امان از این “تنها” ها! // نقد تبلیغات پاکشوما

کار اخیر پاکشوما نشان “دست کم گرفتن تبلیغات” است. واقعا چرا “تنها” اصالت است که می ماند؟ برندهای اصیل این صنعت الان کجا هستند؟ بازار در تسخیر برندهای نو و امروزی است آن هم با یک استراتژی درست.
در بازاری که تولیدکنندگان به تکنولوژی روز محصولات خود می نازند و به شدت در حال رقابت بر سر جزییات بروز شده محصولات خود هستند و مخاطب هم اقبال خوبی به انها نشان داده، به نظرم می رسد پاکشوما در دنیای دیگری سیر می کند. غرق شدن در بازی های کلامی و استفاده از ضرب المثل ها و جملات معروف مردمی تنها شیوه تبلیغاتی پاکشوما شده است. پاکشومایی که ازش تبلیغات خوبی دیده بودیم. آدم فکر می کند این برند کتابهای ضرب المثل و تکه کلامهای مردمی را هر بار ورق می زند و یک جمله مردمی را با تغییرات اندک به عنوان شعار خود انتخاب می کند. کاری که زمانی جواب می داده اما تبلیغاتچی محترم اصلا توجه به تاثیر پیام ندارد. کاری به تاثیر واژگان ندارد. حتی به این فکر نمی کند که اگر جای واژه “تنها” از “همواره” استفاده می شد چه تاثیر باورپذیرتری می توانست داشته باشد (در ماندگاری عوامل متعدد نقش دارد و اصالت یکی از آنهاست.). تبلیغاتچی محترم اصلا کاری ندارد نشانه های این اصالت در تصویر چیست. این آگهی را خوب ببینید. بیگانه بودن شعار و تصویر نسبت به هم آزاردهنده است. از یک طرف شعار بزرگ و از طرفی تصویر خنثی و در نهایت یک بادی کپی ریز که به ویژگی محصول اشاره دارد. یک ترکیب ناهمگون که دنبال کردن هر کدام می توانست به یک اگهی درخشان منتهی شود. اما وقتی همه چیز را با هم بخواهیم به هیچ چیز نخواهیم رسید.


در یک ترکیب بندی ساده تر می شد محصول را از زاویه بهتری نشان داد. زاویه ای که اقتدار محصول را بهتر نشان دهد و تا حدی شعار هم ترجمه شود. تاکید بر اصالت یک استراتژی قدرتمند برای یک برند با پشتوانه تاریخی است به شرطی که جدی تر از آ ن استفاده شود.
از پاکشوما کارهای خوب دیده ایم. در ماههای اینده هم حتما کارهای خوب از این برند خواهیم دید. همین حرکت پاکشوما به سمت کارهای تاثیرگذار انگیزه نقد را در ما ایجاد می کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *