گزارش کامل از رویداد سوم کافه بازاریابی /// انتخاب جذابترین پروژه ریدیزاین سالهای اخیر ایران

یک بار دیگر افتخار داشتیم که در مجموعه کافه بازاریابی یک رویداد بزرگ را برگزار کنیم. بعد از تجربه جذاب و تاثیرگذار انتخاب جذابترین کاراکتر تبلیغاتی ایران و همچنین انتخاب بهترین همکاری بین سلبریتی و برندها در سالهای اخیر، این بار رفتیم به سراغ جذاب ترین و رو به جلوترین ریدیزاین لوگو. طبیعتاً برای برخی جای سوال بود که چرا این بار سراغ این موضوع رفتیم. بعضی موضوع را به شدت تخصصی ارزیابی می‌کردند و برگزاری چنین رویدادی را به شکل عمومی برنمی تافتند. اما ما در کافه بازاریابی اعتقاد داریم بازاریابی، برند و تبلیغات کاری است که در رابطه با مخاطب و انسانها معنا پیدا می‌کند. پروژه‌های ریدیزاین لوگو و حتی پروژه‌های برندینگ هرچند تخصصی اما نهایتاً در معرض دید و ارزیابی مخاطب قرار می‌گیرد. بازاریابی بدون مخاطب معنایی ندارد. تمام فعالیت‌های ما در بازاریابی معطوف به مخاطب است و هرگاه مخاطب را نادیده بگیریم از دایره بازاریابی خارج شدیم. به همین دلیل پروژه ریدیزاین لوگو از دید مخاطب می‌تواند یک اقدام جذاب و رو به جلو تلقی شود یا نشود. مخاطب می تواند درباره این پروژه ها نظر بدهد. طبیعی است ریدیزاین لوگو را از زوایای مختلف می توان ارزیابی کرد. ما فقط یک زاویه را انتخاب کردیم. پس این بار با قدرت رفتیم به سراغ پروژه ریدیزاین لوگو و شناسایی جذابترین و رو به جلوتر این پروژهها در سال‌های اخیر.

طبق روال همیشه در گام اول شناسایی پروژه های برجسته و مهم در سال‌های اخیر را در دستور کار قرار دادیم و ۱۰۰ پروژه را شناسایی کردیم و در کافه بازاریابی نیز منتشر کردیم (یک دیتای ارزشمند).

هیئت انتخاب از میان این ۱۰۰ پروژه ۳۲ پروژه را برای بخش رقابت انتخاب کرد. طی ۴۰ روز رقابت با انتخاب شما در پیج اینستاگرام کافه بازاریابی نهایتاً پروژه ریدیزاین بانک سامان به عنوان جذابترین و رو به جلوترین پروژه ریدیزاین سال‌های اخیر ایران از سوی شما انتخاب شد. انتخابی شایسته، در رقابتی تنگاتنگ با پروژه فروشگاههای زنجیره ای رفاه.

در طی انجام این پروژه مثل همیشه مجموعه ارکیده به مدیریت جناب آقای مهندس بهرام اژدری و همکارانشان به عنوان اسپانسر همراه ما بودند که بر خود واجب می‌دانم از تک تک این عزیزان به ویژه از جناب آقای مهندس بهرام اژدری تشکر ویژه داشته باشم.

اما چند نکته آماری:

در این نظرسنجی تعداد ۷۰ هزار رای ثبت شد. بیشترین تعداد ثبت رای متعلق به رقابت بین بانک ملت و بانک سامان بود. نزدیکترین رقابت هم بین بیمه نوین و بیمه تجارت نو بود که بیمه نوین با یک درصد رای بیشتر راهی مرحله بعد شد.

چند داده مهم:

در بررسی و شناسایی پروژه های ریدیزاین پی بردیم که چند پروژه وجود دارد که بعد از گذشت چند ماه از انتشارشان دوباره به لوگوی قبلی خود برگشتند. برجسته ترین این پروژه ها بیمه رازی، کفش ملی و چی توز بود.

به طور کلی از دید مخاطب تغییرات لوگو (نشان) جذاب‌تر از لوگوتایپ ارزیابی می‌شود یعنی پروژه‌هایی که در آنها هم لوگو و هم لوگوتایپ تغییر کرده است از دید مخاطب چشمگیرتر است و بیشتر به چشم مخاطب می‌آید.

تعدادی از پروژه های ریدیزاین به‌رغم اجرا و به رغم لانچ رسمی شان، نسخه ای از محتوای تولید شده شان در فضای اینترنت به راحتی پیدا نمی شود که شایسته است برای آن فکری کنند.

نهایت آنکه در کافه بازاریابی اعتقاد داریم برگزاری چنین رویدادهایی می‌تواند به دست اندرکاران این نوع پروژه ها از دید مخاطب تعریف خوبی بدهد. در پایان از همه شما عزیزان بابت همراهیتان در این پروژه  تشکر می کنم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *