هایش وجود دارد که رسانه های رایج برای بیان آن فکری نکرده اند. از تبلیغات کپی که بگذریم که کمابیش رسانه ها به ان پرداخته اند سایر حرفها از جنسی است که کمتر در رسانه های سنتی و نوین تبلیغاتی که در حوزه خبر و نقد کار می کنند دیده ایم. حرف های گزنده که فراتر از نقد پروژه های تبلیغاتی است. این جامعه اطلاع رسانی تبلیغات بیشتر مجالی برای پروژه های تبلیغاتی و کارفرمایان بوده است و سهم بدنه اجرایی از آن کم بوده است.

ما در کافه بازاریابی اعتقاد داریم هر چه مقوله خبر و نقد و تحلیل در این بازار بیشتر شود این صنعت جلای بیشتری می بیند. از این رو وجود چنین پیج هایی نیز به نوبه خود تاثیرش را در بازار و به ویژه لایه های اجرایی تبلیغات می گذارد.


8 thoughts on “نگاهی به تاثیرگذاران پنهانی بازار تبلیغات // جذابتی انکارناشدنی و پیام هایی که برای همه دارد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *