سی تی اسکن // دستمال کاغذی پاپیا // محصولی که در رقابت پا پس نمی کشد!

یادداشت های بخش سی تی اسکن، سری یادداشت های جدیدی در کافه بازاریابی است که به کالبدشکافی موشکافانه محصولات موجود در بازار می پردازد. در بخش سی تی اسکن که بخش دایمی سایت کافه بازاریابی خواهد بود قصد داریم تا از دریچه بازاریابی به این محصولات توجه کنیم و نقاط ضعف و قوت آن ها باهم بررسی کنیم. توجه ما از جنس سی تی اسکن است. آنچه هست را به نمایش می گذاریم. این یادداشت ها قصد دارد از نگاه های گوناگون همچون برند، بسته بندی، کیفیت و … به بررسی محصولات بپردازد. با ما همراه باشید با پیشنهادات خود ما را همراهی کنید. (سی تی اسکن قبلی ما را که درباره تن ماهی کادوس بود را اینجا ببینید)

محصولی که برای دومین سی تی اسکن انتخاب شده، دستمال کاغذی پاپیا است. برندی که چند سالی است در کشور ما جای خود را باز کرده و توانسته به فروش مناسبی هم دست پیدا کند. ابتدا این برند در سال ۲۰۰۶ در کشور ترکیه متولد شد و یکی از برندهای زیرمجموعه هولدینگ حیات در این کشور است. این هولدینگ، پاپیا را برای حضور در ایران انتخاب نمود و با این برند به بازار کشورمان وارد شد. برای تولیدات محصولات پاپیا، کارخانه ای در استان زنجان تاسیس نمود در حال حاضر محصولات این شرکت به طور مناسبی در سطح فروشگاه ها عرضه می شود. محصولی که از این شرکت انتخاب شده، دستمال کاغذی ۱۰۰ برگ سه لایه (با قیمت ۲۹۵۰ تومان) است.

۱

قصد داشتیم در مورد نمایش دستمال کاغذی در فروشگاه در مقایسه با رقبا در این شماره از سی تی اسکن بنویسیم اما حقیقتا اندازه های دستمال کاغذی اساسا در بازار تفاوت چشم گیری با هم ندارند و طرح ها هم عمدتا از یک خانواده هستند و طرح ها نیز دایم در حال تغییر است. (البته استثنا هم داریم) به خاطر همین باز سراغ خود محصول و ابعاد مختلف اون رفتیم. جعبه ای که برای این دستمال کاغذی استفاده شده، شبیه دستمال کاغذی های معمول بازار است و از مرغوبیت فوق العاده ای برخوردار نیست هر چند بد هم نیست. سطح روی جعبه، به واسطه طرحی که در جهت زیبایی به کار رفته، کمی ناهموار است و این ناهمواری و پستی و بلندی که قرار است باعث زیبایی محصول شود کمی هم جعبه را در معرض دفرمه شدن قرار می دهد. بر روی بسته بندی عنوان طرح برجسته درج شده که البته هیچ برجستگی روی آن دیده نشد. درب جعبه به راحتی با یک دست باز شد و مهم اینکه موجب پاره شدن لایه رویی جعبه نشد. اتفاقی که بارها برایمان افتاده است که این خودش امتیاز بالایی برای این دستمال با نمونه های مشابه در بازار است در زیر درب، لایه پلاستیکی جهت رعایت موارد بهداشتی تعبیه شده است. لایه ای که تقریبا در بسیاری از محصولات برندهای بازار استفاده می شود و البته که مهم هم هست. اما این لایه در دستمال های پاپیا صرفا یک لایه کوچک زیر درب دستمال است. مسلما اگر پاپیا دستمال کاغذی اش را در یک محفظه پلاستیکی درون جعبه قرار می داد، از نظر بهداشتی و همچنین حفاظت دستمال ها در برابر رطوبت های احتمالی ای که به جعبه می رسد، شرایط استفاده بهتری برای مشتری فراهم می شد. (البته قیمت تمام شده مولفه ای است که حتما در تصمیم گیری دخیل است)

۲۳

در رابطه با طرح دستمال کاغذی نظر خاصی نمی دهیم و زیبا یا عدم زیبا بودن آن را به همراهان کافه بازاریابی و نظرات شخصی شان واگذار می کنیم. طرح به کار برده شده کیفیت خارق العاده ندارد و کاملا عادی است. اما در کناره های این طرح دستمال کاغذی پاپیا، طرح به خوبی روی هم نیافتاده و منظره زیبایی را ایجاد نکرده است. ای کاش طراح با توجه به خطوط تـــا، به این نکته توجه می کرد و طرح را به گونه ای تغییر می داد که با آماده شدن جعبه، یک طرح مشخص با نظم کاملی را شاهد بودیم. البته همه گناه را نمی توان گردن طراح انداخت شاید در مرحله چاپ حساسیت زیادی وجود نداشته است.

۴

بر روی و همچنین کناره های جعبه دستمال کاغذی پاپیا، لوگوی این برند وجود دارد (با فرض باز کردن درب). در پشت جعبه، اطلاعات تکمیلی به خوبی نقش بسته و به مشتری در انتخاب محصول کمک می کند. اطلاعاتی از قبیل نام تجاری شرکت مادر، نحوه تولید تمام اتوماتیک، تعداد برگ های دستمال کاغذی، اندازه، جنس، آدرس و تلفن کارخانه، شماره پروانه بهداشتی، آرم استاندارد، نام شرکت تولیدکننده، سری ساخت، تاریخ تولید و قیمت که به طور خوانا در پشت جعبه قابل مشاهده است. نکته جالب برای من بخش مشاوره مصرف کنندگان، ایمیل و آدرس سایت بود. اولا سایت www.papia.ir از دسترس خارج است.  ایمیل درج شده روی محصول، مرتبط با برند تنو، دیگر برند هولدینگ پارس حیات است که بسیار جالب است! مشتری پاپیا را خریداری می کند اما چرا باید ایمیلش را به info@teno.ir بزند؟ "جک" های تعبیه شده زیر جعبه، به کیفیت درب تعبیه شده نیستند و در تلاش ما برای باز کردن آن ها، متاسفانه کمی از جعبه هم پاره شد. اتفاقی که بارها در مواجهه با محصول برندهای گوناگون برایمان افتاده است و کم کم برای همه ما عادی می شود گویی "جَک" باید باعث پاره شدن بشود و اگر نشود ایراد دارد.

۵۶ ۷۸

۹

تعداد برگ های دستمال کاغذی روی جعبه ۱۰۰ عدد نوشته شده است. برای تست این تعداد، تمامی برگ ها را از جعبه خارج کردیم و شمردیم. درست ۱۰۰ برگ دستمال کاغذی در جعبه پاپیا وجود داشت. برگ اول با سختی از جعبه بیرون نیامد که باز هم اتفاق خوبی است. طرح روی برگ ها، طرح لوگوست و از رنگ خاصی هم استفاده نشده است و قابل قبول است.

۱۰

Picture11

جنس دستمال کاغذی پاپیا نرم و لطیف است و دستمال سه لایه مورد بررسی، قدرت جذب قابل قبولی دارد. البته امیدواریم در فصل زمستان خیلی به دستمال کاغذی احتیاج پیدا نکنید و سرما نخورید؛ اما اگر چنین شد، لطافت برگ های دستمال کاغذی پاپیا قابل قبول است. همچنین یکی از ویژگی های دستمال کاغذی مرغوب، نبود پرز همراه آن است. حین درآوردن برگ های دستمال از جعبه، همانطور که در عکس و بر روی لایه پلاستیکی درب مشخص است، پرزهای دستمال کاغذی جمع شده اند. به نظر می رسد پرزهای دستمال کاغذی پاپیا کمی شما را غافلگیر کند. ضخامت برگ های دستمال کاغذی متناسب با سه لایه بودنشان مناسب است و متناسب با قدرت جذب، رضایت ما را به همراه داشت. در پایان برای دست اندرکاران برند پاپیا آرزوی موفقیت داریم و امیدواریم با همیشه با ارایه محصولات خوب به بازار سهم خوبی از بازار را داشته باشند.

آیا شما از این دستمال کاغذی تا به حال استفاده کرده اید؟ نظر شما چیست؟ لطفا شما هم تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید. آیا ابعاد دیگری در تحلیل این محصول وجود داشت که دوست داشتید درباره آن بدانید؟ طرح آن می تواند در نقدهای بعد ما را حساس تر کند.

 

تهیـــــــــه و تنــــــــــظیم

Mojtab-Mohammadian


34 thoughts on “سی تی اسکن // دستمال کاغذی پاپیا // محصولی که در رقابت پا پس نمی کشد!”

 1. یه پیشنهاد ذاشتم
  جسارتا به نظرم در ابتدای بحث باید یک شناسنامه در مورد محصول بذارید که توصیف کلی محصول رو شامل قیمت اندازه وزن و موارد مشابه رو در آن بیاورید
  همچنین ارایه دیدگاه چند مشتزی هم می تواند جالب باشد
  علاوه بر اون هنوز جای تصویر محصول در شلف خالی است

  1. در این فاز از بخش سی تی اسکن تاکید به تحلیل یک محصول است
   در شمارگان اینده احتمالا دو محصول با هم بررسی و مقایسه خواهند شد تا آورده بیشتری برای مخاطب داشته باشد
   در این مرحله شناخت محصول و بررسی ابعاد کارکردی ان مورد تاکید است.
   سوال - پیشنهاد شما را حتما مورد توجه قرار می دهیم

 2. با درود و احترام
  به نظرم عالی بود. برام جالب بود که حتی تعداد دستمال‌های داخل جعبه را هم شمارش کردید. من از مصرف کنندگان دائمی برند پاپیا هستم. به نظرم ضخامت خوبی داره و در عین حال لطیف هم هست. یک مسئله‌ای را باید اعتراف کنم که وقتی این محصول وارد بازار شد تصورم این بود که چون میخواد جایگاه خودشو در بازار پیدا کنه کیفیت بهتری نسبت به بقیه داره ولی وقتی این روند کیفیت ادامه پیدا کرد من را تبدیل به مصرف کننده همیشگی کرد. من از توزیع این محصول در سوپرمارکتها اطلاعی ندارم اما تو فروشگاههای بزرگ تا به حال برای من اتفاق نیفتاده که در تهیه اش به مشکل بربخورم. پیشنهاد شما در خصوص قرار دادن دستمال در یک محفظه پلاستیکی درون جعبه یکی از مسائلی بود که منم بهش فکر کرده بودم و با نظرتون موافق هستم. واقعا این بخش را دوست داشتم. از زحمات شما ممنوم که باعث میشوید نگاه دقیق‌تری به محصولات داشته باشیم.

  1. در فاز یک گزارش های سی تی اسکن هدف شناخت کامل محصول و انتخاب اگاهانه است. ما اعتقاد داریم باید انتخاب ها اگاهانه صورت گیرد. اگاهی از انتخاب تولیدکننده را ملزم به افزایش کیفیت می کند.

 3. سلام
  خیلی خوشحالم که برند مورد علاقه ام اینبار مهمان بخش سی تی اسکن هست.
  اولین تجربه خرید دستمال کاغذی پاپیا برای من برمیگرده به دو سال پیش از ایران مارکت محمود آباد، با قیمتی به مراتب پایین تر و همینطور افر های خیلی خوب.مثلا با خرید ۳ بسته بسته چهارم رایگان بود.
  دستمالی که به نظرم مهمترین ویژگی کیفی اش ،لطافت آن است. قیمت مناسب و رقابتی آن در قسمت بعد قرار می گیرند.
  اوایل ورود پاپیا و تنو فقط در هایپرمارکت ها آنرا میدیدم؛اما خوشبختانه شبکه های توزیع آن این روز گسترده تر شده . سال گذشته هم مدتی در میلاد نور کانترمعرفی محصولات پاپیا و تنو به چشم میخورد که یک بسته دستمال توالت هم هدیه میدادند.
  چیزی که دوست داشتم بیشتر در مورد آن بدانم و تا حدودی پاسخ هم گرفتم،اطلاعاتی در مورد این برند و کشور محل تولدش بود.
  در هر صورت انتخاب اول من و مورد پیشنهادیم به دوستان است.
  .
  از تیم خوب سی تی اسکن بابت این مطلب و بررسی هوشمندانه این محصول تشکر میکنم.

 4. با تشکر از ارزیابی دقیقتان فقط یک دلنوشت کوچک دارم برای تمام تولید کنندگان
  "درب جعبه به راحتی با یک دست باز شد و مهم اینکه موجب پاره شدن لایه رویی جعبه نشد. اتفاقی که بارها برایمان افتاده است که این خودش امتیاز بالایی برای این دستمال با نمونه های مشابه در بازار است" راستش را بخواهید غمم می گیرد وقتی چیزی را که وظیفه برند است از وجوه تمایز آن می شمارند. در حقیقت مشکل اینجاست که ما مصرف کنندگان به خاطر عدم رعایت حقوق اولیه توسط برندها به جایی رسیده ایم که وقتی برندی تازه به آن سطح می رسد شاد می شویم.
  مثل کارفرمایی که در جلسه شناخت سازمانش با افتخار به من گفت که کلیه فروشندگانش موظف به سلام کردن به مشتریان هستند!!! در صورتیکه از نظر من فروشندگانی که حد اولیه احترام را برای مشتری قائل نیستند مشکل دارند و نه اینکه کسانی که اصول اولیه را رعایت می کنند واجد تقدیر باشند.

 5. سلام خدمت دوستان کافه
  خیلی بررسی جالبی بود. من در حال حاضر در حوزه سلولزی مشغول هستم و جالبه که مدیر برند سابق پاپیا که مسئول لانچ این محصول بوده در حال حاضر مدیر من هستن این موارد رو با ایشون مطرح کردم و لازمه چند نکته رو مطرح کنم:
  اول اینکه محصولی که شما انتخاب کردید تولید قدیم هست و اگر محصولات جدید رو ببینید خیلی از این ایرادات بر طرف شده. درباره آدرس اینفو ظاهرا اشتباهی رخ داده بوده که برطرف شده. خود من ۶ محصول رو بررسی کردم و همه آدرس اینفو ها پاپیا بود. نکته بعد اینکه عنوان طرح برجسته به این دلیل ذکر شده که قرار بوده محصولات طرح برجسته باشن اما به دلیل اینکه قیمت ها بالا می رفته این طرح عملی نشده و در چاپ های بعدی این عنوان برداشته شده. می تونم بگم در حال حاضر پاپیا بهترین کیفیت رو در دستمال کاغذی داره و دلیل عمده ی پایین بودن قیمتش ایجاد مزیت رقابتی بوده.

   1. سلام آقای دکتر
    ممنون از لطف شما. کم سعادتی من بود انشالا در یک فرصت مناسب تماس می گیرم. اگر نیاز به بررسی بیشتر باشه حتمن در خدمت کافه هستم ضمن اینکه الان در حال بررسی این محصولات هستم شاید بتونم اطلاعات بیشتری در اختیار دوستان بذارم. ممنون از توجه شما

 6. سلام
  از مطلب خوب و توضیحات کاملتون ممنونم.
  من هم از مصرف کنندگان برند پاپیا هستم، البته به تازگی با این برند آشنا شدم.
  یه زمانی فقط در بازار دستمال کاغذی برندهای نام آشنایی مثل چشمک و نرمه خودنمایی می کردن و ورود برندهای خوبی مثل پاپیا نشون میده که این بازار به سمت بهتر شدن در حال حرکته.
  چند تا نکته به ذهنم می رسه:
  باید بگم علی رغم کیفیت خوبی که این دستمال کاغذی داره اما دفرمه بودن جعبه ها دراولین برخورد کمی توی ذوق می زنه و باعث میشه ناخودآگاه احساس کنیم محصول به اون خوبی که باید نیست.
  به هر حال اگه این محصول بخواد در یک جای عمومی مثل میز مدیریت یا دفتر شرکت مورد استفاده قرار بگیره به نظرم جلوه زیبایی به لحاظ بسته بندی دفرمه اش نخواهد داشت و برای مصرف خانگی مناسب تره ...
  سه لایه بودن دستمال ها به نظرم جالب بود. راستش زمانی که این دستمال کاغذی رو در دست می گیرین این زخامت کمی به نظر غریب هم میاد که البته به دلیل عادت و مقایسه کردن با دستمال های رایج دو لایه هست.
  اتفاقا باید بگم نمونه ای که ما الان در منزل داریم طرح برجسته هم به شکل قلب روش کار شده !!!
  شعار شرکت به نظرم بیش از حد تکراری و کلیشه میاد و انتظارخلاقیت بیشتری می رفت.

  آقای محمدیان، به نظرم خوبه در بخش سی تی اسکن برندهایی مثل خمیردندان نسیم که اخیرا دست به توسعه بازار زده و محصولات بهداشتی حیات رو هم بررسی کنید.
  سپاس از شما.

 7. سلام جناب محمدیان و سپاس از شما و دیگر دوستانی که زحمت این سی تی اسکن ارزشمند را متقبل شدند. بسیار استفاده کردم.

  مورد اول) صرفاً جهت انبساط خاطر دوستان عرض میکنم:
  فکر نمیکنم مخالف این موضوع باشید که کشور عزیزمان دارای "نظریه پردازان" قدرتمندی است که اگر هرجای دیگر در این کره خاکی بجز ایران زندگی می کردند باید در جستجوی شغل دیگری بجز نظریه پردازی می بودند! بر این اساس، در اوایل ورود قدرتمند دو برند "پاپیا" و "تنو" به بازار با قیمتهای رقابتی، اینطور شایع شده بود که هلدینگ این محصولات در کشور ترکیه با سهامداری شخص "رجب طیب اردوغان"(!!) و با هدف ضربه زدن به صنعت سلولزی کشورمان، بصورت خزنده و با صرف مبالغی هنگفت این محصولات را زیر قیمت تولید وارد بازار ایران نموده است!

  مورد دوم) صرفاً جهت اطلاع دوستان عرض میکنم:
  شکی نیست که یکی از بازارهای هدف بسیار مهم محصولات سلولزی، هتلها و واحدهای اقامتی است. از طرفی متاسفانه بسیاری از مهمانان هتل، بعد استفاده از این محصولات مانند دستمال دلسی، حوله کاغذی و دستمال کاغذی آن را مچاله و در داخل چاه سرویس بهداشتی هتل می اندازند. غافل از اینکه این حرکت چه مشکلاتی را در سیستم شبکه فاضلاب این واحدهای اقامتی به همراه خواهد داشت (بهرحال در اینجا صحبت از دهها و شاید هم صدها سوئیت و اتاق است)
  در راستای جلوگیری از این مشکلات، شاید بتوان گفت مهمترین پارامتر در خرید انبوه محصولات سلولزی توسط هتلها (مخصوصاً برای دستمال دلسی) بحث حل شدن سریع آن در آب می باشد و این حساسیت برای هتلهای بزرگ دارای اهمیت بسیار بالاتری می باشد.
  مدتی قبل در یکی از هتلهای بزرگ مشهد شاهد بودم که مسئول خرید، چند مدل دستمال دلسی را که به صورت نمونه دریافت کرده بود، جداگانه درون یک ظرف آب می انداخت و آن را هم می زد تا میزان حل شدن سریع آن را بسنجد. در این نوع خرید، ضخامت بالای دستمال دلسی، معمولاً از دیدگاه مسئول خرید هتل یک عامل منفی محسوب می گردد شاید برای همین است که معمولاً در هتلهای بزرگ، از محصولات دارای ضخامت بالا حتی برای دستمال کاغذی استفاده نمی شود و معمولاً سفارش نوع نازک تر آن را با بسته بندی اختصاصی و با نام خود هتل می دهند (این حرکت، فقط در راستای تبلیغ نام هتل نیست!)

  از همه اینها که بگذریم، بنده شخصاً دو برند تنو و پاپیا را دوست دارم و معمولاً هنگام خرید جزء انتخابهایم می باشد.

 8. با سلام و خسته نباشید.دیروز با همسرم به مولوی رفتیم تا دستمال سافتلن بخریم اما هر جه گشتیم نه تنها این مارک بلکه مارک های دیگر را پیدا نکردیم.فقط دستمال پاپیا وتنو بود.فروشنده به ما گفت چون این دستمال از بقیه ارزان تر است در بازار بیشتر یافت می شود. امروز تصمیم گرفتم به یکی از دوستانم که در کارخانه سافتلن کار می کرد زنگ بزنم. دوستم گفت کارخانه چند ماه است که ور شکست شده ودلیلش وارد شدن دستمال پاپیا از ترکیه است.او گفت نه تنها این برند بلکه خیلی از کارخانه های دستمال کاغذی دیگر هم ورشکست شده اند. حالا به نظر شما درست است که ما به جای اینکه محصولات داخلی خودمان را که از نظر کیفیت چیزی کمتر از نوع خارجی ندارد تبلیغ کنیم که باعث بیکاری تعداد زیادی از هم وطنان خود نشویم. با تشکر

  1. حمایت اگاهانه از برندهای ایرانی همیشه در دستور کار ما بوده
   اگر ایده ای برای حمایت بیشتر دارید و یا دوستانی را در برند سافتلن می شناسید که علاقمند به همکاری هستند معرفی کنید
   ما اماده ایم

 9. سلام و خسته نباشید
  من یکی از مشتری های اینمحصول هستم
  ولی متاسفانه خیلی وقت توی بازار کمتر پیدا میشه
  من قبلا این دستمال کاغذی رو از فروشگاه هایپرمی کرج می خریدم ولی الان چندماه هست که دیگه توی فروشگاه پیداش نمیکنم
  من عاشق طرح جعبه پلنگی این دستمال هستم
  لطفا اگر براتون امکان ارسال این محصول وجود داره بهم ایمیل بزنین
  ممنون

 10. با سلام ما در خانه از این دستمال استفاده میکنیم
  ولی این محصول از خلوص پایینی بر خوردار هست
  محصولات مشابه هم همینطور
  این دستمال کاغذی در مواد اولیه تولید خود از پلاستیک هم استفاده میکنه
  که این امر با یه ازمایش ساده مشخص میشه
  شما میتونید یه لایه از لایه های دستمال کاغذی مورد نظرو برسده و داخل یک ظرف آب بیندازید اگر دستمال خالص باشد باید بعد از مدتی به ته ظرف اب برود اگر روی آب موند یعنی داخل مواد تشکیل دهنده آن از درصدی پلاستیک هم استفاده شده است
  و میدانید که قطعا استفاده از این محصولات ضرر های بسیاری دارد از جمله سرطان پوست
  با تشکر

  1. به هیچ وجه اینطور نیس همیشه یه عده سعی دارن محصولات با کیفیت رو زیر سوال ببرن شما هم جز یکی از اون افراد هستید وگرنه پاپیا و تنو بهترین کیفیت رو دارن و زیر نظر اداره بهداشت و استانداردهستن و از تیشو ١۰۰% تولید میشن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *