بازاریابی محتوا، سرزمینی تشنه محتوای ساختارمند

به قلم مهدی بشیرپور

بازاریابی محتوا یکی از حوزه‌هایی است که به کرات درباره آن صحبت شده است و مطالب متعددی درباره آن توسط فعالان مختلف کسب‌وکار ارائه‌شده است، اما متأسفانه برخی از این محتواها که توسط افرادی منتشرشده است که خود را استراتژیست محتوا می‌دانند از یک ساختار خوب و منظم و قابل‌فهم برخوردار نیست. وجود یک ساختار منظم و قابل‌درک باعث سهولت در فهم مخاطب و کاربرد بیشتر آن مطالب می‌گردد.

واقعیتی تلخ ولی کتمان ناپذیر در زمینه تخصصی همه ما وجود دارد. از مهندسان و پزشکان گرفته تا مشاورین و صاحبان کسب کار همگی در حوزه تخصصی و علمی خود بارها با اصطلاحاتی خاص مواجه شده‌ایم ولی توجه کافی به آن نداشته‌ایم. در چنین شرایطی اگر آن موضوع به‌سادگی بی‌اهمیت پنداشته و رها هم نشود، معمولاً افراد یا با تعبیر و تفسیر و معنا گذاری شخصی این ادراک را پیدا می‌کنند که موضوعی را فهمیده‌اند و از دانش کافی نسبت به آن دارند، به عبارتی این‌گونه تصور می‌شود که چون یک اصطلاح ظاهری ساده و قابل‌فهم دارد معناشناسی و استفاده از آن نیز ساده است یا اصلاً مهم نیست.

چالش بی‌اعتنایی و اعتنای ظاهری به مطالب تخصصی در هر حوزه‌ای از کسب‌وکار سبب ظهور افرادی شده که دانش آن‌ها تنها منحصر به حفظیات ناقصی از کتاب‌های دانشگاهی و برخی اصطلاحات باکلاس است. از این سبب چالش‌هایی بزرگ‌تر در محیط‌های تخصصی مانند محیط کسب‌وکار ایجاد می‌شود که یکی از مهم‌ترین این چالش‌ها تصمیم‌گیری بدون تصمیم‌سازی است، چرا که ابزاری برای تصمیم‌سازی وجود ندارد.

اهمیت ابزار آنجایی است که تصمیم‌سازی را ساده‌تر، دقیق‌تر و ساختارمندتر می‌کند، از این جهت است که شرکت‌های مشاوره دهنده در کسب‌وکار، ابزارها و مدل‌های تخصصی برای تصمیم‌سازی را خلق کرده و توسعه داده‌اند و به عبارتی آن‌ها فروشنده تصمیم‌سازی ساختارمند هستند که موفقیت را برای کسب‌وکارها و اطمینان خاطری بیشتر را برای مدیران فراهم می‌کند.

خلق و ارائه ابزارهای تصمیم‌ساز نیازمند افرادی است که در وهله اول دانش و علم کافی را داشته و در وهله‌های بعدی با استفاده از راهکارهای خلاقانه اقدام به ارائه ابزارهای جدید می‌کنند یا ابزارهای ایجادشده ترکیب کرده و ابزاری جدید به وجود می‌آورند و یا اینکه با بازنگری و بومی‌سازی برخی از ابزارهای موجود از آن‌ها ابزاری برای استفاده در بستر محیط کسب‌وکار خود فراهم می‌آورند؛ اما دانش کافی و شناخت ابزارهای موجود و درک عمیق از مفاهیم هر حوزه پیش‌نیاز این کار است.

در این مطلب یک مدل ساختارمند بازاریابی محتوایی ارائه‌شده است همان‌طور که در شکل می‌بینید موسسه مشاوره econsultancy برای بازاریابی محتوایی اقدام به ارائه مدلی نموده است که جزئیات این حوزه تخصصی از بازاریابی را به تصویر می‌کشد. زیرمجموعه‌ها و جزئیات آن‌ها در قالب خلاقانه جدول تناوبی عناصر ارائه‌شده و جدول تناوبی بازاریابی محتوایی را فراهم نموده‌اند.

جدول تناوبی بازاریابی محتوا
جدول تناوبی بازاریابی محتوا

۸ رنگ در شکل نشان‌دهنده ۸ زیرمجموعه برای داشتن بازاریابی محتوایی ساختارمند می‌باشد.

۱-استراتژی محتوا

استراتژی کلید اساسی موفقیت است و برنامه‌ریزی و تمرکز ضروری است. شما نیاز به یک استراتژی روشن دارید که بر اهداف تجاری بلندمدت ترسیم می‌شود.

۲-فرمت (قالب) محتوا

محتوا به اشکال و اندازه‌های مختلفی ارائه می‌شود. توجه داشته باشید که می‌توانید برای یک محتوا از قالب‌های مختلف استفاده کنید.

۳-نوع محتوا

محتوا دارای انواع متفاوتی است که برای کسب‌وکار مفید است. بسیاری از انواع محتوا برای برند نیز خوب کار می‌کنند همچنین برای فرمت محتوا می‌توان چندین نوع محتوا استفاده کرد.

۴- پلتفرم

عوامل و ابزار انتشار محتوا هستند و به گسترش محتوای تولیدشده کمک می‌کنند.

۵-شاخص‌ها

معیارهایی برای اندازه‌گیری میزان موفقیت بازاریابی محتوا هستند.

۶-اهداف

نشان‌دهنده این هستند که بازاریابی محتوایی در نهایت باید چه چیزی را محقق کند که در کل کسب‌وکار مؤثر واقع شود.

۷-مضامین محتوا

ارائه‌دهنده فهرستی از تم‌های محتوایی هستند که در انگیزش احساسی مخاطبان مؤثرند.

۸-چک‌لیست

فهرستی از شاخص‌هایی برای ارزیابی موفقیت در هریک از عوامل نامبرده است.

هفت گام در بازاریابی محتوا

درنهایت برای اینکه از این اجزای ارائه‌شده بتوانید استفاده موفق‌تری داشته باشید لازم است که ۷ گام زیر را طی کنید

  • زمان لازم و کافی را برای تعریف استراتژی محتوایی تعریف کنید
  • فرمت‌های مناسب برای محتوای مؤثر در کسب‌وکار خود را مشخص کنید
  • به این فکر کنید که چه نوع محتوایی می‌تواند مخاطبان شما را تحت تأثیر قرار دهد.
  • محتوای خود را از طریق پلتفرم‌های کلیدی در کسب‌وکار خود منتشر کنید.
  • مسیر و میزان تحقق اهداف بازاریابی محتوایی در کسب‌وکار خود را رهیابی و ارزیابی کنید.
  • از مضامین محتوایی مهم و تأثیرگذار آگاه باشید و اطلاعات خود را به‌روز نگه‌دارید.
  • همیشه فعالیت‌های بازاریابی محتوایی را دو بار (بیش از یک‌بار) چک کنید.


One thought on “بازاریابی محتوا، سرزمینی تشنه محتوای ساختارمند”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *