"جمعه های کن" // همگام با برترین تبلیغات دنیا // جشنواره خلاقیت کن / با بخش های مختلف "جشنواره کن" همراه شوید

همراهان کافه، هفته گذشته از تاریخچه جشنواره کن با شما سخن گفتیم و در ادامه جمعه های کن بر آنیم که بخش های گوناگون این جشنواره خلاقیت را تا حد ممکن از ابعاد مختلف و به صورت مشروح و جامع معرفی نموده و تعدادی از آثار برگزیده مربوط به هر بخش را ارائه کنیم. باید توجه داشت که شرکت کنندگان در جشنواره های هنری و جشنواره هایی چون شیرهای کن بایستی با بخش های مختلف آن جشنواره آشنایی کامل داشته و بر الزامات و شرایط و معیارهای داوری هر بخشی که آثارشان در آن وارد رقابت می گردد، واقف باشند و از سوی دیگر با نظر به این که با یک نگاه کلی می توان دریافت که تک تک بخش های ۱۸ گانه جشنواره کن به نوعی معرف یک سبک تبلیغات یا به عبارت دیگر زیرشاخه ای از آمیخته ترفیع می باشند، ضرورت معرفی و تحلیل بخش ها به صورت کامل و مشروح بیش تر احساس می شود. امیدواریم مطالب پیش رو در آشنایی همراهان فهیم و خلاق کافه با این جشنواره و تحلیل آثار برتر مفید و تاثیر گذار باشد.

۲۰۱۵-۱۱-۲۰_۰۰-۴۷-۴۸

۱ // Branded Content & Entertainment

اولین بخشی که می خواهیم به آن بپردازیم محتوای برندسازی شده می باشد که در حالت کلی در برگیرنده بازاریابی محتواست. در این بخش محتوای با ارزش و مرتبط با هدف جذب، به دست آوردن و درگیر کردن مخاطب هدفی که به خوبی درک و مشخص شده است، ایجاد و توزیع می‌شود. در واقع در این تکنیک بازاریابی، تلاش می‌شود اطلاعات مورد نیاز مشتری در تمامی محل‌هایی که به دنبال آن­ها می‌گردد و در کلیه‌ی مراحل فرآیند خرید، در اختیار او قرار گیرد. معیارهای داوری این بخش جشنواره به قرار زیر است:

 • **استراتژی و مرتبط بودن ایده ۳۰%
 • **اجرا ۲۰%
 • **کارآیی و انسجام رسانه ها و پلت فرم های محتوا ۲۰%
 • **کارآیی و اثربخشی ۳۰%

با هم یکی از برندگان شیر طلای امسال را ببینیم:

 

خلاصه ایده: برند "اورال" با معرفی این اپلیکشن انقلابی در تِستِرهای مجازی به وجود آورد، این فناوری منحصر به فرد به زیبایی هرچه تمام محتوی برندسازی شده را به اجرا در آورده است."جریانی پیوسته از محتوا همسو با نیازهای خریدار در کلیه مراحل خرید، به او ارائه می شود."

 

۲ // Outdoor

بخش بعدی جشنواره تبلیغات محیطی است. تبلیغات محیطی را بی شک قدیمی ترین روش تبلیغاتی باید دانست که به عناصر فیزیکی قابل اجرا برای تبلیغات که در تیررس ببنندگان است اطلاق می شود. تابلوهای تبلیغاتی، بیلبوردها، فضاهای تبلیغاتی داخل مترو، بدنه اتوبوس ها و … گونه های مختلفی از تبلیغات محیطی بشمار می روند. معیار داوران کن در این بخش به صورت زیر است:

 • **۵۰% قدرت ایده های خلاقانه
 • **۵۰% اجرای ایده به شکل درست

با هم یکی از آثار برنده شیر طلایی را ببینیم:


خلاصه ایده: آرژانتین یکی از کشورهایی است که بالاترین نرخ تصادفات جاده‌ای در آن گزارش شده است؛ چراکه بیش‌تر بزرگراه‌های این کشور، دو بانده هستند و بسیاری از تصادفات و سوانح به دلیل سبقت‌های نابهنگام در جاده‌های دوطرفه رخ می‌دهد. با توجه به این موضوع سامسونگ در هر یک از کامیون‌های ایمن خود، یک دوربین در جلو و چهار نمایشگر بزرگ در پشت کامیون نصب کرده که پخش زنده‌ای از جاده‌ پیش رو را به نمایش می‌گذارد. به این ترتیب، رانندگان دید مناسبی از وضعیت جاده خواهند داشت و سبقت گرفتن از کامیون هم بسیار راحت می‌شود.

 

۳ //  Product Design

طراحی محصول نیز یکی دیگر از بخش های جشنواره به حساب می آید. در تعریفی که جشنواره به بخش "طراحی محصول"نسبت می دهد؛ می خوانیم : "استفاده کاربردی از محصولات فیزیکی که تاثیر مثبتی در بهبود زندگی مردم دارد و به ارتباطات برند کمک می کند" نکته حائز اهمیت در اینجا، اینست که دقت داشته باشید بسته بندی مجصولات در بخش طراحی محصول قرار نمی گیرد. معیار های این بخش به صورت زیر هستند:

 • **فرم ظاهری ۲۵%
 • **عملکرد محصول ۲۵%
 • **نوآوری ۲۵%
 • **تاثیرگذاری برند (در بهبود زندگی مردم) ۲۵%

با هم یکی از آثار برنده شیر طلایی را ببینیم: 

خلاصه ایده: موضوع از این قرار است که در کامبوج، بیشتر افراد با رژیم غذایی مبتنی بر ماهی و برنج زندگی می‌کنند، و به همین دلیل از کمبود آهن رنج می‌برند. اما راه‌حل ساده‌ی این کمپین شامل پختن غذا به همراه یک ماهی آهنی در یک ظرف به مدت ۱۰ دقیقه بود. این راه‌حل ۷۵% نیاز آهن خانواده‌ها را تامین می‌کند. تنها مشکل این‌جا بود که بیشتر افراد از این تکه‌ی آهنی به عنوان پادَری استفاده می‌کردند و آن را داخل ظرف غذا پرتاب نمی‌گذاشتند. برای حل کردن این قضیه، یک قطعه‌ی کوچک آهن به شکل ماهی، که از نظر فرهنگی سمبل امید و آتیه خوب است، طراحی شد. کامبوجی‌ها به سرعت از این ماهی آهنی خوشبختی و شانس استقبال کردند.

 

در پایان باید عنوان شود که ایده برند "اورال"در ظاهر چیز پیچیده و عجیبی نیست اما بسیار موثر و جذاب است. با این حال به نظر شما چرا در کشور ما ایده هایی نظیر انچه که برند "اورال" انجام داده و مخاطب را با محصول درگیر می کند کمتر دیده می شود؟ آیا شما نمونه ها جذابی از این دست را در ایران سراغ دارید که مخاطب اینگونه با محصول درگیر شود؟

 

.


27 thoughts on “"جمعه های کن" // همگام با برترین تبلیغات دنیا // جشنواره خلاقیت کن / با بخش های مختلف "جشنواره کن" همراه شوید”

 1. خانم دهکانی از راه اندازی این بخش توسط شما سپاسگزارم . خوبه که جمعه های کم مشتری سایتها را شما با راه اندازی این بخش پرفروغ کرده اید و مشتری های مختص به خود را پیدا کرده است. به نظرم در نهایت محتوای خوبی در این قسمت به دست می آید که می توان در انتهای بخش کن در قالب یک pdf در اختیار دوستان قرار داد. البته برخی از تبلیغات برنده شده با توجه به سیاستهای کافه قابل نمایش نیست که از دوستان عذرخواهی می کنیم زیرا از نمایش آنها معذوریم.

  1. سلام
   از همکاری شما برای درج مطالبم در کافه بسیار سپاسگزارم استاد ، دقیقا حق با شماست.
   دورنمایی که برای این بخش متصورم اینست که پس از معرفی ۱۸ بخش و جمع بندی نظرات دوستان در پایان هفته ها میتوان به یک فایل بسیار کامل و خواندنی رسید.
   ضمن اینکه منابع فارسی در این مورد بسیار بسیار مختصر هست (در حد معرفی فستیوال).
   نظرات حضرتعالی همیشه باعث دلگرمی هستند.

 2. سلام
  خانم دهکانی واقعا ممنونم از شما بابت این مطلب،
  واقعا تاثیرگذار بود و کلی wow داشت! قبل از این فقط تبلیغ کامیونهای سامسونگ رو دیده بودم اونم در حد عکس و توضیح.
  فوق العاده بود.
  در قسمت اول فکر میکنم دیجی کالا مثال بدی نباشه، در دو مورد دیگه در حال حاضر چیزی به ذهنم نمیرسه که در ایران اینقد تاثیرگذار بوده باشه لاقل روی بنده.

  1. سلام جناب شهسواری
   از همراهی شما با این بخش بسیار خوشحالم. کارهای برگزیده به نظرم بی نظیر هستند.حتما هفته های آتی نیز همراهمان باشید، مطمئنم غافلگیر خواهید شد.
   در بین نمونه های وطنی نیز در مورد دیجی کالا با شما موافقم . محتوا متناسب با نیازهای خریدار در اکثر مراحل خرید، به او ارائه می شود.اما راستی چقدر خوب میشود مثلا در قسمت خرید عینک دیجی کالا این امکان را در سایت قرار میداد که به صورت مجازی آن را تِست کرد. به نظرم میزان خرید این کالا چند برابر میشد.

 3. ممنون از شما خانم دهکانی
  مورد مربوط به سامسونگ بسیار برایم جالب توجه بود. این معضل شامل بسیار از جاده های ایران هم می شود. معطلی پشت کامیون یا تریلی در یک جاده دوطرفه از یکسو و انتظار پایان خط ممتد برای سبقت گرفتن ازسوی دیگر کمی خسته کننده می باشد. ولی از همه دردناک تر، خوشحالی رسیدن به خط متقاطع همراه با تردید برای سبقت گرفتن بر اثر نداشتن دید از روبرو به علت شیب یا پیچ جاده است که در بسیاری از مواقع مجبور به اعتماد تک راهنمای سمت چپ رانندگان تریلی می شویم که البته در اکثر مواقع به قصد خیرخواهی و کمک به سواریهای پشت سرشان انجام می دهند ولی بهرحال در هر قشری چند نفری از خدابی خبر هم پیدا می شود که احتمالاً قصد دارند خستگی جاده را با دیدن یک صحنه زنده تصادف در بیخ گوششان از تن بدر کنند!! که این مورد دو مرتبه برایم در جاده های زاهدان اتفاق افتاده و خوشبختانه بخیر گذشته است.
  دیروز در راه برگشت به مشهد و در انتظار برای رسیدن به خط متقاطع پشت سر یک تریلی داشتم به این موضوع فکر می کردم که چقدر خوب بود اگر دوربینهایی در جلوی خودروهای سنگین متصل به مانیتورهایی پشت همان خودرو تعبیه می گردید تا این معضل برای رانندگان پشت سر آنها حل شود و امروز که سری به کافه زدم با دیدن نوشته شما درباره این حرکت سامسونگ هم متعجب شدم و هم ارادتم به برند ارزشمند سامسونگ بسیاربیشتر شد!

  1. درود جناب جاوید
   خوشحالم که نظرتان را در این بخش میخوانم، و البته خوشحالتر ازاینکه آن ماجرا به خیر گذشته است.
   حق با شماست قربان هر سال در جهان یک میلیون و ۲۴۰ هزار نفر در تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست می‌دهند، در این بین یکی از موانع خطرناک و استرس‌زای موجود در جاده‌ها کامیون‌ها هستند. به خاطر ارتفاع و طول زیاد کامیون‌ها سبقت گرفتن از آن‌ها برای رانندگان بسیار مشکل است و به همین دلیل یکی از عوامل بروز تصادفات جاده‌ای تردد همین کامیون‌ها است.
   لازم است به اطلاعتان برسانم در حال حاضر نمونه اولیه‌ی این کامیون‌ها در جاده‌ها تست شده‌اند اما هنوز هیچ مدلی از کامیون‌های ایمن سامسونگ در جاده‌ها حضور ندارند و تجاری سازی نشده اند. سامسونگ اعلام کرده است برای بهینه‌سازی استفاده از این سیستم برای کاهش تصادفات جاده‌ای و افزایش ایمنی رانندگان در حال مذاکره با دولت‌های محلی است.
   سامسونگ در گزارشی که اخیراً منتشر کرده است گفته: «سامسونگ با اطمینان کامل عملکرد مؤثر و مناسب این فناوری را تأیید می‌کند و باور دارد که این ایده قطعاً می‌تواند جان مردم بسیاری را از مرگ در تصادفات جاده‌ای نجات دهد».
   ضمنا در راستای افزایش ارادتتان به سامسونگ باید عرض کنم در جشنواره کن امسال؛ این کمپانی موفق به دریافت ۲۷ جایزه شد و رکورد تاریخی زد.
   جناب جاوید نظر شما در مورد سوال این بخش چیست ؟ ایا نمونه موفقی هست که توجهتان را جلب کرده باشد؟

   1. سلام مجدد خانم دهکانی. بسیار ممنونم از اطلاعات مفیدی که فرمودید.

    امشب و در خلال بازدیدهایم از بازار لوازم خانگی، دوساعتی را در یک برندشاپ سامسونگ سپری نمودم. حقیقتاً لذتی که از حضور در برندشاپ های سامسونگ تجربه میکنم در هیچ برند دیگری آن را حس نمی کنم. علتش را نمی دانم. شاید فقط یک احساس درونی باشد و شاید هم تاثیر تبلیغات موثر این برند. (البته این حس خوب بنده درباره لوازم خانگی سامسونگ، بهیچوجه درمورد گوشی های موبایل این برند صادق نیست! علتش را هم نمی دانم)
    در پاسخ به سوال شما هم به قول مرحوم پرویز فنی زاده (دروغ چرا؟!!...) در نمونه های ایرانی... خیر! تا نظر اساتید و دوستان چه باشد.

 4. سرکار خانم دهکانی و سایر دوستان کافه ای سلام و درود
  مطلبتون عالی بود.ممنون. در مورد سوالی که مطرح کردید به نظرم ایده اورال شاید ایده عجیب و جدیدی نباشه اما اجرا و پیاده سازی آن نیاز به سطحی از تخصص و تکنولوژی داره که فکر میکنم ما هنوز با آن فاصله داریم. من نمونه ای از این کار را در ایران ندیدم اما امیدوارم سایر دوستان کافه ای مواردی را مطرح کنند.

  1. دوست خوبم سلام
   از لطف شما سپاسگزارم. بله درست میفرمایید.
   دوتا بحث اینجا مطرح میشود :یکی "فن آوری" و دیگری "فکر آوری"
   من فکر میکنم علاوه بر فن آوری اندکی پای فکرآوری ما هم لنگ می زند؛ هر چند خوشبختانه گام هایی در حال برداشته شدن است.اما در حال حاضر با استانداردهای جهانی تبلیغات فاصله زیادی داریم.
   خانم اردلانی راستی در مورد بازاریابی محتوا در شرکت شما آیا گام هایی برداشته شده ؟

 5. سلام خانم دهکانی
  واقعا ممنونم بسیار مطلب عالی بود.
  واقعا تحت تاثیر ایده ماهی های آهنی قرار گرفتم ... جالبه که از چه راه های یاده و ظریفی میشه به نتایج بسیار خوب رسید و متاسفانه ما ازش غافل هستیم. فکر می کنم این ایده کاملا هدف رشته بازاریابی رو که "بهبود سطح زندگی مردم جامعه" هست ادا کرده.
  شاید یکی از مشکلات ما در تبلیغ کردن هم همین باشه که فکر می کنیم کار تبلیغاتی برای اینکه تاثیرگذار باشه باید حتما ایده بزرگی پشتش باشه ...
  نمونه ای که از درگیرکردن مخاطب در مورد برندهای ایرانی به خاطر میارم مربوط به نوشابه زمزم در سال ها پیشه .. اگه به خاطر داشته باشین ایده پیدا کردن نام "زمزم" در داخل درب فلزی نوشابه اولین بار در دهه هفتاد توسط این شرکت اجرا شد و خیلی از افراد رو درگیر خودش کرده بود و کار کاملا جدیدی هم بود که حتی اگه نمونه مشابهش در خارج از ایران هم اجرا میشد با وجود گسترده نبودن وسایل ارتباطی کسی ازش خبردار نبود.
  البته این ایده به برند شدن این نوشابه که در اون زمان از اولین ها بود و افزایش فروشش هم خیلی کمک کرد.

  1. خانم کریم پور عزیز سلام
   از توجهتون سپاسگزارم. دقیقا با شما موافقم،اتفاقا در اکثر کارهای برگزیده شاهد همین موضوع هستیم.یک ایده به نسبت ساده اما با اجرای خیلی خوب و حرفه ای.
   چه مثال نوستالژیکی و خوبی ! در بطری نوشابه زمزم.
   حق با شماست، یادمه خیلی به شناخت این برند و فروش بیشترش کمک کرد.

  1. دوست خوبم سلام
   خانوم بهار جضور پر رنگ شما در این روزهای کافه را به فال نیک می گیرم و بهتون خوش آمد میگم.
   به شما پیشنهاد میکنم که در بحث های کافه شرکت کرده و نظرات خودتان را مطرح کنید.
   خوشحالم این مطلب مورد پسندتون قرار گرفته ؛ ضمنآ جمعه پیش رو را از دست ندهید.

 6. سلام خانم دهکانی...ممنون بابت قلم خوب و رساتون.خیلی مطالب جالبی بود و کلی یاد گرفتم.
  درمورد سوالتون شاید من اینقد متخصص نباشم که بتونم جواب حرفه ای بدم اما به نظرم برندهای ایرانی به این نکات خیلی فکر نمی کنند به جای درگیر کردن مشتری با محصول بیشتر اونو درگیر یه جور مصرف گرایی کاذب میکنم

  1. سپیده عزیز سلام
   خوشحالم که کامنت شما را میبینم، با نظر شما موافقم.
   راستی داشتم فکر میکردم با توجه به ابزارهای بازاریابی حسی هم میشود کارهای برگزیده را آنالیز نمود و حتی الگو برداری کرد.
   بعد از جمع بندی بخش ها با یکدیگر حتما بیشتر صحبت کنیم.

 7. با سلام
  خانم دهکانی عزیز در ابتدا اجازه میخوام دستور استاد عزیزم جناب آقای دکتر محمدیان را اطاعت کنم و خودم را از این طریق برای دوستان کافه‌ای معرفی کنم.
  من دانشجوی ترم سوم رشته بازاریابی دانشگاه علامه طباطبایی هستم و افتخار شاگردی در محضر آقای دکترمحمدیان را دارم. درحدود ۷ سال درشرکت صدرا به عنوان کارشناس بازرگانی مشغول به کار بوده ام و در حال حاضر در شرکت شاتل مشغول به کار هستم. در حوزه بازاریابی خودم را در اول راه میدونم و در حال علم آموزی هستم.
  در مورد بخش دوم سوال شما باید عرض کنم هولدینگ شاتل با ایجاد شرکت جدیدی به زودی وارد فضای کسب و کار آنلاین خواهد شد. یکی از اقداماتی که در واحد بازاریابی درحال انجام است بازاریابی محتوا است. در واقع با تولید محتوای جذاب درشبکه‌های اجتماعی به دنبال ارائه محتوای جذاب و کاربردی برای مخاطبان خود هستیم و در واقع بدون تبلیغ مخاطبان را با محصولات و خدمات خود آشنا می‌نماییم. از شرکتهای دیگری که به نظرم در این زمینه خیلی خوب عمل کرده است شرکت اویلا را میتونم به یاد بیارم.

  1. خانم اردلانی عزیز همانطور که همیشه عرض میکنم خدمتتان، آشنایی با شما در مقطع کارشناسی ارشد از جمله اتفاقات نیک روزگار برای بنده بوده است. ضمن اینکه همیشه از محضر خوب و دوست داشتنی حضرتعالی استفاده می کنم.
   خوشحالم که یادداشت های بنده همیشه با نظرات خوب شما کامل میشود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *