بالسا با یک کمپین فلش‌ماب انیمیشنی در سال نو به استقبال لوگوی جدید خود می‌رود

جدال کسب‌وکارها در بحران کرونا؛ تیتری که شاید این روزها در همه اخبار شنیده می‌شود. بحران کرونا اما در ایران، حال‌وهوای دیگری هم برای عوام و هم برای صاحبان کسب‌وکارها رقم زد. درست زمانیکه همه‌ی کسب‌وکارها خود را برای فروش شب عید آماده کرده بودند، میهمان ناخوانده‌ای به نام بیماری کرونا وارد عرصه میدان شد تا همه معادلات را بر هم زند. اما در این میان بودند کسب‌وکارهایی که دست بر روی دست نگذاشتند و از قضا از شرایط پیش‌آمده استفاده کردند تا چشمان مخاطبین بیشتری را به خود جلب کنند، بذند بالسا یکی از این کسب و کارها بود.

برند ایرانی «بالسا» همزمان با شروع سال نو و از قضا تولد یک بیماری جدید در تمام دنیا با اجرای یک کمپین فلش‌ماب انیمیشنی سعی کرده تا لوگوی جدید داینامیک خود را در معرض دید همگان قرار دهد و ثابت کند با اضافه کردن چاشنی خلاقیت به تبلیغات، حتی در شرایط بحرانی هم می‌توان توجه مخاطب را به خود جلب کرد. اما «بالسا» چگونه این کار را انجام داده است؟

همانطور که گفته شد اجرای این کمپین که با هدف ری‌برندینگ بالسا انجام شده همزمان با ایام نزدیک به سال جدید است؛ لذا وجود نمادهایی مثل عمو نوروز، تداعی‌گر حال و هوایی جدید خواهد بود که در امتداد هدف اصلی این کمپین، یعنی رونمایی از لوگوی جدید بالسا است.

کمپین فلش ماب بالسا

 برند بالسا برای آنکه بتواند از لوگوی جدید خود رونمایی کند و در عین حال توجه مخاطبان زیادی را به این کمپین جلب کند از فلش‌ماب مارکتینگ استفاده کرده است. فلش‌ماب مارکتینگ زیرمجموعه‌ای از بازاریابی چریکی یا همان گوریلا مارکتینگ است که در آن گروهی از افراد به صورت ناگهانی و بدون اطلاع قبلی دست به اقداماتی عجیب می‌زنند. معمولا این کمپین­ها بر پایه رقص، خوانندگی، آواز یا تلفیقی از آنها صورت می­گیرد. انجام این کمپین­ها در اماکن مزدحم و پر تردد یکی دیگر از اصول این کمپین­هاست. اما شیوع بیماری کرونا و لزوم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی چالشی است که بالسا با ساختارشکنی و خلاقیت خود به خوبی از پس آن بر آمده است. بالسا در این کمپین با بهره‌گیری از یک فلش‌ماب انیمیشنی که در نوع خود کم‌نظیر است سعی دارد تا با تلفیق یک روایت مفهومی در قالب موزیکال، هویتی نو از خود در ذهن مخاطب به جای بگذارد.

بالسا در واقع با این کار یک تیر و دو نشان می‌زند؛ هم با بکارگیری خلاقیت در استفاده از فلش‌ماب انیمیشنی حجم مخاطب زیادی را به کمپین ری‌برندینگ خود جلب می‌کند و هم چالش رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در روزهای کرونایی را پشت سر می‌گذارد.

کمپین فلش ماب بالسا

در کنار ساختارشکنی در استفاده از شکلی نو از فلش‌ماب مارکتینگ، به کارگیری نمادهایی مانند عمو نوروز که تداعی‌کننده حس و حالی جدید است یا لبخندی که بر روی ماسک دخترک رسم می‌شود و حامل پیام امید به جامعه می‌باشد، این کمپین را تبدیل به کمپینی نوآورانه و خاص کرده است که شاید مخاطب در مواجهه اول با آن، قدری سردرگم از معنای نمادها بماند اما به خوبی بالسا و برند آن در ذهنش نفوذ کرده است.

کمپین فلش ماب بالسا

اما نکته دیگری که در این کمپین به چشم می‌آید این است که چطور صدای ناخوشایند خروپف تبدیل به یک موسیقی فاخر می‌شود که توجه همگان را به خود جلب می‌کند. چند ماه پیش، بالسا با اجرای کمپین دیگری به نام «خروپف» سعی کرده بود خود را به عنوان برندی تخصصی و حرفه‌ای در زمینه تشک و پارچه‌های روی تشک در ذهن مخاطب جایگاه‌سازی کند و باز هم در این کمپین رد پایی از خروپف دیده می‌شود! اما این بار شاید خروپف مضمون دیگری داشته باشد؛ تبدیل خروپف به موسیقی حماسی می‌تواند بیانگر این موضوع باشد که تصویر ناخوشایندی که اذهان عمومی نسبت به برندهای ایرانی دارد می‌تواند تغییر کند و به تصویری فاخر تبدیل شود. در کل، هدف تبلیغات اخیر بالسا را می‌توان نشان دادن یک زبان روایی و بصری خاص دانست‌؛ از لوگوی جدید داینامیک بالسا گرفته تا کمپین خروپف و همین کمپین اخیر فلش‌ماب، همه و همه در جهت جایگاه‌سازی این برند به عنوان یک برند خاص و برجسته در ذهن مشتری است.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *