مصاحبه با احسان مهدی زاده مدیرعامل شرکت ردپلنت در مورد چگونگی شکل گیری و خدمات ردپلنت

 

  • رد پلنت چیست/ کجاست؟

اگر بخواهم در ارتباط با اینکه رد پلنت چیست؟ در کجا قرار دارد؟ چه جور شرکتی است و چه کارهایی قرار است انجام دهد، باید توضیح دهم که رد پلنت برای ما جایی پر از اصالت و در عین حال پر از تازگی است؛ جایی که خلاقیت و فکر نو در آنجا جاری است و اصولش بر همین اساس برپاست.

یک تیم جوان و حرفه‌ای سفری را آغاز کرده‌اند و در سفر به یک دنیای جدید برای کشف ایده‌های نو با یک نگاه متفاوت به کل جهان، یک سیاره جدید را درست کرده‌اند. من اسم این سیاره را سیاره قرمز  (رد پلنت) گذاشته‌ام. هویت رد پلنت برای ما برگرفته از هویت آدم‌های آن است، مانند شرکت‌های دیگر که به نظر من هویتشان بستگی زیادی به این دارد که نیروهایش چه افرادی هستند و در کنار هم چه کاری می‌توانند بکنند. رد پلنت مرکز تجمع جوان‌های حرفه‌ای است و این تیم درجه یک  قرار است  با یک نگاه جدید به بازار کسب و کار ایران کمک کنند تا دغدغه‌های کسب و کارها از راه‌های نو و خلاق مرتفع شود. در واقع در رد پلنت دغدغه‌های کسب و کارها برای سودآوری پایدارشان، در حوزه‎های مختلف چه استارت آپی، چه بیزنس‎های بالغ از طریق استراتژی، مارکتینگ و تبلیغات به روشی نو وخلاق مرتفع خواهد شد.

  • با توجه به اینکه رد پلنت سرویس پروایدر هست؛ چرا در شرایط فعلى اقتصادى که بسیارى از بیزنس‌هاى این‌چنینی در حال کوچک شدن یا تجمیع هستند دست به راه انداختن این کسب و کار کردید؟

درست است که در حال حاضر شرایط اقتصادی و بیزینس‎ها شاید خیلی مناسب نباشد و کسب و کارهایی که خدماتی مشابه ما ارائه می‌دهند در حال کوچک شدن، تجمیع و بسته شدن باشند، اما اتفاقا در همین زمان‌های سخت کسب و کارهاست که باید شروع کرد و اگر تخصص و تجربه‌ای وجود دارد به اشتراک گذاشت تا بقیه هم بتوانند استفاده کنند. وضعیت کرونا و وضعیت اقتصادی بد، نیز همین نیاز را ایجاد میکند. نیاز بیزنس‌ها و کسب وکارها در این شرایط این است که در واقع نجات پیدا کنند و بتوانند به حیاتشان ادامه دهند. در اینجاست که کار مارکتینگ، خلاقیت، تبلیغات و استراتژی با یک سری راه حل جدید ایجاد و شروع می‌شود. در عین حال باعث می‌شود که  قدرت انتخاب برای مصرف کننده باقی بماند و بازارها مونوپل نشوند. به عنوان مثال حدود سال ۱۹۱۶ در امریکا یکی از مزارع مقدار زیادی پرتقال داشت که نمی‌توانست آن را بفروشد در نهایت برای اینکه بتواند یک راه‌حل تبلیغاتی بگیرد و آنها را به فروش برساند به یک آژانس تبلیغاتی مراجعه کرد.  بعد از اینکه مشاورین مارکتینگ و استراتژی به همفکری پرداختند و با تیم‌های خلاقاشان گپ زدند، نتیجه گرفتند که پرتقال‌ها را به آب پرتقال تبدیل کنند. هم ماناییش زیاد می‌شود و هم نیازی نیست دور ریخته شود، هم اینکه محصول جدیدی با ارزش افزوده جدید به مصرف کننده تحویل داده می‌شود که اتفاقا در آن سال سود این شرکت چندین بیشتر شد.

ما فکر می‌کنیم که چیزی برای ارائه کردن داریم که در این زمان به هم ریخته و سخت، به درد کسب و کارها و مصرف کننده‌ها می‌خورد. در واقع ما به همین دلیل الان وارد این بازار شده‌ایم.

  • خلا بازار این کسب و کار کجاست و آیا به عنوان یک مارکتینگ دیرکتور راهکارهاى تبلیغاتى ارائه شده در سالهاى اخیر گره‌اى از دغدغه‌هاى مشترى ها باز کرده یا تنها یک راهکار موقتى جهت رفع نیاز آنى مشترى بدون استراتژى بوده؟

اگر بخواهم از خلا  بازار کسب وکاری که ما وارد آن شده‌ایم بگویم، بعد از دوازده سیزده سالی که من در حوزه مارکتینگ و استراتژی کار کرده‌ام و  با  آژانس‌های ایده محور و راه حل محور هم تجربه های خوب و هم تجربه‌های بد داشته‌ام، استعدادهای خیلی خوب، درخشان و جوان‌های با پتانسیل بالا در این حوزه وجود دارند، اما مساله اینست که اینها در یک نقطه و یک جا متحد و یکپارچه نیستند و برایند انرژی آنها به یک راه حل تبدیل نمی‌شود.

ما در واقع خلا بازار را از این جنس می‌بینیم؛ از جنس اینکه دراین حوزه استعدادهای زیادی وجود دارد ولی نتونسته که تجمیع بشه و یکپارچه و یک صدا باشه. تمام تلاشمان را میکنیم که تیم درجه یک و جوانمان را در یک جا نگه داریم و با انگیزه بالا همفکر و همسو باشیم.

ما فکر میکنیم که هر کدام از ما با دیدهای مختلف کنار هم قرار گرفتیم و میتوانیم روی هم یک دید سیصد و شصتی داشته باشیم و به مسائل از نقطه دیگری نگاه کنیم. طی این سالها راه‌حل‌های خلاق و استراتژیک جای خودشان را به رسانه‌ها داده‌اند و اتفاقی که در نتیجه فشار و هجوم رسانه‌های سنتی و رسانه های جدید و دیجیتال افتاده، این است که عمدتا آگاهی از برند را  بالاتر می‌برند ولی الزاما تصویر برند خوب و قابل وفادار شدن به آن را نمی‌سازند.

ما در واقع با استفاده از این نیروهای درجه یکی که عرض کردم علاوه بر اینکه برای کسب و کارها راه حل های خلاقانه و استراتژیک داریم، به دنبال آن هستیم که علاوه بر بالا بردن آگاهی ازبرند کسب وکارها در بین مصرف کننده ها ، بتوانیم تصویری دوست داشتنی از برندشان به وجود آوریم.

  • مزیت رقابتی رد پلنت نسبت به رقبا چیه؟ و چه دغدغه اى از مشترى ها رفع خواهید کرد؟

اگربخواهم از مزیت رقابتی رد پلنت بگویم اول از همه باید اعلام کنم که ما به این بازار نیامدیم که فضا را رقابتی کنیم و سهمی از کسی بگیریم یا سهم بقیه را کم کنیم، اتفاقا فکر می‌کنم قرار است که به همه کمک کنیم چه سرویس پرووایدر باشند چه مشتری و کسب و کارهای خصوصی باشند.

ما درکنار همه هستیم و اگر تجربه یا تخصصی داریم می‌خواهیم در اختیارشان بگذاریم، تفاوت اصلی ما اینست که سعی می‌کنیم  به مسائل، دغدغه ها و درخواست‌های مشتری ها از یک منظر جدید نگاه کنیم.

خلاقیت برای ما صرفا در ایده های تبلیغاتی متفاوت خلاصه نمی شود، البته این موضوع هم بسیار مهم است. در واقع در زندگی روزمره و هر لحظه ما خلاقیت جاری است، یعنی هر کدام از ما قرار است در کوچکترین اتفاقات زندگیمان با دید و رفتاری جدید به آن نگاه کنیم و نسبت به آن عکس العمل داشته باشیم، در واقع چیزی که برای ما مهم بوده این است که آدم‌های متخصص با نگاه‌های مختلف را درکنار خودمان جمع کنیم زیرا میخواهیم دیدی باز و سیصد و شصت درجه داشته باشیم و با کمک این دید در کنار مشتری حضورداشته باشیم و مسئله اش را بشناسیم.

به هرحال در جریان هستید که خطاها و عیب‌ها در بیزینس‌ها دیده می‌شود ولی تعریف مسئله کار سختی است، ما می‌خواهیم از لحظه پیدا کردن و شناخت مسئله، راه حل دادن و اجرای آن درکنار مشتری ها و پارتنرهایمان باشیم.

  • پروژه‌های موفقی که انجام داده اید چه هستند ؟و در آینده قرار است با چه برندها/ پروژه هایی کار کنید؟ (عکس بیلوبورد نسکوئیک و عکس کتاب صوتی خبرخوان) که با اقبال بالایی برخوردار بوده برایمان بگویید؟

تیم ما در قامت و اسم و رسمی دیگر، پیش‌تر کارهای برند سان استار را انجام می‌داد. اگر بخواهم بگویم که اخیرا چه کارهایی انجام داده‌ایم و چه پروژه‌های موفقی داشته‌ایم، کمپین محیطی برند نیسکوئیک را انجام دادیم که کانسپت بزرگ شدن بچه‌ها همراه با شادی و خوشی مدنظرمان بود. عجین شدن درخواستشان با زمان کرونا و به دنبال آن استرس‌ها و دغدغه‌هایی که خانواده‌ها در ارتباط با این بیماری در مورد فرزندانشان دارند، آن را به پروژه سختی بدل کرد که به خوبی هم انجام شد.

از طرف دیگر ما برای یک برند ناشر جوان به اسم نشر خوب کار می‎کنیم که در زمینه محصولات فرهنگی فاخر کار می‌کند. ما هم در واقع کمپین‎ها و راه‌حل‎های تبلیغات دیجیتال مناسب برایشان در نظر گرفتیم. پروژه‌ای که به عنوان مدیریت اجرایی برایشان انجام دادیم، کتاب‌های صوتیشان بود که خوانششان توسط هنرمندانی انجام شده بود که با توجه به طرح و ایده از رد پلنت امد.

تعطیلی فروشگاه‌ها و سخت بودن عبور و مرور دوران کرونا و خانه‌نشینی بیشتر باعث ایجاد این دغدغه شد که چه کاری انجام دهیم که مردم از کتابخوانی و فرهنگ عقب نمانند و پیشنهاد ما استفاده از کتاب‌های صوتی بود. فیت و مچ بودن هر کدام از این دوستان هنرمند که چه کتابی را بخوانند که هم به کاراکتر برند فیت باشه و هم به کاراکتر آن شخص متناسب باشد.

این پروژه هم اجرا شده که به زودی در دی ماه از آن پرده برداری می شود و به امید خدا یک لانچ قوی خواهد داشت که آن هم به عهده رد پلنت است.

  • درباره پروژه نسکوئیک توضیح بفرمایید، مسئله چه بوده و چه راهکاری ارائه شده است؟

همانطور که اشاره کردیم برند نسکوئیک یکی از مهم‌ترین برندهای شرکت نستله است که در ایران به مدت دوسال شروع به کار کرده و برای کودکان و نوجوانان شیر طعم‌دار و پودر کاکائو تولید می‌کند.

شیر طعم‌دار آن بسیار سالم است و با تکنولوژی خاص تولید شده و سرشار از ویتامین‌های مختلف است.هنگامی که نسکوئیک به دست ما رسید چالشی که وجود داشت این بود که با وضعیت کنونی اقتصادی و بحث‌هایی که همیشه بر سر خورد وخوراک میان مادر و فرزند است چگونه دست و پنجه نرم کنیم. شعار نسکوئیک هنگامی که به کنار ما آمد این بود که “بزرگ شدن باید همراه با شادی باشد”. درخواست آن‌ها از ما این بود که با تبلیغ توسط رسانه های محیطی این پیام را هرچه بهتر و سریعتر به دست مردم برسانیم. بعد از آن ما به کانسپت اصلی که “بزرگ شدن با نسکوئیت مزه میده” رسیدیم که هم لذت خوردن و هم بزرگ شدن کودک که همراه با سلامتی باشد بود.

  • بصورت خلاصه بفرمایید در مورد مسیر رسیدن به ایده اصلی نسکوئیک بفرمایید؟ چگونه این مسیر طی شد؟

اگر بخواهم خلاصه بگویم که چگونه به این ایده اصلی رسیدیم باید بگویم بریفی که از طرف تیم مارکتینگ نسکوئیک آمده بود، خیلی کامل بود. کاری که ما باید میکردیم تبدیل این پیام به یک نوشته قابل فهم و ساده و تصویری که در چند ثانیه قابل فهم باشد و در عین حال باید به صورتی میبود که مادران را به خود جذب کند و باعث اعتماد آنها شود. همچنین از طرف دیگر باید برای بچه ها خوشایند و جذاب باشد.

با مطالعه و بررسی نسبی رفتار این برند در کشورهای دیگر به فعالیتها و اکتهایی توسط بچه ها رسیدیم که میتوانست حامل این پیام که تبدیل به آکورد شد باشد. نکته حائز اهمیت دیگر این است که نسکوئیک در کارهای قبل بیشتر به پیامهای فیزیکی و مزایای فیزیکی اصرار و پافشاری داشت و حال نوبت آن بود که مقداری نیز به مزایای عاطفی بها بدهیم.

درنهایت منجر به ویژوالی شد که در ده شهر مختلف ایران در مدت زمان شصت روز در بالای شش هزار متر مربع کمپین ایجاد شد و بازخوردهای بسیار خوبی نیز داشت.

  • بریم سراغ خروجی ها تا اینجای کار؟ فیدبک هایی که تا به حال گرفتید چگونه بوده است؟

ما فیدبک‌های زیادی درباره کارهایمان می‌گیریم، هم پارتنرها و مشتری ها به ما فیدبک می‌دهند و هم جامعه تبلیغات همیشه به ما فیدبک می‌دهد.

در مورد کار نسکوئیک  فیدبک‌های خوب و زیادی گرفته‌ایم، کار برای مخاطب قابل فهم بوده و زیبایی بصری و جذابیت لحظه‌ای داشته، در واقع مخاطب زمانی که با تبلیغات محیطی مواجه شده، خیلی راحت توجهش جلب شده و پیام را دریافت کرده است، بطور خلاصه عرض میکنم که این کمپین به نظر توانسته استراتژی مدنظر برند را توانسته در یک قامت استاندارد بیان کند

در یک مصاحبه تلفنی که  با مصرف کنندگان هدف از طرف ما انجام شد، به این نتیجه رسیدیم که کار هم خوب دیده شده، هم پیام دریافت شده بود و هم از طرف بچه و هم مادرانشان دوست داشتنی بود. این همان نکته‌ای است که قبلتر هم خدمتتان عرض کردم برای ما فقط آگاهی از برند مهم نیست، تصویری که از برند میسازیم باید منطبق با هویت برندی باشه که بر روی آن کار میکنیم و خداروشکر این اتفاق افتاده بود.

در ارتباط با فضای دیجیتال هم باید عض کنم که محتوای تولید شده از طرف تیم ما در رسانه‌های دیجیتال برند بسیار جذاب بوده و صفحه اینستاگرامی برند خوب در کمتر از پنج شش ماه بدون هیچ گونه تبلیغاتی در فضای مجازی تبدیل به یک مجله هنری شده و یک پیج پرمخاطب ساخته شده است. یک مجله هنری که کتاب‌های برند خوب در قالب یک محتوای فرهنگی و هنری عرضه می‌شوند و جذابیت بسیار زیادی برای زمانی که یک فرد در فضای مجازی وقت می‌گذراند داریم .

  • به نظر شما اثربخشی تبلیغات چگونه سنجیده می شود و شما از چه شاخص هایی برای اندازه گیری اثربخشی تبلیغات‌ در ردپلنت استفاده می کنید؟

در بحث اثربخشی تبلیغات بنده سالهاست که به عنوان مدیر مارکتینگ در برندهای مختلف فعالیت کرده‌ام. بحثی که همیشه در اثر بخشی تبلیغات وجود دارد این است که شاخص‌های ورودی شما چه چیزهایی هستند. چیزی که من همیشه روی آن اصرار دارم و تا به حال نتیجه‌بخش هم بوده و با مشتری‌هایی که داشتیم به نتیجه مطلوب رسیده‌ایم این است که ما در مرحله بریف خیلی واضح هدفمان را مشخص کنیم. اگر شاخص‌هایمان را همان اول مشخص کنیم به طور مثال در برندآگاهی، نوع و کل راه حل و سولوشنی که اتفاق می افتد عوض می‌شود و طبعا بر اساس آن اتفاق می‌افتد.

یا اگر که مسئله برند ایمیج است یک بحث دیگریست، یا اگر صرفا فروش است باز هم بحثی جداگانه است . هر کدام از این شاخص‌ها راه‌حل پیشنهادی ما را عوض می‌کند و از طرف دیگر شاخص ورودی که قرار بوده به آن برسند معلوم می‌شود. بعد از آن بهینه بودن روش ما برای رسیدن به آن شاخص است که می‌شود سنجیده شود. به این ترتیب که هرکدام از این آبجکتیوها برای سنجش یک سری شاخص دارند.

مثلا اگر که راجع به برندآگاهی صحبت می‌کنیم آگاهی از برند قبل و بعد از شروع یک کمپین کاملا مشخص است و مقداری که هزینه شده برای بالا رفتن آگاهی در آن کمپین نسبت به مقدار آگاهی که افزوده شده، معیارهای مشخصی را به ما می‌دهد که مشتری ما می‌تواند خیلی راحت راجع به بهینه بودن و اثربخش بودن کمپینش نظر دهد. پس چیزی که خیلی برای ما مهم است روشن بودن آبجکتیوها قبل از شروع، فیت بودن راه‌حل ما به آبجکتیو درخواستی و بعد هم سنجش آبجکتیوها بر اساس شاخص‌هایی موجود است.

  • ردپلنت در آینده کجاست؟

آینده رد پلنت برای ما که در آن کار می‌کنیم خیلی مشخص است که می‌خواهد کجا باشد. در واقع اگر این آینده را برایش متصور نمی‌شدیم این افراد متخصص دور هم جمع نمی‌شدند و رد پلنت را شروع نمی‌کردیم. اول از همه برای ما مهم است که ردپلنت یک مکان و جای قابل اعتماد باشد که کسب و کارها احساس دغدغه نکنند، نه اینکه دغدغه شان را نزد ما بیاورند. وقتی به موضوعی فکر می‌کنند خیالشان راحت باشد که یک جایی وجود دارد که این موضوع را حل می‌کند  و نیازی نیست خیلی دغدغه‌مند آن باشند. پس برای ما مهم است انقدر قابل اعتماد باشیم که باری را از دوش کسب و کار ایران برداریم. نکته بعد این است که ما هیچ وقت خودمان را محاط شده به جغرافیای ایران نمی‌دانیم، ما اصلا ناممان رد پلنت است. در واقع آزادی حرکتی ما فارغ از یک مکان یا یک کشور است. ما به برنامه‌های خارج از مرز فکر می‌کنیم. کما اینکه همین الان برندی در زمینه کودک با ما کار می‌کند به اسم مجینک که برندی آلمانی و بین المللی است. ما خودمان را هیچ وقت محاط شده به جغراقیای ایران نمی‌دانیم. برای ما خیلی مهم است که در آینده جایی در بین بزرگان این صنعت در خارج از ایران داشته باشیم. رد پلنت محدود به یک جغرافیا نیست خودش جغرافیایی معین است و میتواند به هرجایی که مایل باشد سفر کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *