دیجیتال مارکتینگ // پایان سلطنت اعداد! ورود به دوره دوم!

مجتبی محمدیان: دوره اول دیجیتال مارکتینگ در ایران را باید دوره “سلطنت اعداد” نامید. دوره دل خوش کردن به ویووها و لایک ها. دوره دل خوش کردن به رتبه الکسا. دوره غره شدن به تعداد فالوور و دوره تمایل به خلق یک رسانه برای برند (اینکه ما هم یک پیج و اکانت داریم). دوره ای که “عدد” تعداد فالوور و بالا رفتنش چنان حال خوبی به مدیران می دهد. دوره ای که خریدن کلید واژه در گوگل برایمان از تولید محتوا و کسب رتبه بالا در سرچ ها به شکل ارگانیک جذاب تر است.

در دوره اول برندها گاهی به دور از رسالتشان با ساخت ویدیوها در همکاری با واینر ها ، وظیفه سرگرم کردن مخاطب را به دوش گرفتند. بدون توجه به تاثیرگذاری، به اینفلوئنسرها توسل جستند و صرف دیده شدنشان خوشنودشان کرد. گمان می کنم این دوره به کسانی که طرفدار برند و برندسازی هستند کمی سخت گذشت. چرا که توسل به هر روشی برای دیده شدن حتی روش های سخیف، چنان رواج پیدا کرد که گاهی مفاهیمی مثل برند و هویت برند و پرسونالیتی همه به کنار گذاشته شد.

دقیقا دسترسی و آگاهی از همین تعدادِ لایکها و ویوها و وایرال شدنها، پاشنه آشیل رسانه های سنتی بود. وقتی در برهوت بی آماری کسی نمی داند واقعا reach یک تابلوی محیطی چقدر است، وقتی به عدد تیراژ هیچ روزنامه ای نمی توان اعتماد کرد. یا مشخص نیست یک برنامه تلویزیونی به طور دقیق چقدر مخاطب دارد، معلوم است که یک رسانه دیجیتال با گزارش دهی دقیق و رقم های جذاب می تواند دل هر مدیری را برباید و البته هم خوب می رباید.

اما انگار هر روز از جذابیت روش های مد شده به اصطلاح دیجیتال مارکتینگ مثل اینفلوئنسر مارکتینگ و خرید و فروش فالور و ممبر و پیج و اکانت کم می شود. همین ذهنی که دائم ما را گول می زد حالا دیگر می داند وقت ماجراجویی به سر آمده و باید دست به اقدامی اثربخش بزند. می داند که برند، مسوئول سرگرم کردن مخاطب نیست. حالا گویا به دنبال طرحی نو است.

در دوره اول دیجیتال مارکتینگ ایران، برندها به شدت هم ماجراجویی کردند. اما به نظر شما آیا ما وارد دوره دوم شده ایم؟ دوره ای که سلطه اعداد کمتر می شود. اهمیت تعداد لایک برای مدیران کمتر می شود و افزایش سطح درگیری مخاطب (انگیجمنت) جذاب تر می شود. دوره ای که برندها صرف همکاری با اینفلوئنسرها و ویوو بالا خشنودشان نکند. دوره ای که ظرفیت های فضای مجازی از پتانسیل به فعلیت برسد.

نظر شما چیست؟ آیا دوره اول به سر آمده؟ آیا وارد دوره دوم شدیم؟ ویژگی های دوره دوم چی می تونه باشه؟ من در یادداشتی دیگر، می نویسم اما شما هم کمی به این ویژگی ها اشاره کنید. در ضمن در مورد نقش اعداد و تحلیل داده در دیجیتال مارکتینگ در مجالی دیگر خواهم نوشت. عدد خوب است اما نه هر عددی.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *