خلق رسانه ای جدید حاصل همکاری دو برند // آی هوم و اطلس بار و یک ایده خلاقانه

به قلم پژوه: این روزها همه شاهد "تحول بزرگی" هستیم که در حوزه کسب و کار اتفاق افتاده است و دنیای دیجیتال به شدت همه رفتارهای کسب و کار ها را تحت تاثیر قرار داده است. خیلی از مشاغل سنتی تغییر شکل داده‌اند و در بسیاری از کسب و کارها، ظهور استارتاپ‌ها و مشاغل آنلاین، تهدیدی برای کسب و کارهای سنتی به حساب می‌آیند. اما اتفاقات جالبی مانند این همکاری نشان می‌دهد که برداشتن برخی گام‌ های هوشمندانه در این مسیر نه تنها به کسب و کارهای سنتی آسیب نمی‌رساند بلکه برعکس، سبب تقویت آنها نیز می‌شود.

اخیرا شاهد تردد ماشین‌های حمل اطلس‌بار در سطح شهر با برند مجموعه آی‌هوم هستیم. داستان از این قرار است؛ افرادی که خانه خود را از طریق وب‌سایت ihome.ir پیدا کنند، می‌توانند از تخفیف ویژه اطلس بار در هزینه اثاث‌کشی خود استفاده کنند.  این کمپین را از دو منظر می‌توان بررسی کرد. همکاری دو برند سنتی و آنلاین و اجرای تبلیغات fleet media . کمپین مشترک اطلس‌بار و آی‌هوم یک اتفاق بُرد-بُرد برای دو برند محسوب می‌‌شود، در واقع این همکاری هر یک را توانمند می‌سازد تا از شهرت وخوشنامی که متعلق به دیگری است، سود کسب کند و توانایی هر یک از برندها در فضاهای مختلف آفلاین (اطلس‌بار) و فضای آنلاین (آی‌هوم) سبب هم‌افزایی آن‌ها می‌گردد.

حال برویم سراغ اجرای ایده؛ به استفاده از تبلیغات روی بدنه کامیون‌ها و کامیونت‌ها یا به طور کلی ماشین‌های پخش و توزیع محصولات Fleet Media یا Truckside Advertising  نیز می‌گویند. این ماشین‌ها به دلیل چرخش دائمی در سطح شهر می‌توانند نقش مهمی در تبلیغات بازی کنند و هراندازه طرح اجراشده روی آنها جذاب‌تر باشد، اثربخشی بیشتری در جلب نظر مخاطبان خواهند داشت.

در این یادداشت ما با برند جوان آی‌هوم سروکار داریم که علیرغم شناخته شدن در بازار خود، همچنان نیازمند بالا بردن برندآگاهیش در بین اقشار مختلف جامعه است. همکاری با اطلس‌بار که در حوزه خود و در فضای آفلاین از شناخته‌شده‌ها به حساب می‌آید و استفاده از رسانه‌های متحرک این برند به برندینگ آی‌هوم کمک خواهد کرد؛ ضمن اینکه اجرای طرح‌ها بر ماشین‌های حمل بار می‌تواند اثربخشی مطلوبی را بر جایگاه ذهنی برند در ذهن بازار واسط (Trade Market) نیز داشته باشد، بنابراین اگر بخواهیم گروه هدفی را برای این رسانه در نظر بگیریم، به جز عموم مردم که در تردد‌های روزانه یا سفرهای درون شهری خود ممکن است با این طرح‌ها رو به رو شوند، آژانس‌های املاک (یا همان بازار واسط) نیز مخاطبان این رسانه خواهند بود.

نکته قابل‌توجه در مورد رسانه‌های محیطی اینست که عمدتا زمانی با مخاطب ارتباط برقرار می‌کنند که فرد در شرایط فشار قرار دارد و در خصوص مشاهده رسانه، نمی‌تواند ارادی تصمیم بگیرد، بنابراین آنچه باعث اثربخشی تبلیغات در چنین رسانه‌هایی می‌شود، خلاقیت در انتقال پیام است.

طراحی مبتنی بر راهکار انتقال پیام روی ماشین‌های اطلس‌بار بیشتر براساس تصویر صورت گرفته و پیام اصلی با استفاده از شعار تبلیغاتی به مخاطب رسانده شده است. کانسپت اصلی راحتی یافتن خانه از طریق وبسایت و اپلیکیشن آی‌هوم است که با آغاز این همکاری پروسه جابجایی هم راحتتر خواهد شد و در واقع آی‌هوم با کامل کردن زنجیره مسکن (جست‌وجو، خرید یا اجاره، تجهیز، بازسازی و جابجایی) به وعده برند خود قرار است عمل کند. یکی از ایراداتی که در اجرای کار میتوان به آن اشاره کرد عدم استفاده درست از ظرفیت رسانه و باکس حمل بار ماشین است.

در هر صورت این تابلوهای تبلیغاتی می‌توانند در جهت بالاتر بردن آگاهی برند تاثیر‌گذار باشند. البته از طرفی این شیوه تبلیغاتی حتما روی فروش مشارکتی  هر دو برند نیز اثر خواهد گذاشت. از همه مهم‌تر بهره‌برداری از این شیوه تبلیغاتی هزینه‌های تبلیغاتی برندها را کاهش می‌دهد؛ هزینه‌ای که دیگر صرف رسانه نشده و برندها می‌توانند روی محتوای خلاقانه تبلیغاتی‌شان صرف کنند.


7 thoughts on “خلق رسانه ای جدید حاصل همکاری دو برند // آی هوم و اطلس بار و یک ایده خلاقانه”

 1. بسیار ایده جالبیه و نوعی جدید از تبلیغات رو داریم تو ایران تجربه میکنم
  یک وبسایت آنلاین تو فضای افلاین به بهترین نحو ممکن داره تبلیغات میکنه
  عالیه

 2. با این اوصاف هم میشه راحت خونه مد نظر رو پیدا کرد و هم راحت نقل و انتقال اسباب و وسایل خونه رو داریم.
  چقدر کار خوب و جالبیه.من سایت ihome.ir رو سر زدم، خیلی خوب و کامله. واقعا عالیه😍

 3. به نظر میاد که خلق همچنین ایده ای کمک خیلی بزرگی به بازار مسکن و کسب و کار آنلاین خواهد کرد .
  البته تمام زحمات، همبستگی، و صمیمیت این گروه در شرکت آی هوم ماحصل تدبیر یک مدیر و مدبر خیلی توانمند هست.
  طولی نخواهد کشید که تلاش و پشتکار این شرکت در همه دنیا دیده خواهد شد.
  خسته نباشید به تمامی اعضای شرکت آی هوم
  جامع ترین وبسایت املاک کشور

 4. خیلی جالبه اولین چیزی که بعد از پیدا کردن خونه دغدغه محسوب میشه و هزینه ی زیادی هم داره همین أساس کشیه!!! مخصوصا بعد از خرید یا اجاره ی خونه که آدم جیباشو تکون داده و هیچی تهش نیس یه همچین تخفیفی واقعا میچسبه!!!

 5. اینجور همکاری های استراتژیک واقعا عالیه.
  هر شخصی توی کسب و کارش باید ببینه اگه یه فرایندی رو برون سپاری کنه به نفعش هست یا خودش انجام بده.
  و همینطور انتخاب اون شرکتی که قراره این وظایف رو انجام بده چون این کار همونطور که مفیده، میتونه خطرناک هم باشه.
  یعنی اگه همکار استراتژیک رو درست انتخاب نکنیم در اصل به برند خودمون هم لطمه میزنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *