می بالیم، در حالی که دنیا پشت ما را خالی کرده است

حکایت عجیبی است که در میان موفقیت برندهای ایرانی، فضای کسب و کار هنوز “برخی” رفتارها را به خود می بیند که عجیب است. گاه می بینم که از موفقیت برندهای داخلی خوشحال نمی شویم که شاید ریشه اش در سرسپردگی به برندهای خارجی باشد. حدی از سرسپردگی که باعث می شود برندهای داخلی را فراموش کنیم. “کاله” جز ۵۰ برند برتر صنایع غذایی دنیا می شود اما در میان تمام خوشحالی ها می بینم که برخی توان هضم این موفقیت را ندارند و دنبال ایرادی در لیست ارایه شده می گردند. میهن جز ۱۰ برند بستنی دنیا از لحاظ فروش می شود اما برخی دنبال دلایلی برای ناروا بودن می گردند. من اما همواره به خودم یادآوری می کنم که سلیمانی ها (بنیانگذار کاله) و پایداری ها (بنیانگذار میهن) را باید به ویژه در این فضای پر تنش کسب و کار به حق پاس داشت.

مطمئن هستم که حرفه ای های کسب و کار از موفقیت برندهای ایرانی حتی اگر رقیب هم خوشحال می شوند چرا که سختی و مشقت کسب و کار و تولید را درک می کنند. درک می کنند که تولید و برند شدن موانع خود را دارد. وقتی لیست برندهای محبوب ایران را می بینم از موفقیت برندها خرسند می شوم و مهمتر از همه به دلایل این موفقیت فکر می کنم. وقتی لیست صادرکنندگان نمونه را می بینم به جای پرداختن به حواشی به این فکر می کنم که در این شرایط سخت کسب و کار و با وجود موانع قانونی، تحریم ها و … چه اتفاقی می افتد که یک برند هم می تواند در بازار داخل موفق باشد و هم در بازار خارج از کشور. پرداختن به صادرات در وضعیت بی ثبات فعلی، کار چندان آسانی نیست. با این حال بسیار هیجان انگیز به نظر می‌رسد که بدانیم چه شرکت‌هایی توانسته‌اند در این بحران اقتصادی در ردیف صادرکنندگان برتر کشور قرار گیرند

امسال در لیست صادرکنندگان نمونه، برندهای زیادی را می شد دید که موفقیت هر کدام قطعا نکاتی را برای چشم های تیزبین به همراه دارد. از کسب و کارهایی که زحمت کشاورزان را به آنسوی مرزها می برند تا کسب و کارهایی که وارد رینگ خونین غولهای برندسازی دنیا می شوند. به طور مشخص شرکت آرایشی – بهداشتی آریان کیمیا تکبا برندهای «مای»، «شون»، «کالیستا» و «نئودرم» به عنوان صادرکننده برتر کشور یکی از این موارد است.

توجه کنید که در مورد صادرات محصولی مثل پسته صحبت نمی کنیم که مزیت رقابتی داریم. در مورد زعفران صحبت نمی کنیم که جز برترین تولیدکنندگانش هستیم. در مورد لوازم آرایشی و بهداشتی صحبت می کنیم که غول های برندسازی دنیا به گونه ای رفتار می کنند که اجازه خودنمایی به برندهای تازه وارد را نمی دهند. در مورد بازار لوازم آرایشی – بهداشتی صحبت می کنیم که اساسا مخاطبش بسیار برندگراست و برندهای بزرگ دنیا کمتر نقطه جغرافیایی را در کره زمین بدون حضور گذاشته اند و اساسا رقابت کردن در آن کار سختی است. در مورد محصولی صحبت می کنیم که مخاطبش به حد بالایی به برند خاصی وفادار است و سخت حاضر است برند جدیدی را تجربه کند. اینکه یک برند ایرانی بتواند نه فقط در بازار داخل بلکه در بازار خارج از کشور هم موفق باشد و از این رینگ خونین سهم بگیرد بسیار حایز اهمیت است.

حالا که شرایط به گونه ای است که دنیا پشت ما را خالی کرده این جوایز انگار بیشتر خوشحالمان می کند. جوایز صادرکننده نمونه، فروشنده برتر دنیا و … . خوشحالی از این که اتفاقاتی خوش برخلاف پیش بینی ها می افتد. باید به آقای مهندس علیرضا کیانی مدیرعامل آریان کیمیا تک و همکاران پر تلاششان و اساسا به همه صادرکنندگان نمونه کشور تبریک و خسته نباشید گفت و به این موفقیت ها بالید.


One thought on “می بالیم، در حالی که دنیا پشت ما را خالی کرده است”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *