بازاریابی اینترنتی // اهمیت ارایه ارزش پیشنهادی در لحظه فرود به سایت

مطلبی به قلم سرکار خانم مینا خورشیدی؛ با گسترش شبکه های اجتماعی در سال های اخیر و افزایش چشمگیر تعداد کاربران این دنیاهای مجازی، بازاریابی اینترنتی جایگاه ویژه ای پیدا کرده است و بیش از گذشته باید مورد توجه قرار گیرد. و در این زمینه یکی از مهترین رسانه هایی که تا حد زیادی مورد غفلت قرار گرفته است وب سایت سازمان ها هستند که می توانند نقش تعیین کننده ای در افزایش یا کاهش تعداد مشتریان داشته باشند. به طورکلی موضوع بازدید کاربران یک وب سایت از دو منظر قابل بررسی است. یکی راه کارهای افزایش زمان حضور یک کاربر در یک سایت و دیگری افزایش دفعات بازدید از سایت که در واقع به نوعی مکمل هم هستند و عواملی مستقل به حساب نمی آیند. با توجه به اهمیت این موضوع طی چند جلسه قصد داریم به مواردی که در راستای ارتقای کیفیت سایت ها می توانند کمک به سزایی داشته باشند اشاره کنیم.

در زمینه افزایش زمان حضور کاربر در یک سایت مهمترین نکته ای که کاربر را به ادامه حضور ترغیب می کند و او را از کلیک کردن بر روی کلید بازگشت منصرف می کند ارزش پیشنهادی مناسب است. مهترین راه برای رسیدن به یک ارزش پیشنهادی مناسب توجه به نیازهای کاربر است نه آنچه که برای خودمان جذابیت یا اهمیت دارد. نباید از یاد برد که هرچقدر یک مجموعه کمتر شناخته شده باشد به ارزش پیشنهادی بهتری نیاز دارد. و در این راستا باید به موارد زیر توجه ویژه داشت:

 • توضیح اینکه چقدر محصول یا سرویس نیازهای مشتری را برآورده می کند یا موجب بهبود وضعیت او می شود.
 • ارائه مزایای خاص آن محصول یا سرویس برای مشتری
 • بیان وجوه تمایز و ایجاد حس منحصر به فرد بودن کالا یا سرویس ما نسبت به سایرین

ارزش پیشنهادی فارغ از نحوه نمایش آن باید اولین بخشی باشد که نظر کاربر را در صفحه اصلی سایت جلب می کند و البته در سایر صفحات هم تا حد ممکن باید به نحوی آورده شود. نباید از یاد برد که ارزش پیشنهادی  تنها برای جلب رضایت مدیران یا زیباترکردن سایت نیست بلکه طول عمر کاربران سایت را افزایش می دهد و جملاتی که ما برای معرفی خودمان یا محصولمان به کار می بریم با آنچه که مشتری ها و کاربران از سایت ما دریافت کرده اند بسیار متفاوت است.

چنانچه گفته شد در بیان ارزش پیشنهادی باید به سلیقه و ادبیات مشتری توجه کرد  و به نحوی که آنها محصول مارا توصیف می کنند به توضیح و معرفی محصول یا سرویس خود بپردازیم نه آنگونه که خودمان از آن احساس رضایتمندی پیدا می کنیم. همچنین ادبیات مشتری حدس زدنی نیست و از طریق شبکه های اجتماعی یا تحقیقات بازار بدست می آید.

پاورقی: قرار است تا بازاریابی اینترنتی به صورت سلسله مطالبی کاربردی و مفید در کافه بازارایابی پی گرفته شود. برای گرم شدن تنور این بخش در کافه بازاریابی و بسط مطالب آتی، بفرمایید تا چه حد با بازاریابی اینترنتی درگیر هستید؟ و اساساً رویکرد شما نسبت به این حوزه چیست؟

.


14 thoughts on “بازاریابی اینترنتی // اهمیت ارایه ارزش پیشنهادی در لحظه فرود به سایت”

 1. با سلام. تشکر از مطلب مهم و مفیدی که ارائه شد.
  به نظر بنده یکی از دلایل کم لطفی نسبت به کارکردهای سایت یک شرکت(یا سازمان)، دیدگاه کوتاه مدت داشتن مدیران است. عموما مواردی مفید تلقی میشود که بازدهی آنی در میزان سود ریالی شرکت دارد. و شاید دلیل دیگر نابلد بودن برخی از افراد شاغل در بحث ITباشند که با مشاوره های بعضا غیراصولی راه را اشتباه به مدیران ارشد سازمان ها نشان میدهند.
  در حقیقت من مشکل را از هر دو جهت میبینم.
  دیدگاه بنده به بحث بازاریابی اینترنی ،فعالیتی برنامه ریزی شده و حساس است که باید هوشمندانه و با صرف زمان مناسب،قدم به قدم جلو برود. حرکتهای شتاب زده آفت بازاریابی اینترنتی ست.

 2. نشکر از خانم خورشیدی که به مباحثی از این دست می پردازید جای این مطالب کمی در کافه خالی است
  امروز با توجه به توسعه شبکه های اجتماعی و همچنین توسعه راهکارهای خلاقانه بهره برداری از اینترنت می توان به جرات گفت که این حوزه رقیبی سرسخت برای شیوه های کلاسیک تبلیغات است که سازمانها باید بیش از پیش به ان توجه کنند.

 3. باعرض سلام و ادب خدمت اساتید کافه و دکتر محمدیان
  بحث جالبی است. در واقع به نظر بنده موضوعی که تازه از ان بحث شود جای پیشرفت زیادی دارد. با توجه به اینکه در کشور ما موضوعی جدید است که جندان سابقه انچنانی ندارد . البته شرک هایی وجود دارند که این مبحت را به طور حرفه ای دنبال میکنند. بنده چند تحقیق در این جوزه از جمله تجارت الکترونیک، خرید اینترنتی، موتور های جستجو انجام داده ام که به شخصه علاقه مند به دنبال کردن این حرفه به خصوص روش های مارکتینگ از طریق موتورهای جستجو هستم چرا که موتور های جستجو بحثی کاملا چالش برانگیز و حیاتی برای تبلیغات اینترنتی است و اهمیت این موضوع زمانی مشخص میشود که طی تحقیقات مشخص شده که عده ی کثیری از مراجعه کنندگان دو سه مورد اول نمایش داده شده در موتور جستجو را دنبال میکنند و نهایتا همان صفحه اول و تعداد بسیار کمی به صفحات بعد مراجعه میکنند بنابراین قدم های اول در بازاریابی اینترنتی به نظر بنده کسب رتبه در موتور های جستجو است که این هم فنون خاص خود را دارد.
  با تشکر

 4. با سلام خدمت همه دوستان و اساتید گرامی
  به نظر من هم بحث بسیار مفیدیه که جای اون توی کافه بازاریابی حسابی خالی بود. امیدوارم بحث های جالبی در این موضوع مطرح بشه و بتونه همانند بازاریابی و تبلیغات آفلاین که در کافه مطرح میشه، طرفدار پیدا کنه

 5. سلام
  من جدیدا مسئول اجرای پروژه فروش اینترنتی محصولات شرکتم را بر عهده گرفتم و تصور می کنم این مباحث برای من خیلی کاربردی باشه .
  از راهنمایی دوستان در راستای اجرا و استقرار موفق این پروژه استقبال می کنم .

 6. با سلام و خسته نباشید، من یکی از اعضای جدید وب سایتتونم و در یک کارگاه آموزشی از طریق استاد کارگاه با این وب سایت آشنا شدم و دارم یه جستاری به اطلاعات و آرشیو شما می اندازم تا از مطالب مفیدتون که در شرایط فعلی من، کاملا راه گشاست، استفاده کنم.
  از این مطلب که خط به خطش برام مفید بود واقعا لذت بردم و به ادامه می پردازم.
  خداقوت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *