اصلی ترین روند های بازاریابی شبکه های اجتماعی در سال ۲۰۱۸ از دیدگاه متخصصان این حوزه

مطلبی به قلم مصطفی بلادیان: بی شک بازاریابی در شبکه های اجتماعی به عنوان یکی از اصلی ترین ارکان استراتژی ارتباطات بازاریابی عنوان می شود. در مورد روندهای کلیدی در این حوزه از ۱۰ متخصص برتر بازاریابی شبکه های اجتماعی(که در انتها معرفی شده اند) سوال شده است: "به نظر شما کلیدی ترین روند های بازاریابی شبکه های اجتماعی  در سال ۲۰۱۸ به کدام سو خواهد رفت؟" - تلخیص و ترجمه ی این مطلب را در ادامه می خوانیم:

با افزایش تولید محتوا در شبکه های اجتماعی، میزان توجه به هر محتوای ارائه شده به زیر ۸ ثانیه رسیده است. این در حالیست که کاربران این شبکه ها روزانه بیش از ۳۰۰ محتوا در را اسکرول می کنند. در این حالت، قطعا میزان توجه به پیام های ارتباطی و تبلیغاتی برند ها به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و بازاریابان بایستی از راهکارهای موثری در جهت اخذ توجه مشتری استفاده نمایند.

در زیر روند هایی که در این عرصه از بازاریابی طبق پیش بینی متخصصان در سال ۲۰۱۸ مورد توجه قرار می گیرد، بررسی می شوند:

چت بات ها

چت بات ها یا پلتفرم های رباتیک حاضر در فضای مجازی به عنوان ابزارهایی جهت برقراری ارتباط سریع با مخاطبان اعم از رفع مشکلات آن ها در زمینه های مختلف، ثبت نام کابران، سفارش کالاها، غذا و ... مورد استفاده قرار می گیرند.در سال ۲۰۱۷ برندهای مطرح زیادی از این ابزارها استفاده کردند که با درجه بسیار بالایی از موفقیت هم همراه بود.طبق بررسی ها، ۲۰% از محتوای بازاریابی در سال ۲۰۱۸ مبتنی بر این ابزارها خواهد بود.این موضوع زمانی موثرتر می شود که آن ها از نظر مشتری باهوش تر به نظر بیایند و با شخصیت برند شما از جهات مختلف همخوان شوند.جالب است بدانید در فضای فیس بوک ماهانه بیش از ۱۰۰۰۰۰ بات به ایجاد کانکشن با کاربران می پردازند و بیش از ۷۱ درصد از کاربران برندهای مطرح از تجربه ی استفاده از بات های تولید شده توسط این برندها رضایت دارند.

توجه : در استفاده از بات ها توجه داشته باشید که:

  • بهتر است برای آن ها یک شخصیت(کاراکتر) انتخاب کنید (تا در برقراری ارتباط با مخاطب موثر تر باشد) و سعی کنید عامل احساس را در هویت آن وارد کنید.
  • خیلی آن را پیچیده نکنید.
  • از همان ابتدا انتظار کابران زیادی را نداشته باشید و سعی کنید ارزش افزوده ای برای کاربران قرار دهید تا دلیلی برای استفاده از بات شما باشد.

استوری ها (محتواهای کوتاه مدت)

این محتواها حداکثر برای ۲۴ ساعت وجود دارند و پس از آن برای همیشه ناپدید می شوند و به شدت در درگیری مخاطب نقش مهمی را ایفا خواهند کرد. در حال حاضر برند ها دقیقا همانطور که سایر محتواها را تولید می کنند، یک استراتژی جداگانه نیز برای محتواهای کوتاه مدت خود در نظر می گیرند.به خاطر ماهیت کوتاه مدت بودن این محتواها، مخاطبین معمولا به صورت سریع به این پیام ها ری اکشن نشان می دهند و این فرصت مناسبی جهت درگیر کردن آن هاست.توجه داشته باشید در کل، همیشه محتوای با کیفیت بالاترین امتیاز شماست! و از طرفی محتواهای استوری محور آینده بازاریابی محتوایی شبکه های اجتماعیست. در این رابطه مثال نشنال ژئوگرافی که چگونه ۳۵۰ ملیون دنبال کننده را درگیر این محتوا میکند جالب است.استفاده از استوری ها که هر روزه در بالای پست های فالور های شما ظاهر میشوند، به شما کمک خواهد کرد که شما در ذهن آن ها توجه زیادی را کسب کنید.(Becoming as a daily top of mind)سعی کنید در ارائه استوری ها منطقی عمل کنید و در تایم مناسبی آن ها را ارائه دهید.

واقعیت مجازی

استفاده از واقعیت مجازی در دستگاه های موبایل، امکان مناسبی جهت درگیری مخاطبین فراهم می کند. به علاوه اینکه این موضوع به عنوان یک راه آسان و جذاب برای مخاطبان به شمار می رود.در سال ۲۰۱۷ اپل در معرفی دومحصول آیفون ۸ و آیفون X بر واقعیت افزوده به عنوان یکی از ویژگی های رقابتی این محصولات تکیه کرد.قائدتا این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت و کانال های مختلف به این ابزار در پلتفرم های خود توجه بیشتری نشان خواهند داد.برخی برندها با برنامه ای مانند  IKEA rolled out 'Place'این امکان جذاب را فراهم می آورند که مشتریان قبل از اینکه اجناس آن ها را خریداری کنند آن را در خانه به صورت واقعیت افزوده ببینند و ومشتریان را از این طریق با محصولات و برند خود درگیر نمایند.

توجه: در صورتی که تصمیم به استفاده از AR گرفتید، مطمئن شوید که این ابزار یک ارزش افزوده برای کابران دارد و همچنین برای آن ها قابل به اشتراک گزاریست.AR را صرفا به دلیل "بودن" آن اضافه نکنید! بایستی توجه کنید که استراتژی شما چگونه با این ابزارها گره می خورد و به یک پیوند منطقی بین آن ها میرسیم.

اینفلوئنسر مارکتینگ به نهایت خود خواهد رسید!

۸۶% از برندها در حال استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ به عنوان یکی از ابزارهای تولید محتوای خود هستند.این موضوع یک اتفاق جدید نیست و از طرفی افزایش روز افزون آن میزان اعتماد مخاطبین جهت اعتماد به یک برند را کاهش داده است. در واقع مخاطبین از استفاده نابجا و غیر مرتبط برخی اینفلوئنسر ها از برخی برندها احساس خوشایندی ندارند.از این منظر در سال ۲۰۱۸ برقراری ارتباط معنی دار و تخصصی برندها با اینفلوئنسر ها به عنوان یک عامل کلیدی در این نوع بازاریابی تلقی می شود. در واقع آینده ی اینفلوئنسر مارکتینگ به سمت ارتباط برند ها با افراد متخصص همان حوزه پیش خواهد رفت. البته مینی اینفلوئنسر مارکتینگ نیز رو به افزایش میگذارد.توجه: در استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ توجه داشته باشید که بایستی اهداف مشخصی را برای کار کردن با اینفلوئنسر ها داشته باشید.

ویدئو، ویدئو!

در سال ۲۰۱۷  نود درصد از محتوایی که به وسیله ی مخاطبان به اشتراک گذاشته شده است به ویدئو اختصاص پیدا کرده است. در حال حاضر مهمترین چالشی که وجود دارد، جذب مخاطب حداکثر در ۳ ثانیه اول است! و ویدئو نقش مهمی در جذب اولیه ی مخاطبین ایفا میکند.برندهایی که در استراتژی خود هنوز به ساخت ویدئو نپرداخته اند لازم است که به این امر روی آورند.در رشد ابزارهای آنلاین، ویدئو در جایگاه اول قرار دارد و ودر ۲۰۲۰  بیش از ۸۰ درصد از حجم مصرفی کاربران را به خود اختصاص خواهد داد و در نهایت نزدیک ترین راه ارتباط مستقیم با مخاطبان است.قائدتا شبیه ابزارهای دیگر در استفاده از ویدئو باید به تناسب آن با استراتژی نیز توجه کرد، زیرا صرف"بودن" آن اهمیتی ندارد.(در واقع ویدئو یک تاکتیک است نه خودِ استراتژی)

فیس بوک، اسنپ چت، اینستاگرام، توییتر همگی بر ویدئو به جهت ایجاد و خلق درگیری مخاطب و افزایش تعداد مخاطبان این شبکه ها سرمایه گذاری می کنند.توجه: به زودی تمام محتوایی که ما استفاده می کنیم ویدئو خواهد بود، در نتیجه توجه داشته باشید که ویدئوی تولیدی شما هم از کیفیت بالایی برخوردار باشد و هم درگیری بالایی ایجاد کند.اینکه مخاطبین شما به دنبال چه موضوعاتی هستند را کشف کنید و بهترین محتوای ویدئویی که متناسب با آن هاست را انتخاب کنید.

پی نوشت:معرفی متخصصین

Source: smart insight

Diana Rayfield, Social Media Strategist - Harp Interactive 

Neal Schaffer, Social Media Strategist and the author of 'The Business of Influence'

David Christopher, Director of Marketing and Growth - Tailwind 

Mike Alton, Content Marketing Practitioner, Author, CMO - The Social Media Hat 

Pam Moore, CEO - Marketing Nutz

Katy LaLanne, Content Marketer - Sendible 

Richard Sunley, UK Marketing Lead - Talkwalker

Lilach Bullock, Social Media Specialist - Lilach Bullock

Luke Brynley-Jones, Founder - OST Marketing

Veronika Baranovska, Content Marketing Specialist - Sendible


One thought on “اصلی ترین روند های بازاریابی شبکه های اجتماعی در سال ۲۰۱۸ از دیدگاه متخصصان این حوزه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *