تالار حیات و تحلیل تبلیغ آن از زاویه دید جدید // این تبلیغ چه آورده ای دارد؟

تبلیغات محیطی تالار حیات

هفته اخیر تبلیغات گسترده‌ تالار حیات در سطح شهر تهران انجام شد که توجه بسیاری را به خود جلب کرد، تبلیغاتی با پس زمینه آگهی های ترحیم که در نگاه اول مخاطب را به این فکر میبرد که با اعلامیه چه شخص مهمی مواجه شده؟!

خوب، آگهی در اولین مرحله موفق شده توجه مخاطب را با تفاوتی که دارد جلب کند، تفاوتی که البته برای بخش زیادی از افراد (علی الخصوص با توجه به جو غالب جامعه) چندان خوشایند نیست و احساس خوبی ایجاد نمی‌کند. اما داستان از این قرار هست ما با سرویس دهنده ای مواجهیم که سرویس مناسبتی مهمی یعنی میزبانی مراسم ختم و ترحیم را ارائه می‌دهد که از قضا مارکت کوچکی هم ندارد.

پس با فاکتور گرفتن از حس ناخوشایند این آگهی که در واقع یاداوری مرگ هست به سراغ سایر ابعاد تبلیغات تالار حیات برویم؛

بایستی بدانیم ما با تبلیغی سر و کار داریم که مخاطب بصورت آنی و حتی روزمره و نرمال به آن نیازی ندارد، پس رفتار مخاطب به این صورت پیش بینی میشود پس از دیدن تبلیغ در ایده آلترین حالت شماره را ذخیره می‌کند (تنها کال تو اکشن استرابورد)، که بنا به دلایل بسیاری احتمال این کار، یک در هزار است . چه دلایلی؟ تبلیغات محیطی اتوبانی فرصت زیادی برای ذخیره اطلاعات نمیدهد، دوم نشات گرفته از فرهنگ ایرانی هست که مخاطب را عمدتا ترغیب به فکر نکردن و فرار از محتواهای این چنینی میکند (اصطلاح شگون نداشتن را حتما شنیده‌اید!)

رفتار دوم گرفتن عکس از این تبلیغات هست که باز هم به دلایل قبلی این پیش‌بینی هم چندان واقع‌بینانه نیست.

به نظر من تالار حیات با این حجم از تبلیغات و همینطور طراحی متفاوتی که داشته، در موفقترین حالت توانسته باشد برندآگاهی خود را در حوزه مراسم ترحیم بالا ببرد و افراد در این مرحله نام این تالار را به خاطر بسپارند و در زمانیکه عزیزی را از دست میدهند تصمیم بگیرند مراسمشان را در این تالار برگزار کنند، بنابراین حتما در اینترنت سرچ خواهند کرد که به تریبون رسمی تری از این مجموعه برسند و بتوانند اطلاعات بیشتری برای مثال در وبسایت رسمی آن دریافت کنند. اما متاسفانه هیچ تاچ پوینتی از تالار حیات در حال حاضر وجود ندارد و تنها جایی که شما میتوانید اطلاعات ابتدایی داشته باشید یک وبسایت مرجع (تالار بانک) هست که چندین عکس ۳D بارگذاری کرده و شما جواب خیلی از سوالات مهم از جمله منوی غذایی تالار حیات، سرویس های جانبی از جمله مداحی و … را دریافت نخواهید کرد. صفحه اینستاگرامی تالار حیات هم در حال حاضر (۱۵ آبان/ دهه اول تبلیغات پرفشار محیطی) تنها یک پست دارد که آن هم یک عکس غیرواقعی (۳D) است.

پس مخاطبی  که معمولا حال روحی عمدتا مناسبی ندارد(حوصله زیادی هم ندارد) باید با شماره موجود در سایتی غیر از خود مجموعه تماس بگیرد،

اینجا به عنوان شخصی که چندین سال هست در حوزه مارکتینگ خدمات فعالیت میکنم لازمست به نکته ای اشاره کنم ، مخاطب خدمات برگزاری مراسم بیش از هرچیزی به دریافت “مشاوره قبل از انتخاب” نیاز دارند، اما متاسفانه در تماسی که من داشتم متوجه شدم برای دیدن منوی تالار بایستی حضوری بروم (لطفا به شرایط واقعی مخاطب فکر کنید! فرد عزادار که تنها چیزی که نیاز دارد دلگرمی بابت برگزاری در شان مراسم و در واقع یک میزبانی تمام عیار هست نمیداند دقیقا منوی تالار چه آیتمهایی دارد و بایستی برای مشاوره دقیقتر به جنوب تهران برود).

ضمن اینکه این میزان از دسترس نبودن؛ نداشتن سایت، نداشتن سهم صدا در فضای وب و همینطور فعالیت کوتاه در شبکه‌های اجتماعی و همینطور بی تجربگی در شناخت نیاز مخاطب (نیاز به مشاوره برگزاری مراسم) این سیگنال را به مخاطب میدهد که با مجموعه جدید و به نسبت کم تجربه ای سروکار دارد، سیگنالی که شانس تالار حیات را در انتخاب به عنوان میزبان پایین میاورد. زیرا سیگنال” سابقه برگزاری مراسم و تجربه میزبانی” از آنچه فکر میکنید مهم تر است.

اجازه بدهید راحتتر بگویم مخاطب ما انتظار دارد در اولین مرحله این پیام را دریافت کند که خیالت راحت از اولین مرحله تا آخرین مرحله در راحتترین حالت همراه شما در برگزاری این مراسم (آخرین کاری که برای عزیزانت میتوانی انجام دهی)،هستیم.

جمع بندی خلاصه این یادداشت اینست، اگر تالار حیات همزمان با این تبلیغات سهم صدای بیشتر در فضای دیجیتال داشت، قطعا بهره بیشتری از این میزان تبلیغات میبرد. موضوع فرعی‌ای که ترجیح میدهم در موقعیت دیگری در مورد آن صحبت کنم این است، تالار حیات علاوه بر امکان برگزاری مراسم ترحیم امکان برگزاری مراسم عقد و شادی هم دارد اما با این تبلیغات پوزیشن مراسم ترحیم ممکنست به مارکت مراسم شادی لطمه بزند. نظر شما چیه؟


4 thoughts on “تالار حیات و تحلیل تبلیغ آن از زاویه دید جدید // این تبلیغ چه آورده ای دارد؟”

  1. خانم دهکانی عزیز
    ممنون که به این تبلیغ پرداختید و نکات بسیار درستی رو گفتید.
    موضوع دیگه استفاده از لوگوی گروه هتل‌های حیات هست که یکی از برندهای معتبر دنیاست که توی این آگهی به چشم می‌خوره.
    راستش هم استراتژی و هم طراحی که این تبلیغ داره بسیار عجیبه. به قول یکی از دوستان ما که می‌گفت اگه خدای نکرده من مردم تو رو خدا مراسمم رو توی این تالار برگزار نکنید 😅

  2. بنظرم که تالار حیات خیلی فکری برای این تبلیغات گسترده نکرده اصلا، فقط رسانه دار برای اینکه رسانش داشته خالی میرفته، سراغ این مشتری رفته و به زور با یه قیمت پایین فقط خواسته فضای خالیش رو پر کنه که اعتبار شرکت و رسانش خدشه دار نشه، ینی بیش از تالار حیات باید نقد رسانه دار رو کرد که از بی فکری قیمت های گذاف در مزایده ها میدن و اینجوری مجبورن به هر اندک مشتری چنگ بزنن و التماس کنن برای خالی نبودن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *