نگاه دیجیتال مارکتینگ به آینده خرده فروشی ایران ….

 

آقای صبری: مدیر مارکتینگ و مشاور مدیرعامل شرکت فامیلی. از سال ۹۴ که تلگرام وارد ایران شد شاید کمتر کسی فکر می کرد که عضویت در این پیام رسان با سرعت غیر قابل باوری پیش رود که در سال ۹۶ با ۴۰ میلیون کاربر ایرانی بیشترین کاربر را در بین تمامی کشورها دارا باشد.

تلگرام یک پیام رسان ساده و در عین حال کاربردی بود که اضافه کردن کانال (chaneal) به قابلیت های خود توانست محبوبیت خود را به بیشترین حد برساند در آن زمان بسیاری از افراد و مجموعه ها که در سایر فضاهای مثل وب سایت ، فیس بوک فعالیت می کردند به تلگرام نقل مکان کرده و با ایجاد کانال های پرطرفدار (میلیونی) ادامه فعالیت دادند.

این فضا برای کسب و کارها بسیار ناشناخته بود و هنوز در این زمینه گام جدیدی برداشته نشده بود. با حضور اینستاگرام و جذب کاربران ایرانی به این شبکه ی اجتماعی کسب و کارها نیز فعالیت خود را در این شبکه ی اجتماعی آغاز نمودند.حضور و فعالیت مردم در این شبکه ی اجتماعی و کم کم کسب و کارهای که با فضای جدید بازاریابی آشنا کرد در ادامه نگاهی به جدیدترین آمار استقبال مردم در شبکه های اجتماعی می پردازیم و همچنین گزارش مفصلی از تغییر رفتار کسب و کارها در فضای دیجیتال علی الخصوص صنعت خرده فروشی بیان خواهیم نمود.

سرعت رشد شبکه های اجتماعی در جهان

براساس آخرین گزارش موسسه ی هات سوئیت از تعداد ۴٫۶۶ میلیارد کاربر اینترنت ۴٫۲۰ میلیارد کاربر شبکه های اجتماعی داریم که نشان دهنده ی این است که تقریبا تمامی کاربران اینترنت عضوی از یک شبکه ای اجتماعی هستند این آمار را کنار آماری بگذاریم که بیش از ۷۰ درصد کاربران شبکه های اجتماعی اخبار و اتفاقات روز را از این شبکه ها دنبال می کنند.

می توان به جرات گفت که سال جدید را باید سال شبکه های اجتماعی و نفوذ این شبکه ها دانست بسیاری از افراد و چهره ها با استفاده از این فضا اقدامات تبلیغاتی و برندینگ استفاده می نمایند.

در کنار تمامی این اتفاقات زمانی که این کاربران برای این شبکه های اجتماعی صرف می کنند هم بسیار قابل توجه است . برای شبکه های اجتماعی در حدود ۲ ساعت و نیم وقت هر روز هر نفر گرفته می شود.

پرطرفدارترین  شبکه های اجتماعی در سال ۲۰۲۱ به ترتیب می توان به شرح ذیل اعلام نمود.

با توجه تغییرات ایجاد شده بسیار از برندها  و کسب وکارها فعالیت گسترده ی در شبکه های اجتماعی را آغاز نموده اند.

درسال گذشته ، با شروع بیماری کرونا و انتشار سریع در سراسر جهان ، انتظار فروش آنلاین به سرعت رشد نمود و این آمار در سطح جهان با رشد تصاعدی رقم خورد

در واقع ما با مرزی نا مشخص بین خرید حضوری و آنلاین مواجه شدیم که بسیاری از کسب و کارهای که به صورت آنلاین خدمات ارائه می کنند مثل آمازون شروع به ایجاد درگاه های فروش حضوری نموده و به بلعکس .

در آینده خرده فروشی می توان چنین تصور کرد که دیگر خرید حضوری و غیرحضوری برای مشتریان یک انتخاب جداگانه نیست بلکه آمیخته ای از امکاناتی است که صنعت خرده فروشی در اختیار مشتریان قرار خواهد داد.

یکی از مهمترین درخواست های مشتریان برای سال های آتی در صنعت خرده فروشی چه در ایران و چه در خارج از کشور ایجاد تنوع در درگاه های پرداخت می باشد.

امروزه تمامی پرداخت ها در فروشگاه های زنجیره به صورت پول نقد و یا کارت بانکی انجام می پذیرد که با تغییرات ایجاد شده در یک سال گذشته پرداخت نقدی از میان برداشته شده و فقط پرداخت کارتی امکان پذیز شده است اما درگاه های پرداختی جدید نیز مثل پرداخت بدون ارائه کارت بانکی و مستقیم یا همراه با موبایل نیز در حال راه اندازی است که این امکان به مشتریان برای کاهش در صفوف و ایجاد سرعت و تنوع در پرداخت دقت و امنیت بالا برای مشتریان بسیار جذاب و پرطرفدار خواهد بود.

انتظار پرداخت توسط ارزهای دیجیتال برای ایران شاید هنوز گام مهم و هیجان انگیزی باشد که به نظر می رسد برای سال آتی یا شاید چندسال آتی میسر نباشد. ولی این اتفاق در سایرکشورها و خرده فروشی ها در حال رخ دادن است مثل دریافت رمز ارز بیت کوین در فروشگا ه های والمارت در سراسر جهان .

ما در واحد بازاریابی فامیلی برنامه ریزی نموده ایم که در سال آتی با ایجاد یک بستر مناسب در شبکه ی اجتماعی  و و ب سایت ابتدا از توسعه و تمایل مشتریان به این فضا به خوبی بهربرداری نموده و نسب به درگیری مخاطبان و حضور فعالانه به آن طیف از مخاطبان که در این فضاها به دنبال برند خود هستند حضور گسترده تری را پیگیری نماییم و از طرفی همزمان با توسعه در فروشگاه های حضوری با ایجاد یک بستر مناسب در باشگاه مشتریان امکان ارائه اختصاصی خدمات فروش (حضوری و غیرحضوری) و پرداخت های بانکی را نیز فراهم نماییم  .

سرمایه گذاری در صنعت نوپای خرده فروشی در ایران با سرعت چشمگیری در حال انجام است یکی از مهمترین اولویت های شرکت فامیلی در کنار توسعه حضوری در شهرهای ایران توسعه در فضای دیجیتال می باشد که این فضا به (نسل چهارم بازاریابی ) توسعه مشتری طرفدار کمک فراوانی خواهد نمود.

آنچه که برای ما مسلم است رقابت تنگاتنگ بازاریابی در این صنعت در حال اجراست از آنجا که تمرکز اکثر رقبا بر قیمت می باشد مجموعه فامیلی با ارائه خدمات و ایجاد یک بستر چندگانه خرید می تواند مشتریان هدف خود را در این بازار به طرفداران برند خود تبدیل نمایید .


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *