جمعه های کـَن // جشنواره خلاقیت کن/ تاریخچه جشنواره بین‌المللی تبلیغات "شیرهای کن"Cannes Lions

جشنواره بین‌المللی خلاقیت شیرهای کن سالانه در حوزه ارتباطات، تبلیغات و موضوعات مرتبط برگزار می‌شود و به‌عنوان بزرگترین جشنواره تبلیغات در دنیا مطرح است.

این جشنواره هفت روزه ، همه ساله بیش از ۱۲ هزار نمایندۀ ۴ هزار شرکت از ۹۰ کشور را از سراسر جهان را به Cannes  جذب می‌کند تا علاوه بر مشاهده آثار ارائه شده به آن، در سمینارها، کارگاه‌ها ، دوره‌های آموزشی  و جشن‌ها و جلسات بزرگ در زمینه خلاقیت و تبلیغات حضور پیدا کنند.

سال۱۹۵۴، اولین سالی که جشنواره‌ی Cannes Lions شروع به کار کرد، اسمش Cannes Lions نبود. چون اصلاً در شهر کن برگزار نشده بود و جایزه‌ی معروف آن نشانی از مجسمه‌ی معروف شیرِ میدان پیازای سنت مارکوس شهر ونیز بود.

در واقع انگیزه اولیه راه انداختن جشنواره‌ نوعی حسادت و چشم و هم‌چشمی حرفه‌ای بود. از اواخر دهه ی چهل که اهالی سینما برای خودشان جشنواره و مسابقه و رقابتی در شهر کن دست و پا کرده بودند ؛گروهی از پیمانکاران تبلیغاتی سینما به این فکر افتادند که «چرا ما از این برنامه‌ها نداشته باشیم؟» و به این ترتیب بود که، سپتامبر ۱۹۵۴، استارت جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم‌های تبلیغاتی در ونیز زده شد.

این جشنواره سال بعد  به مونت‌کارلو در موناکو منتقل شد و سال بعد از آن در شهر کن فرانسه برگزار شد. این جابه‌جایی میان ونیز و کن ادامه داشت تا سال ۱۹۸۴ که شهر کوچک کن،شهری  در جنوب شرقی فرانسه با آب‌و‌هوای مدیترانه‌ای محل دائمی این گردهمایی، مسابقه و مهمانی بزرگ دنیای تبلیغات گشت.

خوب است بدانید که در سال‌های اول برپایی، آثار ورودی و منتخبِ هیات داوران فقط در دو بخش تقسیم می‌شدند: تبلیغات تلویزیونی و سینمایی؛ دو بخشی که چندی بعد به زیرگروه‌های تکنیکی با توجه به طول آگهی، یا تکنیک ساخت آن مثل رئال یا انیمیشن.  تقسیم شدند.

روند جشنواره تا اوایل دهه‌ی نود ؛ زمانیکه برپایی سمینارهای تخصصی در حیطه‌ی تبلیغات به دستور کار جشنواره اضافه شد به این منوال ادامه داشت، در واقع این کار تلاشی بود برای جبران رکود ناشی از جنگ‌های سری اول در خاورمیانه و کاهش تولید فیلم‌های تبلیغاتی. اقدام بعدی برای جبران رکود اضافه کردن بخش‌های دیگر یعنی تبلیغات محیطی و مطبوعاتی به منو مسابقه‌ی بود.

۲۰۱۵-۱۱-۱۳_۰۰-۳۵-۰۶

سرعت در پیشرفت تکنولوژی و به‌وجود آمدن رسانه‌های جدید در اندک زمانی باعث رشد و توسعه‌ی جشنواره‌ی Cannes Lions در ابعاد مختلف شد و هر سال بخش های تخصصی و متفاوتی به آن اضافه گردید.بخش های مانند تبلیغات رادیویی، موبایلی، روابط عمومی ، کمپین های بشر دوستانه و  ...

در این سالها نام جشنواره  به فستیوال بین‌المللی تبلیغات تغییر یافت.  که چندی بعد از تولد بخش" شیرهای موثر خلاق" Creative effectiveness " به  جشنواره‌ی بین‌المللی خلاقیت تغییر نام پیدا کرد ؛ نامی که اشاره دارد به پیوند ناگسستنی و معنی بخش تبلیغات و خلاقیت.
اینطور که به نظر می‌رسد Cannes Lions هر سال دروازه‌ی جدیدی را برای ورود کارهای خلاقانه به روی ساکنان دنیای تبلیغات باز می‌کند.هفته بعد برای آشنایی با بخش های مختلف جشنواره با ما باشید. برای شما از شیرهایی خواهیم گفت که نوازش یال و کوپال درخشانشان، انگیزه‌ی کار و ایده‌پردازیِ یک سالِ تبلیغاتچی‌های دنیاست.

هفته اینده به معرفی بخشهای مختلف این جشنواره خواهم پرداخت.

.


17 thoughts on “جمعه های کـَن // جشنواره خلاقیت کن/ تاریخچه جشنواره بین‌المللی تبلیغات "شیرهای کن"Cannes Lions”

 1. خانم دهکانی اگر در آخر بحث به سیاق کافه یک سوال مطرح کنید همه ما وارد بحث می شویم و مطالب پخته تر می شود. همه ما دوست داریم علاوه بر تشکر از شما در بحث هم شرکت کنیم و دیدگاههای خود را بگوییم . کافه فضایی است برای طرح دیدگاهها ممنون

 2. خانم دهکانی ایده خوبی رو پیش گرفتید من مشتاقانه این بخش رو دنبال می کنم
  امیدوارم علاوه بر اسامی برندگان هر بخش آگهی های برنده شده را هم در سایت قرار دهید
  راستی اگر جندتا سایت هم برای دانلود تیزر معرفی کنید خیلی خوبه

  1. درود
   جناب بابا خانی از لطف شما سپاسگزارو از همراهی شما خوشحالم.
   راستی اگر قرار بر این باشد نمونه این جشنواره در ایران برگزار شود ؛ شما کدام شهر را پیشنهاد می دهید؟ به نظر شما برگزاری چنین برنامه ای تا چه حد به پیشرفت صنعت تبلیغات در کشورمان کمک خواهد کرد؟

 3. سلام خانم دهکانی
  خیلی ممنون از مطلب خوب و جدیدتون . فکر نمی کنم دیگه با وجود مطالب جذاب شما بعدازظهر جمعه های اهالی کافه بازاریابی دلگیر و کسل کننده باشه.
  در مورد فستیوال های تبلیغات من از فستیوال جهانی تبلیغات در حوزه خدمات درمانی اطلاع داشتم. در واقع هر ساله چنین مراسمی برای تحسین برترین تبلیغات انجام شده برای مراکز درمانی مثل بیمارستان ها و کلینیک ها انجام میشه. همون طور که می دونین ما در حوزه خدمات درمانی هنوز تبلیغات رو هم به معنای واقعیش در کشورمون نداریم چه برسه به جشنواره!! اما دنیا داره به این موضوع به صورت تخصصی نگاه می کنه و به غیر از خود تبلیغات به شکل جنرال، سایر حوزه های بازاریابی رو هم نشانه گرفته.

  بی صبرانه مشتاقم که یادداشت بعدی شما رو در این بخش بخونم. پیروز باشید.

  1. خانم کریمپور عزیز سلام
   از لطف شما سپاسگزارم. اتفاقا فستیوال کن در سالهای اخیر نیز در بخش سلامتی و خدمات درمانی نیز ورود پیدا کرده که حتما در مورد آن طی هفته های آتی صحبت خواهیم کرد.
   ضمن اینکه می توان در پرونده ای به طور مجزا به معرفی فستیوال های جهانی تبلیغات در این حوزه پرداخت.از انجایی که جمعه های کن بخش نوپایی در کافه است،نظرات و پیشنهادات دوستان ِ صاحب نظری چون شما به بهتر شدن این بخش کمک خواهد کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *