آگهی سوشال وینیتو و مخاطبی که می داند داستانِ غافلگیری است!

وینیتو را با آن آگهی های تلویزیونی خرابکارانه و فانتزی اش می شناسیم. یک برند شیطون و تینیجری. در این آگهی، هم اندازه قاب و نوع کست و گریم بازیگرها و حتی برخی دیالوگ ها تکلیف را روشن کرده که قرار است این آگهی برای مخاطب سوشال کار کند. در سوشال مدیا چه چیز برای مخاطب جذاب است؟! آموزش، محتوای جذاب و سرگرم کننده و تا حدی شوخ!

آگهی درباره محصول  “چیپس وینیتو” است که عادت مصرف آن و توصیف چرایی مصرفش، می تواند به جای محصولات ممنوعه و جوان پسندی باشد که چه بپذیریم و چه نپذیریم این روزها بین جوانها و نوجوانها رواج قابل توجهی دارد! و پرداختن به آن می تواند شروع یک سوال و غافلگیری برای مخاطب باشد. افعال به کار رفته برای توصیف مصرف چیپس وینیتو، با افعال محصولات ممنوعه یکی است و همین دستمایه یک ایده شده که ایده پرداز فضایی تعلقی را از این تشابه به وجود آورد و نهایتا مخاطب را با نمایش محصول غافلگیر کند! از همان ابتدا مخاطب می داند در انتهای آگهی غافگیر خواهد شد! پیام مبهم، بازیگرهای کمی آشنا در تبلیغات، قاب بندی های تعلیقی و فضاسازی کم دیتا، از غافلگیری می گوید.  موضوع اصلی برای مخاطب چگونگی غافلگیری است! و درآمدن ان است.

این آگهی غافلگیرکننده را باید با عینک فانتزی و کمی طنز دید. موضوعی که دیگر دارد تبدیل به لحن برند وینیتو می شود. این یک شوخی است که مخاطب آخر سر لبخندی می زند. هر چقدر بین بخش تعلیق و پیام باز، ارتباط معنادارتری باشد، مخاطب، آگهی را بیشتر تحسین می کند. اینجا ارتباط فاز بسته و باز شاید قوی نباشد اما آگهی هم پس زده نمی شود و مخاطب لبخند می زند! به سیاق سینمایی ها، آیا این شوخی درآمده؟ بله درآمده است. که بخشی از این “درآمدن” مدیون ساخت خوب آگهی است.

آگهی خوش ساخت، با فیلم برداری درجه یک، بازی های چشم نواز به ویژه در بخش پایانی آگهی است. آدمها همان هایی هستند که ما دور و برمان می بینیم ! تعلیق کار در تدوین در آمده است و البته با نمای اغراق شده و اضافی ریختن انبوه چیپس ها روی صورت پسر بازیگر! آخه چرا!!

شعار و پیام آگهی حول محور خوشمزگی است. اصلا در این آگهی همه چیز درباره خوشمزه بودن وینیتو است. اما این آگهی کمترین ارتباط رو با کپشنهایی دارد که برایش در شبکه های اجتماعی نوشته اند! گیلتی پلیژر یا همان لذت هایی که کمتر جرات بیان آن را داریم ارتباط کمی با این آگهی دارد.

در کل برای دوستانم در وینیتو آرزوی موفقیت دارم می دانم برای تک تک تولیدات تبلیغاتی در ایران زحمت کشیده می شود. شما هم اگر آگهی رو دیدید نظرتون رو بنویسید. با نظرات شما نقد صیقل پیدا می کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *