نام در نظام بانکی // به خدا نامگذاری در برندینگ مهم است

بیش از پانزده سال است که در صنعت بانکداری ایران مشغول به فعالیت هستم و این ارتباط ،یک ارتباط همه جانبه و نه صرفا از منظر بازاریابی بوده است. این ارتباط توانسته کمی برای من خرد کوچکی در این زمینه ایجاد کند.خیلی دوست دارم که رفته رفته در مورد تجاربم در این صنعت بنویسم و ابعاد و تنگناهای بازاریابی و برندینگ  آن را بشکافم. البته بالاخره روزی این مطالب را می نویسم.

در میان تجارب و خاطرات خوب و بدم از صنعت بانکداری ، مواردی همیشه برایم عجیب بوده است. یکی از این کج سلیقگی ها و موارد عجیب به نامگذاری بانکها در مورد محصولاتشان برمی گردد. حقیقتا اغلب نامگذاری های بانکها اعصاب آدم را خورد می کند و آدم به خودش می گوید این همه اسم چرا این قدر کج سلیقکی . نمی خوام به این اسامی بد اشاره کنم یکی دو تا نیست . خیلی زیاده و همه بانکها هم دارند. در این میان ندرتا اسامی خوب هم به چشم ی خورد مثل محصول سامانیان از بانک سامان یا کارت جی بی از بانک قوامین.

راستی کدام یک از اسامی محصولات بانکها باعث خورد شدن اعصاب شما شده . یا این که مجبور شدید قرص آرام بخش بخورید.اسامی خوب رو هم بگویید. علت این کج سلیقگی چیست. در پایان باید اشاره کنم که عدم ارتباط با محافل علمی و متخصصان ذیربط به این امر دامن می زند. همان طور که یادتان است در کافه برای برخی از موسسات و محصولات آنها توسط شما نامگذاری انجام گرفت که در نوع خود بی نظیر بود. کافه به اتکای شما همواره آماده ارایه این نوع سرویسها به جامعه حرفه ای می باشد.


55 thoughts on “نام در نظام بانکی // به خدا نامگذاری در برندینگ مهم است”

  1. به نظر بنده اسم مناسب بانک سرباز ایرانی مناسب اسم قدیم موسسه عسکریه میباشد با نمای درب ورودی دو سرباز هخامنشی دید خوبی را برای ما ایرانیها برای افتتاح حساب در این بانک به ارمغان می آورد.

   امیدوارم اسم مناسبی باشد.

  2. توجــــــــــــــــــــــــــــه

   با سلام
   همانطور که جناب دکتر محمدیان هم فرمودند مسئولیت انتخاب و هدیه ی این فراخوان با خود موسسه ی عسکریه میباشد. لذا دوستانی که میخواهند برای این موسسه نامی پیشنهاد دهند لطفا فقط به سایت ذکر شده مراجعه کنند و از انتخاب و ارسال پیشنهاد در کافه بازاریابی پرهیز نمایند.
   این کامنت فقط جنبه اطلاع رسانی داشته و دارد.

   http://bank-man.ir

 1. خود نام موسسه مالی و اعتباری عسکریه بسیار اعصاب من را خرد میکرد! و در تبلیغات تلویزیونی که داشت بسیار به این فکر میکردم که آیا واقعا اسم بهتری نبود؟ البته جای امیدواری دارد که با تبدیل شدن این موسسه به بانک یک نام زیبا برای آن انتخاب شود.
  در عوض از شعار بانک سرمایه لذت میبرم ، بانک خوب سرمایه است!

 2. درود بر دکتر محمدیان عزیز
  ضمن سپاس از این مطلب زیبا نکته اعصاب خرد کننده تری هم پس از نامگذاری وجود دارد که انسان را واجب القرص می کند. اینکه حالا با هر کیفیتی که نامگذاری صورت گرفت، تمام کمپین ها و تبلیغات برای لانچ آن نام بسیج می شوند و نه خدمت نامگذاری شده. که معمولا هم به شکل اپیدمی همه بانک ها با هم شروع می کنند به تبلیغ طرح صدف و مروارید و حلزون و غیره. و مخاطب با حجم عجیبی از اسامی بی ربطی آشنا می شود که توضیحی در موردشان داده نمی شود.
  فکر می کنم با عنایت به نسبت بودجه به اثر گذاری حال بانک ها در تبلیغات بدتر از باقی بخش هاست.
  باز هم ممنون و سپاس گذار
  ارادتمند.
  مشتاق دیدار.
  نوریان.

 3. درود بر دکتر محمدیان گرامی
  والا به نظر من در این جامعه واقعا team work شدیدا نیاز است،چونکه یه فردی که صاحب امتیاز است بدون داشتن اطلاع کافی و متعصبانه می خواهد که اسم را خودش انتخاب کند انگار که فرزندش است!!!و به تجربیات دیگران و متخصصین در زمینه برندینگ کمتر گوش می دهند.
  و واقعا این طرح عسکریه اولین طرح در این راستاس که عرضه شده امیدوارم با این کارشون برندینگ را جا بیاندازند.
  و من به شخصه اسم پاسارگاد(اسم پارسی اصیل) را برای بانک خیلی دوست دارم. در زمینه بقیه برندها نظرخاصی ندارم.

 4. با سلام
  ممنون از موضوع جالبی که مطرح کردید جناب دکتر.
  ۱- جناب دکتر، اولا یک حدسی میزنم که اگر محبت کنید در صحیح یا اشتباه بودنش من رو راهنمائی کنید. موسسات مالی ما، از آنجائی که یکی در میان با ورشکستگی و کلاهبرداری و... مواجه می شوند (مثل مورد اخیر، موسسه میزان، که اتفاقا اسم زیبائی هم داشت)، نیاز به جلب اعتماد مردم دارند. لذا حدس میزنم که استفاده از اسامی مذهبی مانند عسگریه، کوثر، ثامن و... در این موسسات، به نوعی از قصد و برای مرتبط کردن موسسه با سازمانهائی است که از نگاه مردم پشتوانه قرص و محکمی برای اعتبار بانک محسوب می شوند. آیا درست است یا خیر؟
  ۲- فکر میکنم بانک سامان موفق ترین بانک در چنین فعالیتهائی محسوب می شود. علاوه بر سامانیان که شما اشاره کردید، مثلا خدمت "سامانک" که سیستم بانکداری تلفن همراه این بانک هست هم، به نظر من بسیار اسم زیبائی و معناداری است.
  ۳- قطعا در زمینه تبلیغات، بانک ملت، یک سر و گردن بالاتر از باقی بانکها ایستاده است، اما در مورد انتخاب نام، انختاب نام "بیمه ما" که در ظاهر اسم مناسبی است، باعث نشده که مردم با شنیدن "بیمه ما" آن را مرتبط با "بانک ملت" بدانند. این در حالیه که ما "بیمه ملت" هم داریم و تا جائی که میدونم این مجموعه ارتباطی با بانک ملت نداره. البته شاید هم این بدشانسی بانک ملت بوده که شرکتی با این نام وجود داشته و بانک ملت از ایم "بیمه ما" استفاده کرده.

 5. «طرح امید سرمایه» بانک سرمایه که مربوط به کمک به خیریه مجنمع توانبخشی امام علی هست به نظر من از نام هایی هست که حداقل من رو عصبی می کنه و هیچ ترکیب معنایی درستی نداره.

 6. سلام آقای دکتر، برندینگ و به طور خاص تر، naming در صنایع خاصی من جمله بانکداری و دارو کمتر مورد توجه قرار گرفته است. وارد موضوع دیگری می شوم. بانک ها یا موسسات مالی و اعتباری به عقیده ی من فکر می کنند که اگر اسم محصولات خود را با توجه به مسائل معنوی انتخاب کنند، می توانند در افراد (مصرف کننده آن محصول) نگرش مثبت ایجاد کنند. و فکر می کنم این عامل نیز می تواند به عنوان یکی از موارد آن کج سلیقه ای هایی که شما فرمودید باشد. با مثالی توضیح می دهم. مثلاً این نام محصول « سپرده بهارانه برکت سپهر» با وجود این که طرح خوبی است ( به گفته مسئولین بانک صادرات) ولی من این نام را نپسندیدم زیرا هم طولانی است و هم تا حدودی ناملوس و شفاف است. ترجیح می دهم نامی برا ی محصولات بانکی انتخاب شود که از نام آن بتوان به مزایای آن طرح پی برد.
  ممنون.

 7. سلام خدمت شما
  جناب محمدیان احتیاج به راهنماییتون تو زمینه بازاریابی دارم،ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.
  شرکت توسعه سرمایه دارم و مدتیه مشغول به کار هستم ونیازمند بازاریاب هستم ولی هنوز موفق به پیدا کردن بازاریاب نشدم.
  سوالم از خدمتتون این هست که جایی رو میشناسید که بتونم بازاریاب استخدام کنم یا بین شاگردانتون.
  با تشکر.

 8. با عرض سلام و خسته نباشید،
  به نظر من مؤسسات مالی و اعتباری مانند کوثر، مولی الموحدین، ریحانه گستر مشیز، ثامن الائمه، صالحین و اکثر مؤسساتی که اسامی عربی دارند واقعاً اعصاب خورد کن هستند و می توانستند اسامی خیلی زیباتر و با مفهوم تری را برای آنها انتخاب کنند.

 9. با درود
  بانک ملی یه خدمت داره به نام" رعد ملی" که رعد رو از ابتدای راحت !! انتهای سریع!!!! و باز دوباره ابتدای دقیق گرفته و همچنین یه نرم افزار داره واسه اطلاعات چکهای واگذاری به نام "کلر" که به نظر من اسامی واقعا بدی هستند یا بانک ملت خدمتی داره به نام مِهان برای مشتریان ویژه خودش

 10. سلام
  مسئله این هستش که:
  چه کسانی این نام ها رو انتخاب می کنند؟
  بالاخره شخصی (آقا یا خانم) حرف آخر را می گوید، درست است یا نه؟ او کیست؟ مدرک تحصیلی او چیست؟ اهل کجاست؟ وضعیت خانوادگی او چطور است؟ به چه کشورهایی مسافرت کرده؟ در چه سمت هایی مشغول به کار بوده است؟ اولین و آخرین حقوق دریافتی اش چقدره؟ با چگونه افرادی رفت و آمد دارد؟ همکارانش چه کسانی هستند؟ همسایگان او؟ اوقات فراغتش را چگونه می گذراند؟ چه ورزشی را انجام می دهد؟ روابطش با خانواده و فرزندانش چگونه است؟ دست خطش چگونه است؟ نوع امضایش چطور؟ نوع لباس و پوشش او؟ در انتخاب رنگ ها چگونه عمل می کند؟ در انتخاب نام فرزندانش چگونه عمل کرده است و از چه کسانی یا مراجعی کمک گرفته است؟
  نهایتا و مهمتر از همه اینکه چه عقده های روحی، روانی، کاری و ... رو با خودش دارد؟
  بیش از ده ها سوال دیگر می توان پرسید و در نهایت به این نتیجه رسید که این شخص به چه علت این نام را از بین نام های خوب دیگر و یا اصلا همه نام ها را در مرحله نهایی رد و یک نام را تصویب کرده است زیرا که ایشان مدیر و صاحب اصلی موسسه یا شرکت هستند.
  بنابراین برای ما و امثال ما چاره ای جزء قبول این نام نمانده است و در نهایت همه اینها نتایجی است که ما با آنها درگیر هستیم و خواهیم بود. جالب این جاست که بعد از مدتی سراغ ما می آیند و برای طراحی لوگو، شعار، پوستر، تیزر، برند سازی، اسپانسرینگ و ... از ما کمک می خواهند غافل از اینکه این سلسه مراحل از ریشه مشکل دارند. افسوس و صد افسوس.
  بگذریم.

  مدیر محترم: آیا شما با این پروسه ای که من نوشتم موافق هستید؟
  بالاخره شما در آخر کار به ما مراجعه می کنید و از ما کمک می خواهید، درسته؟
  خوب چرا در اول کار و قبل از اینکه شروع به گره کردن و گره دادن کارها بپردازید به ما مراجعه نمی کنید؟
  چرا؟

  آقای دکتر محمدیان عزیز، شما با بسیاری از این مدیران سر و کله زده اید (البته من خودم هم) ولی تجربه شما بیشتر است، لطفا برای ما در این موردها توضیح بدهید.
  با تشکر

 11. با سلام خدمت جناب دکتر محمدیان عزیز و دوستان خوب کافه ای
  موضوع بسیار حساسیه این موضوع. به نظرم بدلیل اینکه اکثر محصولات و خدمات بانکها بسیار مشابه و تکراری به نظر میرسند، حداقل از نظر مخاطبین، اسمها کار بسیار مهمی رو ایفا خواهند کرد. به طور کلی با توجه به این که صنعت بازاریابی ما متکی بر تبلیغات است و اطلاع رسانی، ترغیب و برندینگ و همه و همه با تبلیغات انجام میشه، در نتیجه اسامی که با قلم درشت بر روی بیلبوردها هک می شوند، مسوولیت سنگینی رو به عهده دارند. وقتی بانک محترم ملت یکی از محصولات خودش رو با نام "کارشا" لانچ میکنه و در تبلیغاتش میگه کارشا بشمار، من مخاطب وقتی معنی این کلمه و حتی ارتباطش رو نمیتونم درک کنم چطور میتونم به این محصول که قراره با حاصل دست رنج من کار کنه، اعتماد کنم؟
  بزرگترین مشکل ما اینه که برای ۹۸ درصد از مواردی که وارد اجتماع میکنیم تحقیقات انجام نمیدیم. یعنی تست نمیشه که آیا این اسم قابل درک است؟ کنجکاوی ایجاد میکند؟ ارتباط برقرار میکند؟ پیام میرساند؟
  متاسفانه محصولات بانکی وقتی در قالب تبلیغات به عموم مردم نشان داده میشوند، یعنی با ابزاری یک طرفه که نمیتونه پاسخگویی و تعامل متقابل داشته باشه، در نتیجه نباید انتظار هجوم مردم به این محصولات رو داشت.
  در حال حاضر خدمت بانکداری الکترونیک از بانک محترم آینده داره تبلیغ میشه با نام "با" . حالا نمیدونم اسم این خدمت با شده، یا میخواد مخفف بگه، یا قراره که تو جمله بندیای خلاقانش ازش استفاده کنه یا ... . البته تلاش برای تفهیم کردن حروف ب و الف با نقطه چین به کلمات اصلی قابل توجهه اما به دلیل نامفهوم بودن تبلیغ، دور از ذهن نیست
  فکر میکنم کافه مارکتینگ داره به کمک دوستان خوب کافه ای ، فرهنگ خوبی رو جا میاندازه که میتونه نوید نامگذاریهای زیبا و با معنایی رو در آینده بده
  با سپاس فراوان

 12. سلام خدمت جناب آقای دکتر محمدیان
  به خدا نام گذاری در برندینگ مهم است...
  انتخاب تیتر حاکی از دغدغه شما در این زمینه است. افتخار می کنم به داشتن استادی با این حد از توجه و نگرانی نسبت به آینده کسب و کارها و صنعت بازرایابی.
  در علم بازاریابی، نام بادوان ترین و پایدارترین جزء محصول، خدمت و یا شرکت به شمار می رود اما متاسفانه اغلب کسب و کارها پیش از این که به بازاریابی خود فکر کنند، و مشاور یا دپارتمانی را برای آن بکارگیرند، اقدام به نام گذلری می کنند، آن هم بدون دانستن اصول کافی و تنها با تکیه بر حس زیبایی شناسی شخصی. این سرگذشت همان اسامی است که اعصاب مخاطب را به هم ریخته و هزینه های تبلیغاتی گزافی را به سازمان تحمیل می کند تا بتواند میان نام و محصول ارتباطی برقرار نماید. به عقیده من گاها یک دور باطل در بازاریابی از همین نام گذاری شروع می شود.
  نام های عربی موسسات مالی و اعتباری جزو ناخوشایندترین اسامی برای من هستند که خوشبختانه اقداماتی در اصلاح اون ها در حال شکل گیری است.
  سپاس

 13. با سلام خدمت جناب دکتر محمدیان عزیز و دوستان کافه ای
  من همیشه نسبت به بانک‌ها یا سایر بنگاه‌های اقتصادی که از نام‌های ائمه و مذهبی استفاده می‌کنند تصویر ذهنی منفی داشتم و هیچوقت به این موسسات مالی اعتماد نکردم. احساس میکنم یک نوع سواستفاده از اعتقادات جامعه دارن انجام میدن و به واسطه این نام‌ها برای خودشون اعتبار بدست بیارن.

 14. سلام خدمت استاد بزرگوارم
  خیلی موضوع خوبی رو مطرح کردین.
  واقعا در فرآیند برندسازی نام‌گذاری یکی از حساس‌ترین مراحل هست که متاسفانه برخی بانک‌های ما نشون دادن که کوچک‌ترین توجهی به اون ندارن ..
  دوتا از نام‌های نامناسبی که به ذهنم می‌رسن موسسه ریحانه مشیز گستر و ثامن الحجج هستن!! اولی که تا مدت‌ها یک شعبه در گیشا داشت و من هر بار در مسیر منزل از اونجا عبور می‌کردم ذهنم شدیدا درگیر این اسم عجیب و غریب می‌شد!!
  در نام‌گذاری یک برند فاکتورهای مهمی دخیل هستن .. مثل بامعنا بودن، به یادماندنی بودن، سادگی، زیبایی،مطابقت با فرهنگ بومی و ...
  به نظر میاد صرف‌نظر از عدم تحقیق و مطالعه در این زمینه خیلی از این نام‌های نامناسب قربانی برخی سیاست‌ها و فرآیندهای قانونی دست‌وپا گیر هستن!!
  امیدوارم اشاره به این نکات باعث دقت نظر بیشتر تصمیم‌گیرندگان در این حوزه بشه.

 15. سلام خدمت استاد ارجمندم و همه دوستان،
  اهمیت نامگذاری روی محصولات و خدمات بر کسی پوشیده نیست و در واقع یک کالا و محصول در اولین قدم، ارتباط با مخاطب رو از طریق همین نام برقرار میکنه که اگه این ارتباط بطور موفق شکل نگیره، ادامه ی کار برای اون محصول یا خدمت دشوار میشه.
  در کل فکر میکنم این نام ها به این دلیل عجیب و غیرمعقول هستند که افرادی که وظیفه نامگذاری رو بعهده دارند، همان هایی هستند که این طرح ها را برای ارائه (بعنوان پروپوزال) به مدیران ارائه میکنند. مشخصا آن افراد، متخصصان بازار و بازاریابی نیستند و بیشترین تخصص آنها در زمینه اقتصاد و ریاضی است.
  شاید اگه در زمینه نامگذاری خدمات مختلف بانکی به موضوع مورد اشاره شما توجه بیشتری شود و از افراد متخصص در بازاریابی استفاده شود، شاهد توجه و استقبال بیشتر مخاطبان هم بشود.
  در زمینه ای که فرمودید، سامانک بانک سامان رو دوست داشتم و همینطور طرح حامی بانک صادرات؛ و در مقابل، نام برخی موسسات رو از فرط عجیب بودن، حتی نمیشه بخاطر آورد! نام گنجینه سپهر هم همینطور که ارتباط معنی داری بین نوع خدمت و نام وجود نداره.

 16. دوستان عزیز بین برندهای مختلف بانکها بد نیست یادی از بانک ایران زمین بکنیم که قبلا با نام موسسه مولی الموحدین فعالیت می کرد. به نظر من اسم و لوگوش خیلی زیبا و مناسب یک بانکه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *