بازگشت به تبلیغات محیطی // دوازده مزیت مهم تبلیغات محیطی

شیدا احمدی: نام­های تجاری، برای رقابت در بازار، با انتخاب کالاها و خدمات متفاوت، با استفاده از شبکه­های توزیع و یا با تاثیرگذاری بر سلیقه­ی مشتریان، سهم بیشتری از بازار را برای خود طلب میکند.طبق نظر«پروفسور شولتز » در آینده رقابت بر سر قیمت، سودآوری تولیدات یا مزیت شبکه­های توزیع، باعث برتری نخواهد بود. تنها چیزی که به برتری می­انجامد، خیلی ساده و روشن، اعتبار نام­های تجاری است. آنها برای پیشرفت در آینده، به پایبندی مشتریان نیازمندند. بازار آینده، متعلق به نام های تجاری قوی تر است.

آنچه که به یک نام تجاری اعتبار میبخشد، آشنا بودن آن برای مخاطب، در معرض دید بودن و حفظ موقعیت است. به همین علت، پس از فروریختن دیوار آهنین و فروپاشی«شوروی» ، بسیاری از شرکتهای آمریکایی، قبل از ارائه محصولات خود، اقدام به تبلیغ آنها در روسیه کردند. آنها بدین طریق میخواستند نامشان را به مشتریان شناسانده و قبل از ورود به کشور، در آنها علاقه­مندی نسبت به محصولات خود ایجاد کنند. امروزه زمان یک کالای با ارزش است. ما زمان را به این امید که در آینده وقت بیشتری داشته باشیم، صرف، پس انداز یا حفظ میکنیم.

 سرعت بالای زندگی نوین، سبب تغییر در شیوه ی زندگی بسیاری از مصرف کنندگان شده است. ساعت­های کاری قابل انعطاف برای مشاغل تخصصی، تعطیلات آخر هفته، امکان خرید ۲۴ ساعته، امکانات پیشرفته­ی تکنولوژی و فعالیت­های روزافزون در زندگی شهری، همگی باعث شده است که بیشتر مردم خواستار استاندارادرهای بالاتری در زندگی خود شوند.

تقریبا هر سال بیش از ۱۳۰ میلیون آمریکایی، برای رفتن به محل کار خود، هر روز سفرهای درون شهری یا بین شهری می­کنند. هر چه میگذرد، ما زمان بیشتری را در اتومبیل، هواپیما، قطار، اتوبوس و یا مترو صرف میکنیم. این به معنای سالانه بیش از ۶ تریلیون کیلومتر جابه جایی است. در حقیقت، از چهل سال پیش تا حال، میزان جابه جایی، یکصد و پنجاه درصد افزایش داشته است. هر آمریکایی در هفته به طور متوسط ۳۰۰ کیلومتر با وسیله ی نقلیه شخصی­اش رانندگی میکند که این رقم هرسال بالاتر میرود.

امروزه خیلی از مشتریان (خریداران بالقوه)، پدیده­ی جدیدی به نام سفر درون شهری زنجیره ای را تجربه میکنند. به طور معمول یک مرد بالغ پس از ترک منزل به سمت محل کار، احتمالا فرزاندانش را هم به مدرسه میرساند و بعد از پایان کار، برای ورزش کردن سری هم به یک باشگاه ورزشی میزند یا برای معاینه ی پزشکی نزد دکتر یا دندان پزکش میرود یا شاید هم به قصد دیدن مسابقه فوتبال پسرش به زمین بازی برود و هنگام غروب به منزل بازگردد. فعالیت های روزافزون و الگوهای فزاینده­­ی جابه­جایی و حرکت مشتریان، باعث افزایش مخاطبان «تبلیغات محیطی» شده است. مطالعه و شناخت الگوی زندگی مشتریان، توانسته است تبلیغات محیطی را به رسانه­ای که مبتنی بر علم بازارسازی (بازاریابی) و هم­جواری با مخاطبان است، تبدیل کند.

محیط بیرون از منزل، شامل مکانهای تجاری بزرگ و مراکز خرید میشود. تبلیغ در این مکانها، سازندگان آگهی را قادر میسازد که با مشتریان بالفعل یا بالقوه­ی خود ارتباط مستقیم برقرار کنند. تبلیغات محیطی، مشتریان یا مخاطبان را در زمانهایی که در حال حرکت و جابه­جایی هستند، تحت تاثیر قرار میدهد و پیامهای تبلیغاتی را روزانه در محل زندگی، کار، خرید، بازی و مسافرت به آنان میرساند. رسانه­ی تبلیغات محیطی نقش یک کاتالیزور را میان جابه­جایی و خرید و فروش ایفا میکند و این قابلیت را دارد که همگام با تغییرات ارتباطی عصر حاضر پیش برود. هزینه پایین آن در مقایسه با تبلیغ در دیگر رسانه ها مخصوصا با نوع توزیع تبلیغات در رسانه های عمومی و مطبوعاتی، باعث محبوبیت روزافزون آن شده است. با کمک گرفتن از تکنولوژی پیشرفته­ی روز،  تبلیغات محیطی از شکل کلی ارتباط در بازار خرید و فروش، به شکل رسانه ای که مخاطب خاص را هدف قرار ن=میدهد، درآمده است. این موضوع درهایی را برای استفاده­ی بیشتر از روش های جدید در تبلیغات محیطی گشوده است.

از آنجا که رسانه ی محیطی، مثل یک زمزمه، پیوسته در مراکز تجاری حضور دارد، پیام خود را با قدرت در طول شبانه روز و نیز هفت روز هفته به سمع و نظر مخاطبان میرساند. تبلیغات محیطی، همواره در مکانهایی تعبیه میشود که بتواند مشتریان را در هرجایی که باشند و در هر زمانی تحت تاثیر قرار دهد. به طور معمول، تبلیغات به مردمی که در حال خرید از مراکز تجاری هستند یادآوری میکند که فلان نام تجاری، فلان فروشگاه و یا سرویس خدمات دهی، انتخاب های خوب و قابل دسترسی هستند. ده نام تجاری برتری که به شیوه ای موثر از تبلیغات محیطی استفاده کرده اند، همگی جزو فهرست پانصد شرکت پردرآمد دنیا هستند. 

از ابتدای قرن بیستم، دست اندرکاران تبلیغات محیطی، امتیاز و امکانات مکانی­ای را ارائه کرده­اند که همگام با رشد شهرها، در سراسر ایالات متحده آمریکا فراگیر شده است.

دوازده مزیت مهم تبلیغات محیطی:

در طول زمان، اختصاص حجم قابل توجهی از بودجه­ی رسانه­ها به تبلیغات محیطی، حداقل دوازده برتری مهم را برای نام­های تجاری به همراه آورده است:

 1. آگاهی سریع مشتریان و تضمین حضور دائمی شرکتها در بازار.

چون تبلیغات محیطی به طور پیوسته در معرض دید قرار دارد، حضور دائمی شرکتها در بازار تضمین میشود.

 1. ایجاد شناخت و پای بندی در مشتریان.

تبلیغات محیطی به علت استمرار در پیام رسانی در طول زمان باعث شناخت بیشتر مشتری و پایبندی او به یک محصول خاص میشود.

 1. گسترش دامنه پخش محصول.

از آنجا که در تبلیغات محیطی از اشکال و روشهای گوناگونی استفاده میشود، در نتیجه این رسانه میتواند دامنه پخش مخصول را در بازار گسترش دهد.

 1. گستردگی و وسعت حوزه پیام رسانی

این رسانه حوزه انتشار آگهی شنیداری، دیداری و مطبوعاتی را از محدوده منزل و محل کار مخاطب فراتر میبرد: در نتیجه پیام رساتر و گسترده­تر به وی میرسد.

 1. انطباق تبلیغات منطقه ای با استراتژی تبلیغات ملی

تبلیغات محیطی میتواند خط مشی تبلیغات ملی را با کمپین­های منطقه ای انطباق دهد. در نتیجه، تبلیغات خاصی برای هر محله به طور مجزا طراحی و اجرا میشود.

 1. برقراری ارتباط کامل با مخاطبان با تکیه بر علم جمعیت شاختی

تبلیغات محیطی، با برنامه ریزی درست و با استفاده از علم جمعیت شناختی، هزینه های رسانه ای را به حداقل میرساند و بدون اتلاف انرژی، با مخاطبان ارتباط موثری برفرار میکند.

 1. جلوگیری از وجود خطاا و پراکندگی در ارایه پیام.

این رسانه با ارائه ی پیامهای ساده و موثر در سرتاسر محله ها و مراکز تجاری، از به هم ریختگی و پراکندگی تبلیغات که معمولا در رسانه های جمعی اتفاق می افتد، جلوگیری میکند.

 1. قابلیت تبدیل انواع طرحهای تبلیغاتی به تبلیغات محیطی.

رسانه ی تبلیغاتی محیطی با ویژگی های خلاقانه ی خود میتواند همان پیامهای منتشر شده در رسانه های جمعی و مطبوعاتی را به پیامهای تاثیرگذار محیطی تبدیل کند.

 1. هدایت مردم به سوی یک مرکز خرید.

در این رسانه، میتوان در کنار تابلوهای تبلیغاتی، نشانی محل تهیه کالاهای مورد تبلیغ را هم ارائه کرد و مخاطبان را در مراکز تجاری، فرودگاهها و یا محلهای خرید به طور مستقیم به آن سو هدایت کرد.

 1. تاثیرگذاری بر تصمیم نهایی مشتری برای خرید.

این رسانه میتواند قبل از اینکه مصرف کننده در مورد خرید تصمیم بگیرد، یادآور محل خرید باشد.

 1. ایجاد همکاری و مشارکت بین چند نام تجاری.

در برخی از موارد، یک نام تجاری میتواند برای فروش و ارائه ی محصول و همین طور پیام خود، با نام تجاری دیگیری همکاری کند. تبلیغات محیطی، یک رسانه و وسیله ی موثر برای برقراری همکاری، ارتباط و مشارکت بین نام های تجاری است.

 1. در تبلیغات محیطی میتوان با ارائه ی مستقیم نشانی سایت اینترنتیریال شماره تلفن و دیگر اطلاعات ضروری بین مصرف کننده و نام تجاری ارتباطی مستقیم و سریع برقرار کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *