استراتژی های بازاریابی در دوران کرونا// این یادداشت جامع و خواندنی را با دقت بخوانید.

استراتژی های بازاریابی در دوران کرونا

به قلم: محمود خانزاده

گسترش ویروس کرونا همه سازمان ها را به نوعی تحت تاثیر خود قرار داده است و لزوم تدوین استراتژی بازاریابی در دوران کرونا را بیش از ماه های ابتدایی ورود این ویروس در دنیا کرده است. که در برخی سازمان ها این تاثیر منفی بوده و در برخی دیگر تاثیرات مثبتی را بر جای گذاشته است. از طرف دیگر این ویروس به شدت رفتار مصرف کنندگان در صنایع مختلف را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

اما موضوع مهمی که باید به آن توجه داشت این است که ویروس کرونا به معنای نابودی کسب و کارها نیست بلکه در برخی از صنایع باعث فروش بیش‌تر خدمات و محصولات نیز شده است. برای مثال سوپرمارکت‌های آنلاین، فروش چند برابری را تجربه کرده‌اند چرا که بیش‌تر مردم ترجیح می‌دهند در خانه بمانند و در مکان‌های شلوغ و آلوده رفت و آمد نداشته باشند. اما به هر حال در سر دیگر این طیف بعضی از کسب و کارها هم مشکلات زیادی را تجربه کرده‌اند و فروش شان به حداقل ممکن رسیده است.

استراتژی بازاریابی در دوران کرونا برای تمام کسب و کارهاست!

همه شرکت چه تاثیرپذیرندگان مثبت و چه تاثیرپذیرندگان منفی باید در این دوره یک سری استراتژی هایی را برای استفاده از موقعیت پیش آمده و یا کاستن از تبعات منفی آن، پیاده نمایند. به منظور واکنش مناسب به شرایط به وجود آمده،  یکی از مهمترین موضوعاتی که سازمان ها در مرحله اول باید به دنبال آن باشند بررسی نوع تاثیرات این بیماری بر کسب و کارهای آنها از جنبه های مختلف است زیرا بدون شناخت موضوعات پیش آمده برای سازمان ها در این دوره از زمان، نمی توان برای اقدامات آتی آنها برنامه ریزی کرد.

در این یادداشت، سعی بر این شده تا بر اساس موقعیت پیش آمده برای سازمان ها، برخی از استراتژی های کلی در حوزه های بازارایابی و فروش تدوین گردد. بدیهی است که این استراتژی ها با مقداری تعدیل، می توانند قابلیت کاربرد برای اکثر سازمان ها در موقعیت های مختلف را داشته باشد. امیدواریم که بتوانیم کمکی هر چند کوچک به سازمان های ایرانی برای عبور از این بحران را داشته باشیم.

بازبینی و تغییر کمپین های بازاریابی در دوران کرونا

 1. بازبینی و تغییر کمپین های بازاریابی در دوران کرونا

با گسترش ویروس کرونا، با توجه به شرایط پیش آمده بسیاری از شرکت ها کمپین ها و یا برنامه هایی که قرار بود طبق برنامه در سال جدید اجرا کنند را به تاخیر انداخته اند و یا اینکه تصمیم دارند به شکل دیگری اجرا کنند. برای مثال می توان به برنامه تبلیغات شرکت هرشی اشاره که کرد که در نظر داشت یک کمپین تبلیغات در مورد شکلات های دست ساز خود ارائه کند که با توجه به موضوعات سلامتی آن را متوقف کرد.

یا شرکت کی اف سی مجبور به جمع آوری کمپین تبلیغاتی خود با کانسپت لیسیدن انگشتان دست بعد از خوردن محصولات این شرکت که به دنبال رساندن پیام خوشمزگی بود را جمع کرد. این موارد و هزاران مورد دیگر از این نوع، نشان می دهد که شرکت ها باید در این دوره خودشان را با شرایط تطبیق دهند و کمپین ها و فعالیت های تبلیغاتی متناسب با شرایط را اجرا نمایند.

تدوین برنامه های بازاریابی اقتضایی در دوران کرونا

در واقع چیزی که در این دوران برای سازمان ها مورد نیاز است تدوین برنامه های بازاریابی اقتضایی (Contingency Marketing Plan) است. این برنامه ها و یا کمپین ها متناسب با تاثیرات ویروس کووید بر هر کسب و کار و یا به عبارت دیگر سفارشی شده برای این موقعیت بایستی تدوین گردد کمپین های جدید بایستی خدمات جدیدی را که به نفع مشتری و یا مصرف کننده در شرایط جدید هست را معرفی کنند. برخی از جنبه های این کمپین ها می تواند به صورت زیر تشریح شود:

– از مهمترین موضوعاتی که در دل این کمپین ها و یا برنامه ها بایستی قرار بگیرد ایجاد حس صمیمیت با مشتریان و مصرف کنندگان و حساس بودن به نگرانی های آنها است تا مسئولیت پذیری برندها را در این شرایط نشان بدهد.

– جنبه دیگر این کمپین ها، توجه به جنبه خلاقانه بودن آنهاست که بایستی در این شرایط پذیرش لازم را از سوی مخاطبان داشته باشد. برای مثال برخی از شرکت ها می توانند با ساختن انیمیشن ها و یا موشن گرافیک ها فرایند ارائه خدمت به مشتریان را نشان بدهند که با توجه به حساسیت مشتریان و یا مصرف کنندگان تنظیم شده است.

– موضوع دیگر در کمپین های تبلیغاتی، توسعه فرهنگ سلامتی و مراقبت از همدیگر در دوران این بیماری ها است.

– موضوع دیگر توجه به لانچ مجازی این کمپین هاست که به نظر می رسد بیشترین میزان دیده شدن را در این شرایط در حوزه مجازی داشته باشد.

 1. شناسایی نگرانی های مشتریان و مصرف کنندگان در سازمان در رابطه با خرید محصولات و خدمات و ارائه راه حل در جهت کاهش این نگرانی و خرید سالم و بدون نگرانی 

بسته به این موضوع که شرکت در چه صنعتی فعالیت می‌کند مشتریان و مصرف کنندگان آن نگرانیهای خاص خودشان را در رابطه با محصول و یا خدمت مد نظر دارند. یکی از مهمترین فعالیت هایی که در بخش بازاریابی و فروش و یا کمیته بحران سازمان بایستی صورت بگیرد این موضوع است که بفهمیم این ویروس چگونه کسب و کار شما را تحت تاثیر قرار داده است؟ چه عواملی باعث شده است که مشتری نتواند محصول شما را بخرد؟ چه نگرانیهایی دارد؟ آیا مشتری نگران نحوه پرداخت ها است؟ آیا مشتری نگران ارتباط حضوری فروشندگان با خودش و یا پرسنل اش است؟ بعد از شناسایی این موضوعات حساسیت زا در مشتریان و یا مصرف کنندگان، بایستی راه حل مناسب برای رفع این نگرانی در قالب خدمات مختلف ارائه گردد.

کرونا ویروس و شبکه های اجتماعی

 1. رصد کامل شبکه های اجتماعی شرکت، رقبا و سایر سازمان ها به منظور دریافت نظرات و خواسته های مصرف کنندگان، بخشی مهم از فعالیت های بازاریابی در دوران کرونا

کرونا ویروس باعث شده است که مشتریان هیجانات (منفی) و اتفاقات زیادی را تجریه کنند به گونه ای متفاوت فکر و اقدام کنند. برندها باید نسبت به این موضوع و واکنش های آنها حساس باشند و این بدین معنی است که برندها باید در مرحله اول فقط به مشتری گوش کنند.

به منظور اطلاع از نیازها و خواسته های مشتریان در شرایط کنونی، یکی از مناسب ترین روش ها بررسی نظرات، کامنت ها  و پیشنهادات مشتریان در شبکه های اجتماعی است تا بتوان نظرات و پیشنهاداتی که در این شرایط اعلام میشه و قابلیت اجرا شدن دارند را عملیاتی کرد. اما این رصد فقط مختص شبکه های اجتماعی خود شرکت نبوده و بایستی شامل رسانه های رقبا و سایر شرکت ها نیز باشد تا بتوان به خواسته ها و نگرانیهای مشتریان در کانال های مختلف اشراف کامل داشت.

با دریافت این نظرات و تحلیل آنها می توان واکنش های مناسبی نسبت به این موضوع داشت. موضوع دیگری که در اینجا مطرح می شود درگیر کردن مشتریان برای ارائه نظرات خودشان در مورد این ویروس در ارتباط با محصولات شما و نوع نگرش آنهاست که می توان با کمپین های مختلف در شبکه های اجتماعی، نظرات آنها را دریافت کرد.

 

شنیدن صدای مشتری در دوران کرونا

 1. فعال تر کردن بخش صدای مشتریان، اقدام بازاریابی مهمی در دوران کرونا

طبیعی است شرکت ها در این شرایط باید حساسیت بیشتری نسبت به صدای مشتریان داشته باشند. در واقع، شرکت باید استراتژی خود را به شنونده فعال بودن تغییر بدهد و با ابزارهای مختلف به خواسته های مشتریان توجه نماید تا بتواند خیلی سریع تغیرات لازم را داشته باشد. به نظر می رسد که در این برهه از زمان، شرکت ها برای دریافت اطلاعات منسجم، نیاز به این دارند که یک پروتکل یا پرسشنامه ای را تدوین کنند تا بر اساس آن اطلاعات لازم را از مشتریان و یا مصرف کنندگان دریافت نمایند.

می توان گفت که شرکت ها در این حوزه دو نوع استراتژی را باید به صورت همزمان پیاده کنند:

 • شنیدن صدای مشتریان به صورت فعال (استراتژی فعال)

در این حالت شرکت ها با توجه به پایگاه داده ای که دارند با مشتریان به صورت فعال تماس می گیرند و نظرات و پیشنهادهای آنها را بر اساس یک پروتکلی که قبلا تدوین شده دریافت می کنند.

 • شنیدن صدای مشتریان به صورت منفعل (استراتژی منفعل)

در این حالت شرکت ها با توجه به تماس هایی که مشتریان خودشان با شرکت می گیرند اطلاعات لازم را از آنها می گیرند.

از طرف دیگر در بخش صدای مشتریان، شرکت ها می توانند فعالیت های زیر را در جهت اثر بخشی هر چه بیشتر تدارک ببینند:

 • تجهیز، سازماندهی و توجه بیشتر به بخش صدای مشتری

توجه دقیق به نظرات مشتریان می تواند اطلاعات مناسبی را در اختیار سازمان قرار دهد

 • همکاری نزدیک با افرادی که در سازمان ارتباط نزدیک تری با مشتریان دارند

این افراد به دلیل ارتباط نزدیک تری که با مشتریان و مصرف کنندگان دارند در جریان مستقیم انتظارات مشتریان قرار می گیرند و منبع خوبی برای اطلاعات هستند

 1. انجام تحقیقات بازار آنلاین برای دریافت اطلاعات مرتبط با دوران کرونا

داشتن اطلاعات دقیق از مشتریان در این دوره، کمک بسیار زیادی در نوع واکنش سازمان خواهد داشت. اطلاعاتی از قبیل نوع خریدها، محل خرید ها، میزان تغییر در حجم خریدها، حساسیتهای مشتریان و … کمک بسیار شایانی به سازمان در تدوین برنامه های مناسب خواهد داشت. واحد تحقیقات بازار شرکت ها باید در این دوره به طرح پرسش های مناسب پرداخته و با توجه به اینکه حضور مشتریان و مصرف کنندگان در حوزه های آنلاین افزایش یافته، به جمع آوری پاسخ ها بپردازند.

 1. برگزاری نمایشگاه محصولات و سمینارها به صورت آنلاین و مجازی

با توجه به کنسل شدن نمایشگاه ها و سمینارها و همچنین تعطیلی برخی از بازارها، در واقع بعضی از شرکت ها منابع اصلی برای پیدا کردن لید ها و همچنین مشتریان بالقوه را از دست داده اند. بسیاری از سازمان ها می توانند با ایجاد زیر ساخت های مناسب و همچنین اطلاع رسانی های مناسب، جایگزین هایی را برای این موارد داشته باشند که برخی از آنها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • برگزاری نمایشگاه های مجازی در یک هاست مشخص شده برای این موضوع
 • برگزاری وبینارهایی مرتبط برای نمایندگی ها و مشتریان اصلی سازمان
 • ساخت ویدئوهای معرفی محصولات جدید برای مشتریان و ارسال به آنها
 1. توسعه ارتباطات با مشتریان و مصرف کنندگان

برای این منظور هر سازمانی باید یک چک لیست بازاریابی در دوران کرونا ویروس را آماده کند و یا اگر لازم باشد زیر ساخت هایش را خیلی سریع ایجاد نماید تا بتواند از این ابزارها نهایت بهره را ببرد. این چک لیست شامل ابزارهای ضروروی برای بازاریابی و ارتباطات در این دوران است و شامل :

 • ایمیل ها
 • وب سایت اطلاع رسانی
 • وب سایت فروش آنلاین
 • اینستاگرام
 • لینکدین
 • واتس اپ
 • تبلیغات انلاین
 • زیر ساخت های وبینار
 • گردش مجازی مشتریان در نمایشگاه ها
 • حضور در رویدادهای آنلاین
 • ابزارهای بازاریابی قابل استفاده آنلاین شامل بروشورها و کاتالوگ ها


 1. محسوس ساختن چگونگی ارائه محصول و یا خدمت برای مشتریان و مصرف کنندگان در این دوران به منظور کاهش نگرانیهای مشتریان از موارد بهداشتی

این مورد بیشتر برای کسب و کارهایی می تواند کاربرد داشته که به ارائه محصولات و خدماتی می پردازند که نگرانی از آلودگی در حین ارائه خدمت و یا محصول بالاست و همچنین ارتباط با مصرف کنندگان به صورت مستقیم صورت می گیرد. طبیعی است که مشتریان و بخصوص مصرف کنندگان در شرایط موجود، نگران موضوعات سلامتی هستند و سازمان ها باید به عناوین مختلف از این نگرانیها بکاهند. از جمله این فعالیت ها، رعایت کلیه مراحل بهداشتی و سلامتی برای ارائه محصول به مشتریان و یا مصرف کنندگان و اطلاع رسانی این موضوع از طریق رسانه های مختلف برای مشتریان و مصرف کنندگان است. برای مثال شرکت می تواند با ساخت یک انیمیشن و توضیح کلیه مراحل تحویل با رعایت تمامی موضوعات بهداشتی به این امر بپردازد.

 1. تمرکز بر روند ها و تغییرات رفتاری مصرف کنندگان در مناطق جغرافیایی مختلف

این موضوع از دو جنبه قابلیت بررسی دارد :

الف) بررسی روندهای بین المللی در واکنش به کووید ۱۹

با توجه به این موضوع که بیماری کووید ۱۹ در مناطق مختلف دنیا با فواصل زمانی گسترش پیدا کرده است بررسی روند تغییر رفتار مصرف کنندگان و نوع واکنش آنها به محصولات مختلف می تواند برای سازمان های ایرانی مفید باشد. واحد بازاریابی و تحقیقات بازار باید مدام به بررسی این روندها بپردازد و نتایج را در کارگروه های مختلف و همچنین کمیته های بحران ارائه نماید.

ب) بررسی روندهای داخلی در مناطق جغرافیایی مختلف

با توجه به این موضوع که ویروس کرونا در کل کشور به صورت یکسان شیوع پیدا کرده است و قوانین و محدودیت های کشوری نیز برای کل کشور پیاده شده است احتمالا نوع واکنش ها در مناطق جغرافیایی مختلف در داخل کشور متفاوت باشد که این امر بایستی از روند فروش ها و نوع رفتار مشتریان و نمایندگان بررسی گردد و با توجه به نوع تاثیرات در مناطق مختلف، استراتژی های مناسب تدوین گردد.

خرید انلاین در دوران کرونا

 1. توسعه ارتباطات با فروشگاه های آنلاین معتبر در کل کشور و انعقاد قرارداد فروش با آنها

با توجه به توسعه فروش آنلاین در داخل کشور در حوزه های مختلف کسب و کار، شرکت ها می توانند به منظور توسعه فروش، ارتباطات خود را فروشگاه های آنلاین توسعه دهند بدین منظور بایستی لیستی از این فروشگاه را در کل کشور جمع آوری کنند و پس از اعتبار سنجی این فروشگاه ها، اقدام به بستن قرارداد با این فروشگاه ها در جهت عرضه محصولات خود نمایند.

 1. تمرکز بر تبلیغات دیجیتالی با رویکرد بازاریابی پارتیزانی در دوران کرونا

با توجه به تغییرات رفتاری، اجتماعی و ارتباطی مشتریان و مصرف کنندگان در سطح جامعه، در این شرایط یک افت محسوسی در تاثیرگذاری روش های تبلیغات سنتی قابل پیش بینی است. تا قبل از موضوع کرونا ویروس، بررسی ها حاکی از آن است که در سال ۲۰۱۹ به طور طبیعی سازمان های بزرگ و با فعالیت های منسجم بازاریابی، تقریبا نصف بودجه بازاریابی خودرا در حوزه های دیجیتال هزینه می کردند.

 فعالیت های بازاریابی پارتیزانی (Guerrilla Marketing) به دلیل هزینه های پایین، تاثیر گذاری بیشتر، ماندگاری بیشتر در ذهن مشتریان و ایجاد تبلیغات شفاهی در بین مشتریان، می تواند در شرایط موجود کارساز باشد

بازاریاب چریکی مانند تاجری است که به دنبال هدف های از پیش تعیین شده مانند سود آوری یا رساندن یک پیام مشخص بوده و برای رسیدن به آن از ابزاری غیرمتعارف بهره میبرد. در واقع بازاریابی چریگی به جای پول از انرژی استفاده می کند.  بازاریاب های چریکی خود را به منابع عظیم مالی و بودجه های سنگین وابسته نمیکنند و در عوض خود را وابسته به خلاقیت و ابتکار فردی میدانند.

با توجه به بالا بودن استفاده از اینترنت در در دوران بیماری کووید ۱۹ و ساکن شدن مصرف کنندگان در منازل و رشد خرید های اینترنتی، این ایده مطرح می شود ترکیب تاکتیک های بازاریابی پارتیزانی با حوزه های آنلاین و دیجیتال می تواند به جواب های مناسبی منجر شود. در واقع، اگر این کمپین ها با حوزه آنلاین نیز ترکیب شوند و به صورت آنلاین ارائه شوند با کاهش بالای هزینه ها و همچنین وایرال شدن زیادی همراه خواهد بود.

 1. توسعه برنامه هایی جهت آموزش مشتریان و مصرف کنندگان در ارتباط با سازمان و محصولاتش با توجه به تاثیر ویروس

این استراتژی بدین معنی است که مشتری و یا مصرف کننده باید در جریان کلیه تغییرات پیش آمده در سازمان با توجه به تاثیر ویروس کرونا قرار بگیرد. از جمله این تغییرات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • باز یا بسته بودن فروشگاه های اختصاصی و یا شعب
 • تغییر ساعات کاری
 • نوع حضور پرسنل در سازمان (شیفتی، دورکاری و …)
 • خدمات جدید
 • محصولات جدید متناسب با شرایط
 • تسهیلات جدید که با توجه به شرایط بوجود آمده است
 • نوع سفارش گذاری
 • نوع تحویل کالا یا خدمت
 • سیاست های جدید شرکت

برای ارائه این آموزش ها می توان از ابزارهای مناسب با شرایط به وجد آمده و همچنین در دسترس شرکت استفاده کرد که از آن جمله می توان به اطلاع رسانی تلفنی، پنل اس ام اس، وب سایت، شبکه های اجتماعی، بروشوهای اختصاصی دوره کرونا به صورت آنلاین، وبینارها و … اشاره کرد.

 1. بررسی رفتارهای خرید و روند ها در فروشگاه های آنلاین و همچنین شعبات داخل شهر برای سازمان هایی که دارای کانال های فروش چندگانه هستند.

بدیهی است که در چنین شرایطی سازمان ها از کانال های فروش چندگانه (آنلاین، حضوری) بهره ببرند اما موضوع مهم در این خصوص بررسی رفتار مصرف کنندگان در هر کدام ار این کانال ها و مقایسه نتایج آنها توسط واحد فروش و بازاریابی خواهد بود. با توجه به نتایج بدست آمده از این تحلیل ها، سازمان می تواند در تخصیص میزان بودجه برای هر کدام از این کانال ها و همچنین نوع ابزارها و برنامه های مورد استفاده، تصمیمات مناسبی را اتخاذ نماید.

 1. تمرکز بر بازاریابی پایگاه داده (Database marketing) یا داده محور (data-driven marketing) در دوران کرونا  با هدف اطلاع رسانی و  فروش

بازاریابی داده محور بر فرایند جمع آوری و استفاده از اطلاعات مشتریان برای اطلاع رسانی مستقیم به مشتریان و مصرف کنندگان تاکید دارد. در شرایط حاضر که فروش حضوری کمتر می تواند کارساز باشد برخی از کسب و کارها می توانند با تمرکز بر اطلاعات مشتریان فعالیت های فروش و بازاریابی خود را جلو ببرند. بدین منظور دو حالت را می توان متصور شد:

الف) سازمان اطلاعات تماس مشتریان/ مصرف کنندگان را دارد

 واحد های فروش و بازاریابی بایستی با تمرکز بر اطلاعات موجود و با تماس های تلفنی، ارسال اس ام اس و ایمیل از طریق پنل های تخصصی،  با مشتریان ارتباط برقرار نمایند و مشتریان را از روش جدید، وب سایت فروشگاهی یا شبکه اجتماعی ، آگاه سازند و مشتریان را در فرایند خرید قرار دهند.

ب) پیدا کردن اطلاعات مشتریان بالقوه جدید یا دریافت اطلاعات تماس مشتریان قدیمی

واحد های فروش و بازاریابی با همکاری همدیگر می توانند از مسیرهای مختلف به پیدا کردن اطلاعات مشتریان مشتریان جدید و مشتریان قدیمی که خریدی نداشته اند بپردازند و این اطلاعات را به لیست داده های خود اضافه کنند  و شروع به ارتباط گیری با این مشتریان نمایند.

 1. بازاریابی مسئولیت اجتماعی در دوران کرونا برای گروه های هدف

به منظور توجه به مشتریان و مصرف کنندگان و نشان دادن نگرانی نسبت به آنها، در صورت امکان، برخی از سازمان ها می توانند محصولاتی مانند ژل های ضد عفونی کننده، ماسک و یا الکل های صنعتی را در کنار محصولات ارسالی خودشان برای مشتریان، نمایندگان، پرسنل آنها و یا مصرف کنندگان ارسال نمایند.

اهدای قهوه به کادر درمان بیمارستان شریعتی مشهد از طرف یک کافه

موضوع دیگری که در حوزه مسئولیت اجتماعی می تواند مطرح شود  شامل پروموشن ها و تخفیفاتی که به گروه های مختلف جامعه در شرایط حاضر ارائه می گردد مثل گروه های کادر درمانی.

از جمله این فعالیت ها می توان به کمپین های برخی از شرکت های ایرانی برای سوپر مارکت ها را نام برد که پرده های پلاستیکی برای سوپر مارکت ها به عنوان حائل میان مشتریان و فروشندگان ارائه کرده است و یا تخفیفات برخی از شرکت ها برای کادرهای درمانی را نیز می توان نام برد.

 1. رصد سیاست ها و برنامه های دولت برای کسب و کارها و مصرف کنندگان 

واحدهای بازاریابی و تحقیقات بازار بایستی به طور مرتب به بررسی و رصد اقدامات دولت در زمینه حمایت از مصرف کننده ها، کسب وکارها و سیاست های پیشگیرانه مانند تعطیلی برخی از اصناف و غیره بپردازند و تاثیرات این اقدامات را بر کسب و کارهای خود ارزیابی کنند و متناسب با آن استراتژی مناسب را تعریف نمایند.

نکته ۱: شرکت های فعال در حوزه صنایع غذایی، می توانند با توسعه ارتباطات بین واحد بازاریابی و تحقیق و توسعه، ویژگی های مفید محصولات خود را برای تقویت سیستم ایمنی بدن استخراج نموده و در پروموت کردن محصولات خود استفاده نمایند.

نکته ۲٫ بررسی میزان دیده شدن تبلیغات تلویزیونی در دوره بیماری کووید ۱۹، نشان میدهد که میزان دیده شدن تبلیغات بالا رفته است و بنابراین تبلیغات تلویزیونی در این دوران می تواند عاملی برای برندینگ مورد استفاده قرار بگیرد.

 

در ارتباط با فعالیت برندها در زمان کرونا مطالب دیگری در وبسایت کافه بازاریابی درج شده است، جهت مطالعه موارد زیر را کلیک کنید:

کرونا و برندها// نگاهی بر رویکرد کسب و کارها در روزهای بحرانی شیوع ویروس کرونا

کرونا و برندها // پیام کووید ۱۹ : چابک باشید

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *